renewal intense
آسیب دیدن ناخن و روش‌های مراقبت از ناخن
دسامبر 30, 2018
تغذیه و آبرسانی پوست
نقش تغذیه در آبرسانی پوست
دسامبر 31, 2018

تیرگی دور چشم و روش‌های جلوگیری و درمان آن

multi efficacy cream

multi efficacy cream

 
 
سیاهی دور چشم پدیده‌ای رایج بین خانم‌ها و آقایان است و می‌تواند سن شما را بیش‌تر نشان دهند که باید برای جلوگیری از ایجاد آن و یا در جهت رفع آنها هرچه سریعتر اقدام کنید .
ایجاد حلقه‌ی سیاه دورچشم برای هرکسی امکانپذیر است ولی برخی بیش‌تر در معرض این پدیده هستند:
• افراد سالخورده
• افراد دارای زمینه‌ی ژنتیکی
و....
ازجمله دلایلی که می‌توان برای ایجاد حلقه سیاه دور چشم نیز نام برد :
آلودگی هوا، استرس، نوع تغذیه، میزان استراحت، خواب و... است .


خستگی
نداشتن زمان خواب کافی و استراحت مناسب باعث ایجاد حلقه‌های سیاه و همچنین پف دور چشم می‌شود. همچنین عدم خواب کافی باعث جمع شدن مایع زیر چشم شما می‌شود.
هر فرد باید از برنامه‌ای منظم جهت خوابیدن در طول شبانه روز پیروی کند تا علاوه بر رفع خستگی و حفظ سلامت فیزیکی، پوست وی نیز شاداب و باطراوت بوده و از ایجاد صدمات مختلف جلوگیری شود.
خستگی چشم که ناشی از تماشای زیاد تلوزیون یا کار زیاد با کامپیوتر است باعث گشاد شدن عروق خونی دور چشم و ایجاد حلقه‌ی سیاه در آن ناحیه می‌شود، باید برای استفاده از هریک از این وسایل محدوده زمانی مشخص و یا زمان استراحت مناسب برای چشم در نظر گرفت.

سن
پیری یکی از علل رایج سیاهی دور چشم است با بالا رفتن سن پوست نازک شده و چربی و کلاژن خود را از دست می‌دهد. همچنین رگ‌های خونی زیر پوست قابل رویت شده و ناحیه‌ی دور چشم تیره به نظر می‌رسد.

آلرژی
واکنش‌های آلرژیک و خشکی پوست می‌تواند باعث ایجاد تیرگی دور چشم گردد همچنین در این شرایط به دلیل ایجاد خارش دور چشم و حساس شدن پوست و میل به مالیدن چشم علائم بدتر شده و تورم و التهاب بیش‌تری نیز ایجاد می‌گردد و رگ‌های خونی می‌شکنند .

کم آبی
کم آبی یکی از علل رایج در ایجاد دایره‌های تیره‌ی دور چشم است برای جلوگیری و یا درمان تیرگی دورچشم باید آبی کافی به بدن برسد. مرتفع شدن این مشکل یکی از نتایج نوشیدن آب کافی است.
اکثر مردم در طول روز کمتر از میزان مورد نیاز بدنشان آب می‌نوشند، در حقیقت آب کمک می‌کند تا سموم بدن شما خارج شده و باعث کاهش میزان غلظت نمک در ناحیه‌ی اطراف چشم شما می‌شود.
لازم به ذکر است آب مورد نیاز بدن شما با نوشابه، دلستر و یا سایر نوشیدنی‌های الکی جبران نمی‌شود و مصرف این نوشیدنی‌ها باعث دفع مضاعف آب بدن شما می‌گردد.

آفتاب
وقتی خیلی زیاد زیر تابش نور آفتاب قرار می‌گیرید بدن شما بیش از حد ملانین تولید می‌کند ملانین رنگدانه ای‌ است که پوست شما را رنگی می‌کند. خورشید بیش از حد باعث ایجاد تغییر رنگ مخصوصا برای چشم‌ها می‌شود.

ژنتیک
برخی افراد به دلایل ژنتیکی ناحیه‌ی دور چشم تیره‌ای دارند همچنین بعضی بیماری‌ها مثل تیروئید نیز چنین نتیجه‌ای خواهند داشت.

تغییرات هورمونی
ایجاد تغییرات هورمونی در خانم‌ها به دلایل مختلف می‌تواند باعث ایجاد حلقه‌ها تیره دور چشم گردد.

