AHA cream
لک‌های صورت و روش‌های درمان آن
دسامبر 29, 2018
multi efficacy cream
تیرگی دور چشم و روش‌های جلوگیری و درمان آن
دسامبر 31, 2018

آسیب دیدن ناخن و روش‌های مراقبت از ناخن

renewal intense

renewal intense

چند ثانیه به تمام کارهایی که با دست‌ها و به خصوص با ناخن‌های‌تان انجام می‌دهید، فکر کنید. سپس سعی کنید به این فکر کنید که آیا در حین انجام تمام این کارها، آیا به ایمنی و مراقبت از ناخن‌ های‌تان توجه می‌کنید؟ حالا احتمالا در می‌یابید که هنگام پاک کردن پوشش روی کارت شارژ اعتباری تلفن همراه و سیم کارت، باز کردن درب انواع قوطی، تمیز کردن یک قطعه گیر افتاده در درزی باریک، تمیز کردن خاک و غبار و انواع آلودگی در ریز ترین محفظه‌ها و میلیون‌ها کار دیگر که با دست، انگشت و مخصوصاً ناخن‌های‌تان انجام می‌دهید، ممکن است هزاران میکروب و آلودگی را به آن‌ها منتقل کنید و سلامت آن‌ها را به خطر بیندازید و این آلودگی را حتی از طریق دهان به بدن خود وارد کنید.
می‌دانید که ناخن‌ها هم درست مثل مو، بخش کراتینی و مرده پوست هستند که علاوه بر زیبایی و احتمالاً کمک به انجام کارهای روزانه، مثل خاراندن بدن! نقش مفیدتر و مؤثرتری در مراقبت از انگشتان شما ایفا می‌کنند. بنابراین، اگر به اندازه کافی به زیبایی و سلامت موهای خود و مراقبت از آن‌ها اهمیت می‌دهید، باید به فکر سلامت ناخن‌های‌تان هم باشید و به ظاهر آن‌ها توجه کنید. در این مطلب با ما همراه باشید تا بیشتر با سلامت ناخن، آسیب‌ها و بیماری‌های ناخن و روش‌های مراقبت از ناخن‌ آشنا شوید.
آنچه در این مطلب می‌خوانید:
• ساختار و جنس ناخن
• ویژگی‌های ناخن سالم
• ویژگی ناخن‌های آسیب دیده
• شایع ترین آسیب‌های ناخن
• مراقبت از ناخن ‌ها
• نکاتی کلی برای مراقبت‌ از ناخن ‌‌ها
• نکته پایانی مراقب از ناخن‌ها

ساختار و جنس ناخن

گفتیم که جنس ناخن‌ها، از کراتین که نوعی پروتئین است، ساخته شده و مواد معدنی مختلفی مثل، آهن، کلسیم، آلومینیوم، مس، فسفر، روی و گوگرد با درصدهای متفاوت در آن یافت می‌شود که کمبود هر یک از آن‌ها ممکن است باعث بروز مشکلاتی در سلامت ناخن شود.
 
renewal intense
 
ناخن‌ها دارای قسمت‌های مختلف ریشه‌ی ناخن، بستر ناخن، صفحه‌ی ناخن، کوتیکول، پریونیکیوم و هایپونیکیوم هستند.
ریشه ناخن، در زیر کوتیکول، پوست انتهای ناخن و قسمتی که بین پوست انگشت و صفحه ناخن قرار دارد، پنهان و فاقد رنگدانه است. لبه های ریشه ناخن، سفید و هلالی شکل هستند. سلول‌های سازنده بافت ناخن از این ریشه شروع به رشد می‌کنند و سلول‌های قدیمی و به دلیل وجود کراتین و فشار سلول‌های جدید، سفت می‌شوند و ضخامت بیشتری پیدا می‌کنند و در امتداد بستر ناخن، رشد می‌کنند. دلیل شفافیت صفحه‌ی ناخن نیز وجود کراتین است.
بستر ناخن، شامل رگ‌های خونی، اعصاب و رنگدانه‌ها است که در این قسمت، ناخن با پوست در تماس است. رگ‌های خونی که در این قسمت وجود دارند، ناخن را تغذیه می‌کنند و باعث رنگ صورتی آن هم می‌شوند. پریونیکیوم نیز پوستی است که صفحه ناخن را در دو طرف می پوشاند.
رشد ناخن‌ها به طور معمول و طبیعی، روزانه یک دهم میلیمتر است و هر 4 تا 6 ماه، یک ناخن به طور کامل ساخته می‌شود و از نو رشد می‌کند.

