moisturizing cream
مراقبت از پوست چرب و مستعد آکنه
ژانویه 13, 2019
مراقبت از مو نئودرم
مراقبت از مو
فوریه 17, 2019

آسیب های مو و روش‌های جلوگیری و درمان آن

 
آیا داستان افسانه‌ای که خانم شاهزاده‌ای را که موهای بلند و کمند خود را از پنجره به بیرون آویزان کرد تا مرد رویاهایش او را از شر جادوگر بدجنس خلاص کند، به یاد دارید؟ آیا به این دقت کرده‌اید که جادوگران بدجنس در فیلم‌ها و کارتون‌ها، چقدر موهای نامرتب و نازیبایی دارند؟ یا چرا زنان زیبای افسانه‌ای در شعر و ادبیات در سراسر جهان، همیشه به داشتن موهایی زیبا معروف اند؟ بله، چون مو نقش مهمی در ظاهر افراد و معرفی شخصیت آن‌ها در نگاه اول دارد. زیبایی مو، آراستگی مو، رنگ مو، جنس مو و سالم بودن آن، یکی از مهم‌ترین نکاتی است که افراد برای داشتن ظاهری مرتب باید به آن اهمیت دهند.
مراقبت از مو، جلوگیری از آسیب‌های مو و داشتن موهایی سالم، نه تنها صحبت همیشگی خانم‌ها با متخصصان زیبایی و پوست است، بلکه در میان آقایان نیز، موضوعی مهم تلقی می‌شود و برای همه افراد، در هر موقعیت سنی و اجتماعی دغدغه‌ همیشگی است.
بنابراین اگر از آسیب‌های مو و ریزش مو و شوره سر و خلاصه مشکلات مو به تنگ آمده‌اید این مطلب را بخوانید. در این مطلب با معرفی ساختار و جنس مو، نقش آن در زیبایی شما، ویژگی موهایی سالم و ناسالم، آسیب‌های معمول و راه‌های درمان و مراقبت از مو، شما را در داشتن موهایی سالم و زیبا راهنمایی می‌کنیم.
آنچه در این مطلب می‌خوانیم:
• اهمیت مو در سلامت، زیبایی و روحیه‌ی افراد
• ساختمان و جنس مو
• مشخصات موی سالم
• مشخصات موی ناسالم
• آسیب‌های مو

• روش‌های مراقبت از مو
اهمیت مو در سلامت، زیبایی و روحیه‌ی افراد
بدون اغراق، موی یک خانم، مهم‌ترین بخش از زیبایی اوست که در نگاه اول جلب توجه می‌کند و مخاطب را تحت تأثیر قرار می‌دهد. دلایل زیادی وجود دارند که شما را متقاعد کنند به زیبایی و سلامت موی خود اهمیت بدهید.
• موی سر،‌ با پوشاندن استخوان جمجمه، از آن در برابر آسیب‌های خارجی، ضربه و نور آفتاب مراقبت می‌کند.
• موی زیبا، آراسته و سالم شما این پیام را به مخاطب ارسال می‌کند که شما به ظاهر، زیبایی و سلامت خود اهمیت می‌دهید و از خودتان مراقبت می‌کنید.
• با داشتن موهایی سالم‌تر و زیباتر، در هر سنی که باشید، از سن‌تان جوان‌تر به نظر می‌رسید، شیک‌تر و به‌روزتر جلوه می‌کنید.
• همچنین زیبایی شما، با داشتن موهایی سالم و مرتب، به طرزی طبیعی چند برابر می‌شود و احتمالا کنترل بیشتری روی احساسات خود خواهید داشت، در نتیجه از اعتماد به نفس بیشتری برخوردار خواهید بود و می‌توانید با احساس راحتی بیشتر، تواناتر از همیشه به امور روزمره خود مشغول شوید.
• به علاوه، داشتن مویی سالم و زیبا، استایل و سبک شخصی شما را در انتخاب لباس و پوشش ظاهری تکمیل می‌کند و می‌توانید به راحتی موی خود را هماهنگ و مطابق استایل خود، مرتب و آرایش کنید.
• در مقابل، موی نامرتب، ناسالم، آشفته و آسیب دیده، بازتاب دهنده حال ناخوش شما و روحیه ضعیف و اعتماد به نفس کمتر شماست و می‌تواند حتی با تأثیر منفی خود، احساس خوب شما از یک روز خوب کاری و عاطفی، کاهش دهد.
 