کمبود آهن کمبود آهن و کم خونی باعث تغییر رنگ پوست می‌گردد. رنگ پوست اغلب افراد در این شرایط ناسالم و خاکستری شده و حلقه‌های تیره‌ای دور چشم آنها ایجاد می‌شود.
دلایل متعددی برای ایجاد حلقه‌های تیره‌ی دور چشم وجود دارد و در هر فرد با توجه به سبک زندگی، محیط و نوع خوراک، در نتیجه، علائم و حتی درمان‌ها متفاوت‌اند. با توجه به دلایل عنوان شده می‌توان از برخی روش‌های خانگی برای درمان تیرگی دورچشم بهره‌مند شد. البته برای مشاهده‌ی نتیجه‌ی مطلوب باید صبور باشید و روش‌های درمان را به صورت مداوم و با برنامه ریزی و رعایت نکات لازم در سبک زندگی انجام دهید.

کمپرس آب سرد می‌توان با استفاده از کمپرس آب سرد التهاب و تورم دور چشم را کاهش داد. برای این کار احتیاج به یخ یا دستمال مرطوب شده با آب خنک داریم (به هیچ عنوان یخ را به طور مستقیم روی ناحیه‌ی دور چشم قرار ندهید). با قرار دادن یخ یا دستمال مرطوب خنک به آرام شدن پوست ناحیه‌ی دور چشم کمک می‌کنید. زمانی که یخ آب یا دستمال گرم شد، می‌توانید این کار را مجدد تکرار کنید.

بیش‌تر بخوابید برای درمان تیرگی دورچشم ناشی از خستگی سعی کنید زمان بیش‌تری را به خواب و استراحت اختصاص دهید. بهره‌مندی از 7 یا 8 ساعت خواب باعث حفظ سلامت جسم و پوست شما و همچنین پیشگیری و یا درمان تیرگی دور چشم می‌شود.

سر خود را بالا نگه دارید سعی کنید در زمان خواب ارتفاع زیر سر خود را بیش‌تر کنید. جمع شدن مایعات زیر چشم باعث ایجاد کیسه‌های تیره شده و برای درمان تیرگی دورچشم می‌توانید از این طریق مایع را از زیر چشم بیرون آورید و باعث کم شدن التهاب شوید.

معجزه‌ی چای کیسه‌ای
می‌توانید برای درمان تیرگی دورچشم از کیسه‌های چای سرد استفاده کنید. به این صورت که کیسه‌ی چای سبز یا سیاه را 5 دقیقه در آب گرم خیس کنید. سپس آن را در یخچال قرار دهید تا خنک شود، سپس کیسه‌های چای را به مدت 10 تا 20 دقیقه روی چشمان بسته‌ی خود بگذارید و سپس چشمانتان را با آب سرد بشویید.
کافئین و آنتی اکسیدان موجود در چای باعث تحریک گردش خون و کاهش التهاب رگ‌های خونی می‌شود و همچنین مایع زیر چشم را نیز کم می‌کند و این امر باعث درمان تیرگی دورچشم می‌گردد.

رژیم غذایی و ورزش
مصرف غذاهای غنی و مغذی و اجتناب از خوردن غذاهای مضر باعث سلامت پوست و پیشگیری از ایجاد حلقه‌های تیره در اطراف چشم و یا درمان تیرگی دورچشم نیز می‌شود. این گروه شامل میوه‌های تازه و سبزیجات، محصولات لبنی، انواع جوانه‌ها و آجیل، غلات و ... است.
تمرینات منظم فیزیکی و هوازی نیز از راهکارهای درمان تیرگی دورچشم به شمار می‌آیند فعالیت بدنی به پوست شما کمک می‌کنند که سموم را دفع کرده و سلامت خود را بازیابد.
تمریناتی همچون یوگا به بهبود گردش خون، تنظیم فشار خون، کاهش استرس و تنش کمک می‌کنند و می‌توانند آرام شدن التهاب پوست و درمان تیرگی دورچشم را درپی داشته باشد.


از کرم چشم استفاده کنید پوست اطراف چشم خشک تر و حساس تر از دیگر قسمت‌های پوست صورت است به همین دلیل به راحتی دچار خطوط و چین و چروک می‌شود. در نتیجه باید با استفاده از کرم‌های مخصوص ناحیه‌ی دور چشم را مرطوب نگه دارید.
به یاد داشته باشید هنگام استفاده از ماسک‌های صورت، ناحیه اطراف چشم را به دلیل حساسیت پوست آن آغشته به ماسک نکنید.