ویژگی‌های ناخن سالم

ناخن‌های سالم سطحی صاف و یک‌دست دارند. آن‌ها علاوه داشتن استحکام کافی، نرم، براق و شفاف هستند و شکلی کمی محدب دارند و به دلیل خونی که در بستر آن جریان دارد، دارای رنگ صورتی و ثابتی هستند. ناخن‌های سالم، هیچ گونه فرورفتگی، شیار، خراشیدگی، برآمدگی، لکه یا رنگ پریدگی ندارند و نسبتا مستحکم هستند و به سادگی شکسته نمی‌شوند. البته، با افزایش سن، خطوطی طولی، خشک و غیر شفاف در سطح ناخن به وجود می‌آید و به مرور ضخامت ناخن‌ها افزایش می‌یابد که این امری است طبیعی. همچنین، گاهی به دلیل ضربه‌های جرئی و سطحی که روزانه به ناخن‌ها وارد می‌شود، ممکن است خطوط یا لکه‌های سفید رنگی روی سطح ناخن ایجاد شود که باز هم طبیعی است و با رشد مجدد ناخن، از بین خواهد رفت.

ویژگی ناخن‌های آسیب دیده

ناخن‌ها ممکن است به دلایل مختلفی دچار آسیب شوند و شکل ظاهری، ویژگی‌ها و شاخص‌های سلامت خود را از دست بدهند. عواملی مثل بیماری‌های عمومی و خاص (بیماری‌های ریوی، التهابی روده، بیماری‌های قلبی ـ عروقی و کبدی) بیماری‌های قارچی، اگزما و خشکی پوست، مصرف برخی داروها، کمبود هر یک از مواد معدنی در بدن، تغذیه نامناسب، مراقبت نکردن از پوست، استفاده از شوینده‌های شیمیایی نامناسب، استفاده از محصولات بهداشتی ناسازگار و نامرغوب، مانیکور و پدیکور غیر اصولی، وارد شدن ضربه‌های شدید و غیره ممکن است در سلامت ناخن‌ها مشکلاتی ایجاد کنند و باعث تغییر شکل ظاهری، تغییر رنگ و تغییر در ساختار و در نهایت شکنندگی و سستی ناخن‌ها شود.
ناخن‌های ناسالم، دارای فرورفتگی، برآمدگی، خراشیدگی، شیار، لکه رنگی و سوراخ هستند. ناخن‌های ناسالم، معمولا خشک و شکننده بوده و حالتی پوسته پوسته و غیر یکدست دارند. رنگ ناخن‌های ناسالم تیره است و ممکن است لکه‌های رنگی زرد یا سیاه روی آن‌ها دیده شود. در برخی افراد، در صورت وجود مشکلاتی ممکن است سرعت رشد ناخن کند شود یا سطح ناخن‌ها ضخیم شود.

شایع ترین آسیب‌های ناخن

ناخن شکننده: یکی از رایج‌ترین‌ و شایع‌ترین تغییرات ناخن، ناخن شکننده است. این مشکل در اثر خشکی، برخی بیماری‌ها یا استفاده بیش از حد از مواد شوینده و شیمیایی بروز می‌کند. البته، بلندی ناخن‌ها نیز در ایجاد ناخن شکننده مؤثر است و هر چه ناخن بلندتر باشد، شکنندگی آن بیشتر خواهد شد. همچنین، استفاده از لاک‌ و پاک کردن مداوم آن‌ها نیز ممکن است باعث ایجاد ناخن شکننده شود. گاهی نیز بر اثر بالارفتن سن، به خصوص در خانم‌ها شاهد ناخن شکننده هستیم.

