تفاوت میسلار واتر و ژل شستشوی صورت
تفاوت میسلار واتر و ژل شستشو و کاربرد آن‌ها برای سلامتی پوست
می 18, 2020

اهمیت روتین مراقبت از پوست و آموزش استفاده از محصولات پوستی

روتین مراقبت از پوست ویژه پوست چرب و خشک

برای داشتن پوستی سالم و زیبا باید روتین مراقبت از پوست خود را مشخص کرده و به آن عمل کنیم. برای اینکه بدانیم روتین مراقبت از پوست  ما چیست باید نوع پوست خود را بشناسیم.

انواع پوست صورت و نحوه مراقبت از آنها

نوع پوست افراد به عواملی مثل تغذیه، منطقه آب و هوایی محل زندگی، ژنتیک ،سن و داروهایی که استفاده می‌کنند ارتباط دارد. برای تشخیص نوع پوست روش‌های زیادی وجود دارد که در ادامه یکی از آن‌ها را معرفی می‌کنیم تا با شناخت نوع پوست، روتین مراقبت از پوست خودتان را مشخص کنید.

پوست چرب و مختلط

پوست چرب به پوستی گفته می‌شود که ترشح سبوم یا چربی آن بیشتر از حد معمول است به همین دلیل بیشتر اوقات براق است . یکی از نشانه های پوست چرب جوش و جای جوش است. این پوست‌ها ضخیم با منافذ قابل رویت و اصطلاحا پوست پرتقالی هستند. این نوع پوست کمتر دچار چین و چروک می شود و یک ساعت بعد از شستشوی صورت پوست شروع به ترشح چربی کرده براق می‌شود.

در برخی افراد مناطقی قسمتی از پوست چرب است، این افراد دارای پوست مختلط هستند. پوست های مختلط ترکیبی از دو نوع پوست است که معمولا در ناحیه Tصورت چرب و بقیه نقاط خشک یا معمولی است.

پوست خشک و حساس

پوست خشک به پوستی گفته می‌شودکه نازک و شکننده است ترشح سبوم کمی دارد و با لمس پوست، خشکی و زبری آن حس می‌شود. این نوع پوست به ندرت جوش می‌زند وگاهی پوسته پوسته می‌شود . معمولا پوست‌های خشک، حساس هم هستند و با مصرف برخی محصولات سرخ و ملتهب می‌شوند و خارش دارند. این نوع پوست ها بیشتر در معرض آفتاب سوختگی هستند و ممکن است دچار بیماریهایی مثل اگزما و رزاسه شوند.

پوست‌های خشک و حساس بیشتر در معرض چین و چروک هستند. خطوط چین و چروک ریز در کناره های چشم ها ، لب ها و پیشانی به چشم می‌خورد. پوست های حساس بهتر است همیشه برای استفاده از محصول جدید تست حساسیت انجام دهند و اگر به آن محصول آلرژی نداشتند از آن استفاده نمایند. بعد از یک ساعت از شستشوی صورت روی پوست احساس کشیدگی ،سوزش، خارش و گاهی پوسته ریزی دارند.

پوست نرمال یا معمولی

پوست‌های نرمال نه خشک هستند و نه چرب؛ ترشح چربی در آن‌ها به اندازه‌ای است که جوش نمی‌زند و جای جوش درآن دیده نمی‌شود. پوست نرمال یکدست و سالم بنظر می‌رسد و هیچگونه برق یا خشکی روی پوست دیده نمی‌شود.

البته شاید گاهی این پوست جوش هم بزند ولی به سرعت برطرف شده و اثری از آن روی پوست باقی نمی‌ماند. اگر شما پوست معمولی و نرمال دارید بسیار خوش شانس هستید. این پوست به قدری ایده آل است که همه آرزویش را دارند.ل

روتین مراقبت از پوست و استفاده از محصولات مراقبتی

برای اینکه پوست سالم و زیبایی داشته باشیم باید روتین مراقبت از پوست خود را پیدا کنیم. این روتین همانطور که از اسمش پیداست باید هر روز تکرار و در روز و شب رعایت شود.

ترتیب استفاده از محصولات مراقبت از پوست به ترتیب استفاده در ادامه آمده است:

میسلار واتر

پوست چرب و مختلط برای پاک کردن آرایش و آلودگی نیاز به میسلار واتر مناسب دارد. معمولا در اغلب میسلار های مناسب پوست چرب فاکتور کنترل چربی و ضد آکنه بودن موجود است . معمولا میسلارها بدون روغن و الکل بوده و بخوبی پوست را از مواد آرایشی و آلودگی پاک می‌کنند و باعث خشکی پوست نمی‌شوند.

این محصولات مراقبت از پوست فاقد مواد صابونی هستند و نیاز به آبکشی ندارند ولی بهتر است بعد از استفاده از میسلار، پوست با شوینده مناسب کاملا شسته شود. برخی از میسلارها برای پاک کردن آرایش چشم نیز مناسب هستند.