دور چشم خود را ماساژ ندهید
هرگونه حرکت ناگهانی دست یا ابزار مختلف می‌تواند در ناحیه‌ی اطراف چشم ایجاد حساسیت و التهاب کند و همچنین باعث ایجاد و تشدید حلقه‌های تیره دور چشم گردد. به دلیل ظرافت پوست دور چشم برای استفاده از کرم‌ها نیز از ضربه‌های آرام با نوک انگشت استفاده کنید.

مرتب پلک بزنید
پلک زدن مداوم در طول روز باعث حفظ رطوبت چشم و جلوگیری از خستگی بیش از حدآن می‌گردد. شما می‌توانید چشم خود را با آب گرم و سپس آب سرد شستشو دهید این عمل باعث حفظ طراوت چشم و کوچک‌تر شدن کیسه‌های ایجاد شده زیر چشم می‌گردد و همچنین می‌تواند درمان تیرگی دورچشم نیز باشد.


 
 
خیارها و سیب زمینی‌های به ظاهر بی اهمیت شما می‌توانید برش‌های سیب زمینی و یا خیار را دو بار در هفته به مدت 20 دقیقه روی چشم خود قرار دهید این کار بسیار زودبازده بوده و بعد از شستشوی چشم و چندین بار تکرار آن می‌توانید تغییر ایجاد شده در نواحی اطراف چشم و درمان تیرگی دورچشم خود را مشاهده نمایید.
برای مشاهده‌ی نتیجه‌ی مطلوب می‌توانید 1یا 2 بار در روز به مدت 2تا 3 هفته این عمل را تکرار کنید.

استفاده از گل رز
استفاده از گل رز تاثیر زیادی بر شادابی و طراوت پوست دارد همچنین در درمان تیرگی دورچشم نیز موثر خواهد بود.
گلبرگ‌های گل را در آب ریخته سپس پدهای کتانی و یا پنبه را به آن محلول آغشته کنید و آنها را به مدت 15 دقیقه بر روی چشمتان قرار دهید. برای مشاهده‌ی نتیجه مطلوب می‌توانید این عمل را دوبار در روز به مدت 2تا 3 هفته تکرار کنید.

گوجه فرنگی
شاید به نظرتان عجیب باشد ولی گوجه فرنگی یکی از سبزیجات در دسترسی است که می‌تواند برای درمان تیرگی دور چشم بسیار مفید باشد.
یک قاشق چایخوری آب گوجه فرنگی را با یک و نیم قاشق چایخوری آب لیمو مخلوط کنید.
به آرامی ‌این مخلوط را روی نواحی تیره‌ی اطراف چشم قرار داده و اجازه دهید 10 دقیقه چشم استراحت کند، سپس آن را با آب سرد بشویید. تکرار این عمل دوبار در روز به مدت 2تا 3 هفته می‌تواند نتیجه‌ی مطلوبی در درمان تیرگی دورچشم داشته باشد.

شیر سرد
استفاده‌ی منظم از شیر سرد نیز تاثیر به سزایی در درمان تیرگی دورچشم خواهد داشت. برای استفاده از شیر سرد برای برطرف ساختن تیرگی دور چشم، پد کتانی و یا پنبه را به شیر سرد آغشته کنید و برای مدتی روی چشم و نواحی تیره‌ی اطراف آن قرار دهید سپس چشمتان را آب سرد معمولی بشویید. تکرار این کار به صورت منظم باعث بهبود تیرگی پوست و التهاب و تورم ناحیه‌ی احساس اطراف چشم می‌شود.

آب پرتقال
با استفاده از ترکیب آب پرتقال و کمی‌گلیسیرین و قرار دادن آن روی تیرگی دور چشم، نه تنها حلقه‌های تیره‌ی دور چشم کمرنگ و یا حتی برطرف می‌شوند، بلکه به پوست ناحیه‌ی اطراف چشم درخشندگی طبیعی نیز می‌بخشد. همچنین می‌توانید برای این کار از پد کتانی و یا پنبه استفاده کنید.

برگ نعنا
نعنا به شادابی و طراوتش شناخته شده است. شما می‌توانید به جهت کم رنگ کردن یا از بین بردن تیرگی و حلقه‌های سیاه پوست اطراف چشم از ترکیب نعنای خرد شده و آب خنک استفاده کنید، به این صورت که نعنا را خرد کرده و با کمی‌آب مخلوط کنید. ترکیب حاصل را به مدت 10 دقیقه بر روی محدوده‌ی مورد نظر قرار دهید و سپس با آب سرد اطراف چشم را شسته و پاک کنید.
تکرار این عمل روزی یک بار به مدت یک هفته، می‌تواند نتیجه‌ای مطلوب برای از بین بردن تیرگی دور چشم داشته باشد.