ناخن شیاردار : همانطور که گفتیم ایجاد شیارهای طولی با رشد ناخن طبیعی است؛ اما بروز شیارهای عرضی نشانه‌ی یک مشکل است. این علامت، توقف رشد ریشه ناخن را نشان می‌دهد و اگر طولانی مدت ادامه داشته باشد، باعث فقدان ناخن و از بین رفتن آن می‌شود این پدیده معمولاً به دلیل ضربه‌های پیاپی، جویدن ناخن، مانیکور و پدیکور غیر اصولی، بیماری‌های قارچی، مصرف برخی داروها، تب طولانی و اگزما به وجود می‌آید.

ناخن در گوشت فرو رفته: این مشکل بیشتر در انگشت بزرگ پا شایع‌تر است. کوتاه کردن نامناسب ناخن ها و استفاده از کفش‌های تنگ می تواند با افزایش انحنای ناخن، باعث شود کناره های ناخن در پوست کناری فرو رفته و باعث پیدایش عفونت و درد شدید شود.

ناخن با لکه‌ سفید: وجود لکه‌ و خطوط سفید در صحه‌ی ناخن نیز نشانه‌ی اختلال و نارسایی در ریشه‌ی ناخن است. در بخش قبلی گفتیم گاهی به دلیل ضربه‌های روزانه ممکن است لکه‌های سفیدی برروی ناخن ظاهر شود، در صورتی که سطح ناخن شفاف باشد و ضخامت کافی داشته باشد، این امر همچنان طبیعی است. گاهی نیز سطح ناخن به طور یکدست سفید می‌شود که زمینه‌ای ژنتیکی دارد و باید با پزشک مطرح شود. اما گاهی بروز لکه‌های سفید در صفحه‌ی ناخن، به دلیل عدم جریان خود در بستر ناخن است، چون این رنگدانه‌ها و جریان خود در بستر ناخن است که باعث رنگ صورتی ناخن می‌شود.

ناخن با لکه زرد: لکه‌های زرد رنگ روی ناخن، گاهی عامل بیرونی دارد، مثل استفاده از برخی مواد پاک‌کننده. گاهی نیز، در افراد سیگاری، ممکن است به دلیل رسوب نیکوتین رخ دهد.

ناخن با لکه تیره: لکه‌های تیره‌ای که در سطح ناخن ایجاد می‌شوند، به دلیل افزایش فعالیت رنگدانه‌هاست. این تغییر رنگ، ممکن است در تمام سطح ناخن، یا به صورت خطوطی افقی قهوه‌ای یا سیاه در ناخن یک انگشت یا چند انگشت ظاهر شود که دلیل آن مصرف برخی داروهاست و در خانم‌های باردار شایع است. همچنین، ممکن است بروز لکه‌های تیره در صفحه‌ی ناخن، به علت ویروس اچ آی وی یا بیماری‌های کلیه باشد که گاهی با تیرگی بخش‌های دیگری از بدن، مانند لب‌ها همراه است.

ناخن با لکه قرمز: لکه‌های قرمز رنگ نیز که به صورت طولی در صفحه ناخن ظاهر می‌شوند، ممکن است به دلیل مشکلات و ضایعات بستر ناخن یا برخی بیماری‌های پوستی باشد. گاهی بروز این لکه‌ها به علت وجود تومور در ریشه‌ی ناخن است که در این صورت از ریشه تا سر ناخن به صورت خطوط طولی دیده می‌شود.
 
renewal intense nail cream
 
ناخن قاشقی: همانطور که گفتیم گاهی نیز مشکلات ناخن، باعث تغییر شکل ظاهری آن می‌شوند. مثلا، گاهی کمبود آهن، کم کاری تیروئید، بیماری قلبی یا یا بیماری‌های کبدی باعث می‌شوند که ناخن تغییر شکل دهد و نرم شود یا روی سطح آن فرورفتگی‌هایی ایجاد شود که به این حالت، ناخن قاشقی گفته می‌شود.
افتادن یا جدا شدن ناخن: گاهی نیز ضربه‌های شدید، التهاب بستر ناخن، تومورهای بدخیم در ریشه ناخن، مصرف برخی داروها یا استفاده از برخی محصولات مراقبتی و شیمیایی، مثل چسب ناخن، باعث می‌شود در ناخن عفونت یا جراحت ایجاد شود که در نهایت به جدا شدن ناخن می‌انجامد. یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی که عامل این آسیب است، پزوریازیس است که باعث التهاب بستر ناخن و جدا شدن صفحه آن از بستر ناخن می‌شود.

