انتخاب مرطوب کننده بعد از ضد عفونی کننده
4 نکته برای انتخاب مرطوب کننده و آبرسان بعد از ژل ضد عفونی
مارس 1, 2020
انتخاب کرم دست و صورت
چرا باید برای کرم دست و صورت، کرم هانی شی را انتخاب کنیم؟
آوریل 20, 2020

خواص روغن زیتون برای زیبایی پوست دست و صورت

خواص روغن زیتون برای پوست

روغن زیتون عصاره حیات بخش میوه شهر بادها زیتون است. این روغن فواید بسیاری دارد. مصارف آن نیز بسیار گسترده بوده و از آن به صورت خوراکی و موضعی استفاده می‌شود.

این ماده پر از ویتامین‌ها و آنتی اکسیدان‌هایی مثل ویتامین A، ویتامین E، ویتامین D و ویتامین K است. خواصی آنتی اکسیدانی آن بهترین سد در برابر رادیکال‌های آزاد است.

روغن زیتون یکی از بهترین رساننده‌های مواد مغذی به پوست محسوب می‌شود. خاصیت آنتی باکتریال دارد و نرم کننده پوست است.  

این روغن به صورت خام، درون کرم‌های دست و صورت، شامپوها، صابون‌ها و لوسیون‌ها بر روی پوست قابل استفاده است.

خواص زیتون برای پوست

قدیمی‌ترین مدارک به جا مانده استفاده از این روغن را به ایران و یونان باستان مرتبط می‌کند. مصریان نیز از آن برای مو و پوست سر استفاده می‌کردند.

نرم کردن کوتیکول ناخن

یکی از خواص مهم این روغن نرم کنندگی فوق العاده آن است. این روغن تاثیر بسیار مناسبی بر روی کوتیکول‌های ناخن دارد و به راحتی آن را نرم کرده و باعث تقویت ناخن و بلندی آن می‌شود.

برای تحقق این امر استفاده از آن هم به صورت خام و هم به صورت کرم دست و ناخن ممکن است. یکی از مزیت‌های استفاده از آن به صورت کرم، اضافه شدن ترکیبات جانبی دیگری مثل ویتامین B5 (خاصیت آبرسانی) در کنار روغن زیتون است. که کارایی آن را در مراقبت از دست و ناخن چند برابر می‌کند.

درمان اگزما با روغن زیتون

اگزما یا خشکی شدید پوست، یکی از مشکلات شایع پوستی است. خوشبختانه این مشکل به راحتی با این روغن قابل حل است. علت این امر وجود ویتامین E  در ترکیب روغن زیتون و خاصیت مرطوب کنندگی قدرتمند آن است.

از این روغن به صورت خام یا به صورت کرم مرطوب کننده دست و صورت می‌توان برای رفع اگزما استفاده کرد. البته باید دقت کنید، که کرم تایید درماتولوژی داشته و فاقد اسانس باشد. تاثیر کرم از روغن خام سریعتر است ولی مصرف روغن خام نیز در طی چند هفته قابلیت بهبود دست شما را دارد.

درمان جوش صورت و آکنه

یکی از مهمترین خواص روغن زیتون برای پوست، خاصیت آنتی باکتریال آن است. وجود ترکیب هیدروکسی تریزسول در بافت روغن زیتون باعث خاصیت آنتی باکتریال این روغن است. این ترکیب به راحتی می‌تواند میکروب‌های به وجود آورنده جوش و آکنه را از بین ببرد. بنابراین می‌توانید 3 یا 4 قطره از این روغن را، قبل از خواب و پس از تمیز کردن صورت، روی پوست خود ماساژ داده، تا تاثیر معجزه آسای آن را ببینید.

استفاده از این روغن بعد از پاک کردن آرایش‌ها از صورت با محلول میسلار واتر نیز بسیار موثر بوده و علاوه بر داشتن خواص آنتی باکتریال باعث افزایش لطافت پوست نیز می‌شود.

زیتون و جوانی

این روغن حاوی نوعی چربی طبیعی به نام اسکوآلن است که در سلول‌های پوست ما نیز وجود دارد. اسکوآلن موجود در این روغن جایگزین اسکوآلن‌های از بین رفته شده و در نتیجه، کمک خوبی به باقی ماندن جوانی می‌کند.

دیگر استفاده‌های روغن زیتون برای پوست

از دیگر استفاده‌های این روغن برای پوست می‌توان به درمان سوختگی کشاله پای کودکان و بزرگسالان( در صورت عدم حساسیت) و درمان خشکی و ترک پا به عنوان یک نرم کننده و مرطوب کننده قوی( قبل از خواب، بعد از کشیدن سنگ پا و پوشیدن جوراب روی روغن) نیز مفید است.

انتخاب روغن زیتون یا کرم حاوی روغن زیتون

جواب واقعی برای محافظت از پوست، هر دو مورد است. اما به شرط آنکه قادر به تهیه روغن فرابکر باشید. چون این روغن اسیدیته مناسب پوست را دارد.

تهیه کردن روغن فرابکر واقعی کمی سخت است، به طور مثال تا فروشنده روغن زیتون واقعا عادل نباشد، نمی‌توانید روغن زیتون بکر را از فرابکر تشخیص دهید. روغن زیتون بکر و سایر روغن زیتون‌ها اسیدیته بالاتری دارند، حرارت ندیده و فاقد اسانس هستند.

باید توجه داشته باشید محصولات بهداشتی معتبر حاوی این روغن، به دلیل شناخت شیمیایی کافی به این ماده، از روغن فرابکر استفاده می‌کنند. اما باید توجه کنید، که این محصولات دارای اسانس نباشند.

توجه کنید که روغن زیتون باید به مدت 24 تا 48 ساعت روی قسمت کوچکی از پوست تست شود، تا از عدم حساسیت پوست خود به آن مطمئن شوید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.