گلاب
استفاده از گلاب در کم کردن التهاب پوست بسیار موثر است. برای کاهش تیرگی اطراف چشم می‌توانید پد کتانی و یا پنبه‌ی آغشته به گلاب را برای مدتی روی چشم و نواحی اطراف آن قرارداده و بعد از چند دقیقه صورت و چشم‌هایتان را با آب سرد بشویید. برای مشاهده‌ی نتیجه مطلوب توصیه می‌شود که این عمل را به مدت 1 ماه هر شب انجام دهید.

آب نمک
از اسپری آب نمک در بینی برای رفع تیرگی دور چشم می‌توان استفاده کرد. آب نمک باعث کاهش فشار سینوس‌های بینی شده و از تورم رگ‌ها می‌کاهد. آب نمک را در بینی اسپری کرده از طریق دهان نفس بکشید و از بینی خارج کنید.

لیمو، اسفناج و موز
می‌توان با استفاده از ماسک اسفناج یا ماساژ لیمو بر روی سطح پوست، روشنی و درخشندگی را به آن بازگرداند و لکه‌ها یا تیرگی‌های موجود بر روی سطح پوست را کمرنگ ساخت.
همچنین می‌توان موز را له کرده و به صورت ماسک بر روی سطح پوست به ویژه ناحیه تیره‌ی اطراف چشم قرار داد تا باعث از بین رفتن تیرگی‌های ایجاد شده بر روی ناحیه‌ی دورچشم شود.

روغن بادام
شاید عجیب به نظر برسد اما استفاده از روغن بادام می‌تواند یکی از راه‌های درمان تیرگی دورچشم باشد. این روغن ویژگی روشن کنندگی پوست و همچنین ترمیم کنندگی دارد و می‌تواند پوست را صاف و روشن کند.
شما همچنین می‌توانید از ماسک بادام شیرین خرد شده بر روی کل صورت خود استفاده کنید. اگر از این ماسک به صورت مداوم استفاده کنید، پوست صورت شما نرم شده و همچنین چین و چروک آن تا حدی رو به بهبودی خواهد رفت و بخشی از رطوبت پوست نیز تامین خواهد شد.
روغن بادام را روی حلقه‌های تاریک دور چشم خود به آرامی‌قرار داده، اجازه دهید شب تا صبح این روغن روی پوستتان بماند و صبح روز بعد آن را با آب سرد بشویید. این عمل را هر روز تا درمان تیرگی دور چشم خود تکرار کنید.
لازم به ذکر است که پیشگیری بهتر از درمان است و باید قبل از ایجاد هرگونه تغییر ناخوشایند در جهت جلوگیری از آن اقدامات و مراقبت‌های لازم را انجام داد.
از دست دادن آب بدن، کم خونی و مشکلات کبدی می‌تواند از دلایل ایجاد حلقه‌های تیره‌ی کم عمق دور چشم باشد. همچنین این تیرگی می‌تواند نتیجه‌ی جدا شدن گلبول‌های قرمز از مویرگ‌ها باشد و این فرآیند سبب ایجاد رنگ آبی تیره زیر چشم می‌گردد. به همین علت افرادی که دارای پوست نازک تر و حساس تری هستند دور چشم تیره‌ای دارند و خسته به نظر می‌رسند.

استفاده از لوازم آرایش
لوازم آرایش راهی برای مخفی کردن تیرگی دور چشم است این راه درمان تیرگی دورچشم نیست ولی در پوشاندن این تیرگی برای مدت کوتاهی موثر است. البته باید توجه داشته باشید که از لوازمی ‌استفاده کنید که ایجاد حساسیت نکنند و در صورت مشاهده‌ی حساسیت استفاده از آن‌ها را متوقف و به پزشک مراجعه کنید.

درمانهای پزشکی
می‌توان از راه‌های پزشکی برای درمان تیرگی دورچشم و همچنین تورم چشم نیز استفاده کرد. درمان‌هایی مانند:
• استفاده از پودرهای شیمیایی برای کاهش رنگدانه‌های دور چشم
• جراحی لیزر برای احیای پوست و افزایش سفتی آن
• تاتو پزشکی برای تزریق رنگدانه
• استفاده از پرکننده‌ها برای مخفی کردن عروق خونی
• حذف چربی اضافه برای ایجاد سطحی صاف و نرم
و....
درنظر داشته باشید که باید حتما با پزشک متخصص مشورت کرده و همه‌ی ابعاد مختلف درمان تیرگی دورچشم را بررسی کنید و مطمئن شوید تا بهترین درمان را دریافت کرده و موضوع به درستی تشخیص داده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.