 
شامپو تقويتي کافئين
 
 
ساختمان و جنس مو
جنس مو، از پروتئینی به نام کراتین است که خودش از آمینو اسیدهای دارای سولفور ساخته می‌شود. مو بخش مرده پوست است که مانند رشته‌ای باریک و بلند از پوست خارج می‌شود و وظیفه‌ی آن محافظت از بدن است. گفتیم بخش مرده پوست، چون رشته‌های عصبی ندارد و بنابراین هیچ حسی ندارد. مو، از دو بخش اصلی ساقه و ریشه تشکیل می‌شود که بخش ریشه‌ای آن در زیر پوست قرار دارد و دیده نمی‌شود. ریشه مو خودش از قسمت‌های مختلف پیاز مو و فولیکول مو تشکیل شده است. پیاز مو، در واقع قسمت پیازی شکل مو است و در داخل کیسه‌ی فولیکول قرار دارد و از پوست سر خارج می‌شود. فولیکول، ساختمانی لوله‌ای شکل دارد و دارای رگ‌های خونی و رشته‌های عصبی است که در نگه‌داری،‌ مراقبت،‌ سلامت و رشد مو بسیار حیاتی است.
ساقه مو نیز، از قسمت‌های مغز، قشر و کوتیکول تشکیل می‌شود. مغز مو،‌ داخلی‌ترین بخش ساقه مو است و اطراف آن را قشر می‌پوشاند. قشر در واقع، ‌ضخامت مو را تعیین می‌کند و دارای رنگ‌دانه‌های ملانین است. هرچه تعداد رنگدانه‌ها در این قسمت از مو کمتر باشد، رنگ مو روشن‌تر خواهد بود و برعکس. با بالا رفتن سن، ‌تعداد رنگدانه ها کاهش می‌یابد که دلیل سفید شدن موها با افزایش سن نیز همین موضوع است.
کوتیکول مو ردیف سلولی است که در واقع بیرونی‌ترین قسمت ساقه مو را تشکیل می‌دهد و نفوذپذیر و رنگ پذیر است و به دلیل ساختار سلولی که دارد، حالت‌پذیر و فرم‌پذیر نیز می‌باشد.
موها، بر اساس ضخامت تارهای ساقه،‌ انواع مختلفی دارند و این ضخامت بسته به جنسیت، سن و نژاد در افراد متفاوت است. ضخامت موها به سه دسته نازک، متوسط و ضخیم تقسیم می‌شود و به جنسیت، سن و نژاد افراد بستگی دارد و هر جنس و ضخامت مویی، مراقبت‌های خاص خودش را متناسب با ویژگی‌های خودش می‌طلبد که در ادامه مطلب، با روش‌های مراقبت از مو بیشتر آشنا می‌شوید.

مشخصات موی سالم
داشتن موهایی سالم و زیبا آرزوی هر خانم و آقایی است که به ظاهر خود اهمیت می‌دهد. موی سالم، در حالت طبیعی و حتی بدون رنگ و آرایش خاصی زیباست و این زیبایی را در ظاهر شما تجلی می‌کند. اما موی سالم چه ویژگی‌هایی دارد؟ چطور تشخیص دهیم آیا موهای ما سالم است یا آسیب دیده؟ در زیر به ویژگی‌های موی سالم اشاره می‌کنیم.
• موی سالم،‌ درخشان، براق، صاف و یکدست است.
• ظاهری شاداب، با طراوت و لطیف دارد.
• چربی متعادلی دارد.
• ضخامت و استحکام مطلوبی دارد، به راحتی از ریشه جدا نمی‌شود و تا اندازه‌ای قابلیت ارتجاعی دارد.
• ریزشی طبیعی ( روزانه 80 تا 100 تار مو) دارد.
• آثار شکستکی و وز شدگی در آن دیده نمی‌شود.
• بیش از اندازه زبر، خشن با لخت نیست.
• به راحتی شانه می‌شود و حالت می‌گیرد.
• رشد خوبی دارد و حجم آن نیز نسبت به نازکی و ضخامتی که دارد،‌ مناسب است.
• نوک ساقه‌ی مو چند شاخه نیست و بر اثر رنگ بیش اندازه و دکلره صدمه ندیده است.
• روی پوست سر سالم، آثاری از التهاب و حساسیت دیده نمی‌شود و پوسته پوسته، بیش از حد چرب یا خشک نیست.