عفونت‌های قارچی: این عفونت در ناخن‌های پا شایع‌تر از ناخن‌های دست است چون این عفونت‌های قارچی بیشتر به دلیل رطوبت، گرما و تحمل وزن یا دیابت رخ می‌دهند . در این نوع آسیب، انتهای ناخن از بستر ناخن جدا می‌شود و پوسته های سفید، سبز، زرد یا سیاه زیر صفحه ناخن انباشته می شوند و کم کم با درگیر کردن کناره‌ی ناخن ادامه پیدا می‌کنند.

مراقبت از ناخن‌ها
به دست‌ها و ناخن‌های خود نگاه کنید. آیا ظاهر سالمی دارند؟ آیا ناخن شکننده دارید یا ناخن‌ها‌تان به اندازه کافی محکم به نظر می‌رسند؟ رنگ آن‌ها طبیعی است؟ فرورفتگی و برآمدگی در سطح ناخن خود می‌بینید؟ یا آخرین باری که از محصولات مراقبتی ناخن استفاده کرده‌اید، چه زمانی بوده؟ آخرین باری که برای مراقبت از ناخن خود اقدامی کرده‌اید، چطور؟
حتما می‌دانید که برای داشتن ناخن‌هایی سالم و زیبا، باید از آن‌ها مراقبت کنید و نکاتی را رعایت کنید. در اینجا با آوردن چند نکته، شما را در داشتن ناخن‌هایی سلامت و زیبا راهنمایی می‌کنیم.

به تغذیه خود اهمیت دهید:
یک رژیم غذایی سالم و غنی از موادی مثل پروتئینی، ویتامین‌های گروه B، روی و آهن در تامین سلامت ناخن، نقش مهمی ایفا می‌کند. مواد مغذی مثل شیر، ماهی، میوه و سبزیجات، غلات کامل و آجیل نیز برای سلامت ناخن بسیار مفید هستند. ضمن اینکه نوشیدن آب قراوان را نباید فراموش کنید.

عادت ناخن جویدن را ترک کنید:
اگر عادت به جویدن ناخن‌های‌تان دارید، همین حالا تصمیم به ترک این عادت مضر بگیرید. جویدن ناخن عادت بدی است که روی بافت و ساختار ناخن اثر منفی می‌گذارد و باعث عفونت، قارچ و بد شکلی آن می‌شود. ناخن‌های جویده شده و نازیبا، باعث کاهش اعتماد به نفس در افراد شده و هر چه سریع‌تر باید ریشه‌های روانی آن شناسایی و درمان شود.
برای سلامت ناخن و حتی دندان‌های‌تان هم که شده، این عادت ناپسند را ترک کنید.

از ناخن به عنوان ابزار استفاده نکنید: ناخن‌های شما درباز کن نیستند! آن‌ها ابزار کنکاش هم نیستند! از آن‌ها برای خراشیدن سطوح استفاده نکنید. از آن‌ها برای کندن اجسام استفاده نکنید. در عوض، از آن‌ها مراقبت کنید و اجازه دهید آن‌ها هم از انگشتان شما مراقبت کنند. چون وارد شدن ضربه به ناخن موجب پارگی مویرگ‌های بستر ناخن می‌شود و به ناخن آسیب وارد می‌کند.

ناخن‌ها را مرتب نگه دارید:
آراسته نگه داشتن و مرتب کوتاه کردن ناخن‌ها در زیبایی آن‌ها بسیار مهم‌اند. برای کوتاه کردن ناخن‌ از ناخن گیر استفاده کنید و کناره‌ها و لبه‌های آن را با سوهان مرتب کنید. پس از هر بار کوتاه کردن ناخن‌ها از لوسیون‌های مراقبتی ناخن استفاده کنید و آن‌ها را مرطوب کنید.
مانیکور و پدیکور کنید اما کم: برخی خانم‌ها ترجیح می‌دهند مرتب کردن ناخن‌های خود را به فردی حرفه‌ای بسپارند. مرتب کردن ناخن‌های دست را مانیکور می‌گویند و مرتب کردن ناخن‌های پا، پدیکور نام دارد که در سالن‌های خدمات زیبایی انجام می‌شود. اگر تمایل به استفاده از این خدمات را دارید، برای جلوگیری از بروز مشکلاتی مثل عفونت و قارچ، از وضعیت بهداشت سالن اطمینان حاصل کنید و از تمیزی لوازم و ابزار مانیکور و پدیکور مطئمن شوید. البته از انجام بیش از اندازه مانیکور و پدیکور پرهیز کنید.