شوینده ها

در روتین مراقبت از پوست ، بعد از میسلار  واتر، پوست باید با شوینده ای مناسب شستشو داده ‌شود. شوینده ها در اکثر برندها برای پوست های چرب حالت ژلی دارند، اما در محصولات نئودرم، برای پوست‌های خشک هم این محصول برای استفاده بهتر به صورت ژل تولید شده است.

شوینده‌ها باقی مانده آلودگی و مواد آرایشی را از روی پوست به خوبی پاک می‌کنند. شوینده‌های مناسب پوست های خشک و حساس باید حاوی مواد ضدالتهابی و رطوبت رسان باشند.‌

مرطوب کننده و آبرسان

بعد از ژل شستشوی صورت، پوست نیاز به جبران رطوبت خود دارد. مرطوب کننده های مناسب برای پوست چرب مواد روغنی یا چرب ندارند و کاملا اویل فیری هستند. در روتین مراقبت از پوست می‌توان به جای مرطوب کننده ها از سرم‌های ویتامین سی استفاده کرد.

سرم‌های ویتامین سی خاصیت مرطوب کنندگی دارند و باعث تحریک کلاژن سازی در پوست نیز می‌شوند. آبرسان‌ها معمولا از مرطوب کننده‌ها سبک تر هستند. دلیل این امر نبودن روغن و چربی در فرمولاسیون آن‌ها است. این محصولات جذب سریعتر و راحت‌تری دارند و بیشتر اوقات حالت ژل کرمی دارند. یعنی نه کاملا ژلی هستند و نه کاملا کرمی؛

در این مرحله افرادی با سن بیشتر می‌توانند کرم‌های ضدچروک استفاده کنند. زمان استفاده دقیق از ضدچروک قبل از خواب است . خواب شبانه باعث استراحت پوست و جذب مواد مغذی روی پوست می‌شود و کمک به بازسازی و تقویت آن می‌کند.

کرم دور چشم

از سن 25 سال به بالا باید استفاده از کرم ضدچروک را  آغاز کنید و در روتین مراقبت ازپوست بگنجانید. پوست اطراف چشم نازک‌تر از بقیه پوست‌ها است و نیاز به مرطوب کننده دارد.

این نازکی و حرکت چشم‌ها ممکن است باعث چروک های ریز و بعد ها موجب بوجود آمدن خطوط پنجه کلاغی شود. کرم دور چشم از خشکی پوست این ناحیه جلوگیری می‌کند و باعث نرم شدن آن می‌شود. توجه داشته باشید این کرم باید با حرکات ضربه‌ای بسیار آرام و با انگشت حلقه دور چشم زده شود .

بالم لب

برای اینکه لب‌ها زیبا و گیرا باشند، باید از آن ها محافظت کرد. به همین دلیل در روتین مراقبت از پوست باید از محصولات مناسب لب  نیز استفاده کنید . بالم لب از پوست لب محافظت می‌کند و به نرم‌تر و خوشرنگ‌تر دیده شدن آن کمک می‌کند

بالم لب باید روی لب‌های تمیز زده شود. برای داشتن نمایی بهتر از رژ لب، قبل از زدن آن بهتر است از بالم لب استفاده شود.

در طول روز نیز می‌توان از بالم لب های حاوی ضدآفتاب استفاده کرد. گاهی باید لب ها را با اسکراب های خانگی لایه برداری کرد تا پوست های مرده از روی لب برداشته شوند تا لب ها نمای بهتری داشته باشند. زیرا لب های ترک خورده و پوسته پوسته شده به هیچ وجه زیبا نیستند.

روتین مراقبت از پوست در طول روز

بعد از اینکه پوست در طول شب خوب استراحت کرد، با شروع روز نیاز به تمیز شدن دوباره دارد. تا چربی‌هایی که توسط پوست ترشح شده و آلودگیهایی که در طول شب از ملحفه و هوای محیط روی آن  نشسته‌اند، پاک شوند. پش از بیدار شدن پوست باید با شوینده مناسب نوع پوست شسته و بعد از آن حتما از ضدآفتاب استفاده شود.

ضدآفتاب از پوست در مقابل رادیکالهای آزاد و اشعه ماورای بنفش خورشید محافظت می‌کند . بعضی از افراد فکر می‌کنند در هوای ابری نباید از ضدآفتاب استفاده کنند؛ اما این تصور اشتباه است. اشعه‌های مضر همیشه وجود دارند. بنابراین باید در طول روز از ضدآفتاب استفاده و هر دو ساعت آن را تمدید کرد.

از بعضی محصولات درمانی پوست مثل کرم‌های ضدجوش یا داروهای درمان کننده اگزما باید طبق نظر پزشک در روتین مراقبت از پوست استفاده شود و به هیچ وجه نباید روتین استفاده از آن‌ها را فراموش کرد.

با استفاده درست از محصولات مناسب نوع پوست و انجام روتین مراقبت از پوست ، پوستی سالم، زیبا و شاداب خواهیم داشت و از جمله افرادی خواهیم بود که از نظر اطرافیان کمتر از سن واقعی خود بنظر می‌رسیم.

آیا شما روتین مراقبت از پوست دارید؟ آن را رعایت می‌کنید؟ سن پوستی شما کمتر از سن واقعی شماست یا بیشتر؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.