مشخصات موی ناسالم
ممکن است بر اثر برخی بیماری‌ها و مصرف برخی داروها، استفاده مداوم و بیش از حد رنگ مو و دکلره‌های شدید، سشوار کشیدن‌های بیش از اندازه، استفاده از دستگاه‌های حالت دهنده مو ( اتوهای مو یا فرکنننده‌های حرارتی)، هوای آلوده، خشک و گرم و باد، استفاده از شامپوها و مواد مراقبتی غیر استاندارد، کلر موجود در آب استخر، سیگار کشیدن، نرسیدن هوای کافی به پوست سر، شست و شوی غیر اصولی و غلط، عدم استفاده از برس و شانه شخصی و از همه مهم‌تر تغذیه ناسالم، موی افراد دچار آُسیب و صدمه شود. آسیب‌های مو، شکل ظاهری و ساختمان مو را تخریب می‌کنند و ظاهری ناسالم، نازیبا و آشفته در آن ایجاد می‌نمایند.
اگر ویژگی‌های زیر را در موی خود مشاهده می‌کنید موهای شما آسیب دیده و نیاز به مراقبت و ترمیم دارد.
• مو درخشان نیست و برعکس، ظاهری مات دارد.
• خشک، وز و شکننده است.
• نوک ساقه‌ی مو، دو شاخه است و تارهای مو یکدست نیستند.
• پوست سر ملتهب است و پوسته‌های خشکی دارد.
• شوره سر دارید.
• به راحتی حالت نمی‌پذیرد و شانه نمی‌شود.
• گره می‌خورد و در دانه‌های شانه گیر می‌کند.
• ریزشی غیر طبیعی دارد و از حجم مو کم می‌شود.
• حالت ارتجاعی ندارد و به راحتی می‌شکند یا از ریشه در می‌آید.
• ظاهری نامرتب، آشفته و کدر یا بیش از اندازه چرب دارد.
 
 
شامپو ضد شوره
 
 
آسیب‌های مو
همانطور که گفتیم دلایل زیادی برای آسیب‌های مو وجود دارد. البته، خبر خوب این است که موی آسیب دیده را می‌توان طی زمان، با انجام اقداماتی ترمیم کرد و دوباره سلامتی را به آن بازگرداند. استفاده از انواع دارو‌ها، استفاده از مواد طبیعی، محصولات شیمیایی مراقبت از مو و غیره می‌توانند به شما در ترمیم موی آسیب دیده کمک کنند.
اما آسیب‌های مو که معمول و رایج هستند، چه آسیب‌هایی هستند؟‌
• شکنندگی، نازکی و موخوره:‌ نازک و شکننده شدن تارهای مو از جمله آسیب‌های رایجی است که بر اثر رنگ‌های شیمیایی مداوم و بیش از اندازه،‌ دلکلوره کردن‌های افراطی و شدید، شستشوی زیاد، استفاده از شامپوهای نامناسب و برخی بیماری‌ها مثل مشکلات غده تیروئید، کم خونی، اگزما و پسوریازیس و غیره رخ می‌دهند. در این حالت، ساقه‌ مو آسیب دیده و خود را به شکل دو شاخه شدن نوک مو یا ساقه‌ی مو نشان می‌دهد که به آن اصطلاحاً موخوره نیز می‌گویند.

• شوره سر:‌
شوره سر، یکی دیگر از آسیب‌هایی است که در واقع بر اثر خشکی بیش از حد پوست سر پدیدار می‌شود و اگر درمان نشود، ممکن است در نهایت به ریزش مو بینجامد. این معضل، به شدت بر روی مو اثری نازیبا می‌گذارد و به همین دلیل اعتماد به نفس را در افراد کاهش می‌دهد. شوره سر،‌ در واقع، سلول‌های مرده پوست سر است که روی ریشه و ساقه مو می‌ریزد و باعث خارش پوست سر می‌شود. شوره سر ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد از جمله خشکی پوست سر، مشکلات روحی و روانی مثل استرس، حساسیت به محصولات مراقبت از مو و شامپوها، رژیم غذایی ناسالم، قارچ‌های پوستی، کمبود ویتامین‌ها، به هم خوردن تعادل هورمون‌ها در بدن، تغییرات آب و هوایی و خشکی فصل زمستان. راه‌های مختلفی برای درمان شوره سر وجود دارد که در قسمت مراقبت از مو و راه‌های درمان آسیب‌ها به آن اشاره می‌کنیم.