محصولات مراقبتی ناخن را بشناسید: در هنگام خرید محصولات مراقبتی ناخن دقت کنید که چه چیزی نیاز ناخن شماست. مکمل‌ها و محصولات مراقبتی ناخن حاوی بیوتین برای رفع مشکل شکنندگی ناخن مناسب هستند. کرم‌ها و لوسیون‌های مرطوب‌کننده برای حفظ رطوبت ناخن‎‌ها مؤثر هستند. اگر ناخن‌های شما استحکام کافی ندارند، از یك سفت كننده یا مستحكم كننده ناخن استفاده كنید. از محصولاتی كه در تركیبات آن‌‌ها سولفو آمید تلوئن یا فرمالدئید به كار رفته، خودداری کنید، چون این مواد شیمیایی باعث قرمزی و سوزش و ایجاد حساسیت در سطح پوست می‌شوند. قبل از استفاده از هر محصول مراقبتی، مطمئن شوید که به مواد تشکیل دهنده آن حساسیت نداشته باشید. روغن زیتون، روغن نارگیل، روغن آواکادو، روغن هسته انگور و روغن جوجوبا نیز از جمله روغن‌های طبیعی هستند که برای مراقبت از ناخن به شما کمک می‌کنند.

استفاده نکردن از زیورآلات ناخن: زیورآلات ناخنی که به کمک سوراخ کردن صفحه ناخن به آن وصل می‌شوند، می‌توانند باعث خون‌ریزی بستر ناخن شوند و همچنین محیط مساعدی برای ورود میکروب‌ها از قبیل قارچ‌ها و باکتری‌ها فراهم کنند.

نکاتی کلی برای مراقبت‌ از ناخن‌‌ها
• برای حفظ سلامت بیشتر ناخن‌ها، آن‌ها را خشک و تمیز نگه دارید.
• هنگام استفاده از مواد شوینده حتما از دستکش استفاده کنید.
• از لاک ناخن‌های با کیفیت استفاده کنید. همچنین از لاک زدن و پاک کردن مداوم پرهیز کنید.
• از جدا کردن کوتیکول ناخن خودداری کنید چون این کار باعث ایجاد عفونت می‌شود.
• صـابون و مواد شوینده قوی باعث خشکی و شکنندگی ناخن‌ها می‌شوند. بنابراین بـرای شستن دست‌ها از صابون‌های ملایم استفاده کنید.
• پس از سوهان کشیدن ناخن هـا، آن‌ها را برای چنـد دقیـقه در آب گرم صابون دار ماساژ دهید تا چربی ناخن‌ها گرفته شود.
• از پاك كننده‌هاي ناخني كه حاوي استون هستند، استفاده نكنيد. تركيب شيميايي استون باعث مي‌شود ناخن شکننده و ضعيف شود.

نکته پایانی مراقبت از ناخن‌ها
به عنوان نکته آخر باید بگوئیم که بخش مهمی از زیبایی دستان شما، به داشتن ناخن‌هایی سالم و زیباست. خبر خوب اینکه، برای مراقبت از ناخن، همیشه نیاز به هزینه‌ها و صرف وقت زیاد نیست. کافی است که در انجام کارهای روزانه، مراقب آن‌ها باشید و اصول اولیه مراقبت از ناخن‌ها را بدانید و آن‌ها را به کار گیرید، تغذیه مناسب داشته باشید و مهم تر از همه، از ناخن‌ها‌تان به عنوان ابزار استفاده نکنید. و البته اگر زمانی متوجه حالتی غیر طبیعی در ناخن‌های خود شدید، به پزشک مراجعه کنید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.