• ریزش مو:‌
ریزش مو، یکی دیگر از مشکلاتی است که بسیاری از افراد به دلایل مختلف به آن دچار می‌شوند. ریزش مو ممکن است عامل وراثتی داشته باشد و با بالا رفتن سن، در افراد مشاهده شود. برخی افراد هم پس از دوران بارداری، کاهش وزن شدید، استرس بیش از اندازه، رژیم غذایی نادرست، برخی بیماری‌ها مثل کم کاری غده تیروئید، زخم‌های پوستی، کیست‌های تخمدانی، کمبود آهن و کم خونی و رسیدگی بیش از حد به مو (آرایش و حالت دادن بیش از حد، کراتینه کردن با محصولات نامرغوب، حرارت دیدن و مواد شیمیایی نامناسب) به این معضل دچار می‌شوند. همه آسیب‌های مو و صدمه‌هایی که به مو وارد می‌شوند،‌ در بیشتر مواقع قابل پیشگیری، درمان و مراقبت هستند. هر کدام از علائم آسیب دیدگی مو را که مشاهده کردید، باید دلیل آن تشخیص داده شود تا با یک رویکرد مناسب درمانی و مراقبتی بتوان آن را رفع کرد. در صورت مشاهده علائم، به پزشک متخصص مراجعه کنید و به غیر از مراقبت‌های طبیعی و خانگی، از تجویز و مصرف داروها و مکمل‌ها، محصولات مراقبتی شیمیایی و غیره پرهیز کنید.

راه‌های مراقبت از مو
موهایی سالم و زیبا، یک آرزو نیست و می‌توان به کمک برخی روش‌های مراقبتی، موهای خود را حتی اگر آسیب دیده هستند، به موهایی سالم، شاداب، زیبا و جذاب تبدیل کنید. می‌توانید با داشتن موهایی خوش‌ حالت، درخشان، با طراوت، پرپشت و ضخیم بر روی هر شخصی تاثیر گذاشته و توجه همه را خود جلب کنید. در اینجا به شما چند توصیه ارائه می‌دهیم که شما را در داشتن موی سالم راهنمایی می‌کند.

• داشتن تغذیه سالم
هیچ عاملی به اندازه داشتن یک رژیم تغذیه‌ای سالم و مفید، در داشتن موهایی سالم به شما کمک نمی‌کند. چون مو هم مانند پوست نیاز به تغذیه مناسب دارد و موی شما، در واقع نمایانگر این است که آیا تغذیه شما به اندازه کافی از مواد مغذی و ضروری برخوردار است یا خیر. یک رژیم غذایی سرشار از انواع پروتئین‌ها، امگا 3،‌ نوشیدن آب فراوان، فیبرها، ویتامین‌ها و به خصوص ویتامینE، ویتامین C، ویتامین A و گروه ویتامین‌های B، مواد معدنی مثل آهن، مس، سلنیوم، سیلیکون، سولفور و روی، بسیار در داشتن موی سالم و زیبا مؤثر است.

• ورزش کردن

ورزش کردن، علاوه بر این که برای سلامتی بدن شما و داشتن تناسب اندام ضروری است، برای داشتن موهایی سالم و زیبا نیز بسیار مفید است. ورزش منظم و روزانه، جریان خون را در بدن که شامل پوسته سر نیز می‌شود، افزایش می‌دهد و این عامل باعث اکسیژن رسانی و رساندن مواد غذایی لازم به غدد مویی می‌شود و در نهایت سلامتی را برای موی شما به ارمغان می‌آورد.

• سیگار نکشیدن سیگار کشیدن، عادت ناپسندی است که سلامتی شما را از همه لحاظ تهدید می‌کند. سیگار کشیدن در خون شما رادیکال‌های آزادی تولید می‌کند که باعث تولید سم می‌شود و در سیستم اکسیژن رسانی و رساندن مواد غذایی به پوست سر و ریشه‌ی موها اختلال ایجاد می‌کند.

• اجتناب از حرارت زیاد

شست و شوی مو با آب بسیار داغ و حرارت دادن مو با انواع ابزار و وسایل حالت دهنده مو باعث از بین رفتن چربی طبیعی مو می‌شود، درخشندگی آن را از بین می‌برد و موها را کدر می‌کند. از حالت دادن موها با سشوار، بابیلیس و وسایل حرارتی دیگر تا حد ممکن اجتناب کنید و موهای خود را با آب ولرم بشویید.

• کوتاه کردن مرتب مو موهای خود را در بازه‌های زمانی مشخص کوتاه کنید. به مرور زمان و بر اثر شست و شوی زیاد و مراقبت نادرست، نوک ساقه‌ی مو آسیب می‌بیند و ظاهری خشک و شکننده پیدا می‌کند. بهترین راه حل برای این مشکل، کوتاه کردن مرتب موها، در حد چند سانتی متر است.

• رنگ نکردن بیش از حد مو
رنگ‌های مو شیمیایی هستند و ساختار شیمیایی مو را تغییر می‌دهند. عوض کردن مداوم رنگ مو، رنگ کردن مدام مو، دکلره و به طور کلی استفاده از مواد شیمیایی بیش از حد برای تغییر ساختمان مو، مثل کراتینه کردن، فرهای موقت و دائم، به ساختمان مو آسیب می‌رسانند. اگر هم قصد تغییر رنگ موی خود را دارید، ‌این کار را به یک آرایشگر حرفه‌ای بسپارید تا موی شما در اثر مواد نامناسب و رنگ غیر اصولی نسوزد.

•استفاده از شامپوها و نرم کننده‌های مناسب
بسیاری از شامپوها حاوی موادی مانند سولفات هستند. این ماده گرچه موها را کاملا تمیز می‌کند و حس خوبی پس از شستشوی مو به شما می‌دهد اما با از بین بردن چربی و رطوبت محافظی که روی موها وجود دارد باعث خشکی و وز شدن آن‌ها می‌شود. بنابراین، برای شست و شوی موی خود، به ترکیب شامپوی خود توجه کنید و از شامپوی مناسب جنس موهای خود، مخصوص موهای چرب یا خشک استفاده کنید. در استفاده از شامپوهای حالت دهنده و نرم کننده‌ها و ماسک‌های مو نیز باید دقت کنید. چون این مواد در ابتدای استفاده باعث می‌شوند موهای شما پس از حمام برق و خوش حالت به نظر برسند، اما شست و شوی مدام موها با این شامپوها به طور مکرر باعث می‌شود که مقدار زیادی مواد اضافی و چربی روی موها و کف سر شما انباشته شود و در نتیجه موها آسیب ببینند.

• استفاده از گیره و کش‌های مناسب برای بستن و حالت دادن مو
اگر عادت دارید موهای خود را با اکسسوری‌های مختلف حالت و مدل دهید، دقت کنید که فشار زیادی به موها تحمیل نکنید و از کش‌های بیش از اندازه محکم و سفت برای بستن موها استفاده نکنید، چون باعث شکستن تارهای موی شما می‌شوند. همچنین، کش های پلاستیکی و نازک به موها آسیب وارد می‌کنند. بنابراین، از کش‌های پارچه‌ای استفاده کنید تا به موهای شما فشار زیادی وارد نشود.

• استفاده از روغن‌های گیاهی
برای مراقبت از مو، روغن‌های گیاهی مثل روغن خالص نارگیل، روغن بادام تلخ و روغن آرگان و غیره بسیار مفید هستند. این روغن‌ها کاری می‌کنند که موها بیش از حد خشک نشود، به همین دلیل غدد چربی بیش از حد ترشح نمی‌شوند و به این ترتیب میزان ترشح چربی در پوست سر تنظیم می‌شود. این روغن‌های گیاهی، می‌توانند طراوت مو را حفظ کنند و به عنوان نرم‌کننده‌‌ای عالی و مغذی برای پوست سر عمل کنند، مخصوصا برای افرادی که موهای نازک و بسیار شکننده دارند.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.