علل ریزش مو
شامپو ضد ریزش
سپتامبر 4, 2019
کرم مرطوب کننده
کرم دست و ناخن زیتون
سپتامبر 15, 2019

کرم ضد چروک

رهایی از چروک‌ها

رهایی از چروک‌ها

 

امروزه محصولات متنوعی برای مراقبت از پوست در داروخانه‌ها و فروشگاه‌های لوازم آرایشی و بهداشتی عرضه می‌شوند که بسیاری از آن‌ها ادعای ضدپیری و ضدچروک پوست را دارند. هر چه بیشتر جستجو کنید، بیشتر سردرگم می‌شوید که کدام محصول برای پوستتان مناسب‌تر است. یا اینکه اصلا این محصولات در واقعیت اثربخشی مورد ادعای خود را دارند؟ چه موادی در ساخت آن‌ها استفاده شده و این مواد چه خواصی دارند؟ این موارد تنها چند مورد از نگرانی‌ها در زمان خرید محصولات مراقبت از پوست هستند که مطمئناً به ذهن شما هم خطور کرده‌اند.

همیشه و در تمامی مسائل، داشتن آگاهی به تصمیم‌گیری و انتخاب بهتر کمک می‌کند، برای آگاهی از اینکه کرم های ضد چروک چه تأثیری در مراقبت از پوست ایفا می‌کنند و انتخاب بهترین محصولات مناسب پوست خود، بهتر است اطلاعات مناسبی در مورد پوست، دلایل چروک شدن و تأثیر مواد تشکیل‌دهنده کرم های ضد چروک بر پوست بدست آورید. در ادامه بحث قصد داریم به شما نشان دهیم چه عواملی بر سرعت چروک شدن پوست تأثیر می‌گذارند و کرم های ضد چروک چگونه به ما در جلوگیری از این روند کمک خواهند کرد.

 عوامل تأثیرگذار بر سرعت چروک شدن

 بهترین زمان آغاز استفاده از کرم های ضد چروک

 تأثیر مواد تشکیل‌دهنده کرم های ضد چروک

عوامل تأثیرگذار بر سرعت چروک شدن

بهتر است این واقعیت را بپذیرید که چروک شدن پوست اجتناب‌ناپذیر است. چروک شدن پوست یکی از بزرگ‌ترین معضلات گذر عمر است. اگرچه اقدامات زیادی برای جلوگیری از اثرات اجتناب‌ناپذیر افزایش سن باید انجام داد، اما عواملی هم هستند که در چروک شدن پوست تأثیر دارند و ممکن است هیچ وقت به آن‌ها توجه نکنید. این عوامل باعث چروک شدن پوست زودتر از موعد می‌شوند و اکثر آن‌ها مربوط به سبک زندگی ما هستند.

از جمله این عوامل می‌توان به رژیم غذایی غیرسالم، مصرف بیش از حد الکل، سیگار کشیدن، استرس، نور خورشید، رادیکال‌های آزاد، تغییرات هورمونی و اثر جاذبه زمین اشاره کرد. برخی از این عوامل قابل کنترل و برخی هم غیرقابل کنترل هستند.

 
 
چروک‌ها
 
 

یکی از مهم‌ترین عوامل، قرار گرفتن در معرض اشعه خورشید است. در مجموع 90 درصد از دلایل چروک شدن پوست مربوط به اشعه‌های UVA و UVB است. بارزترین نشانه‌های پیر شدن پوست ناشی از نور خورشید، چروک شدن و تشکیل نقاط تیره رنگ روی پوست هستند که تا 20 سالگی آشکار می‌شوند. میزان خسارت خورشید به پوست به میزان قرار گرفتن در معرض اشعه UV و نوع پوست بستگی دارد.

اشعه خورشید بر لایه‌های مختلف پوست تأثیر می‌گذارد و باعث نازک‌تر شدن لایه اپیدرمیس و جراحت در پوست می‌شود. این اشعه‌ها به فیبرهای کلاژن صدمه می‌زنند، ضمن اینکه باعث انباشته شدن فیبرهای الاستین در سطوح غیرطبیعی می‌شوند. این تجمع فیبرهای الاستین باعث تشکیل مقادیر زیادی آنزیم متالوپروتئیناز خواهد شد. این آنزیم در شرایط عادی، پوست را از طریق تولید کلاژن ترمیم می‌کند، اما اشعه خورشید اثر نامساعدی بر این آنزیم می‌گذارد، به طوری که به جای تولید کلاژن باعث شکسته شدن و تجزیه کلاژن می‌شود. مجموعه این موارد باعث تشکیل فیبرهای کلاژن غیر سازمان‌یافته به نام اسکار خورشیدی خواهند شد. این روند بارها و بارها در پوست تکرار می‌شود و چروک های پوست هم متعاقباً افزایش می‌یابند.

عامل تأثیرگذار دیگر، رادیکال‌های آزاد هستند. رادیکال‌های آزاد در واقع مولکول‌های اکسیژن ناپایدار هستند که به جای دو الکترون، تنها یک الکترون دارند. از آنجا که الکترون‌ها همیشه باید جفت باشند، این مولکول تک الکترونی برای به تعادل رسیدن باعث جدا شدن الکترون یک مولکول دیگر می‌شود. وقتی مولکول دوم الکترون خود را به مولکول اول داد خودش تک الکترونی می‌شود و به دنبال الکترون یک مولکول دیگر می‌گردد. این روند مرتب تکرار می‌شود و باعث صدمه دیدن عملکرد سلول‌ها و به طور کلی تغییر ژنتیک سلول‌ها می‌شود. رادیکال‌های آزاد با فعال کردن آنزیم متالوپروتئیناز باعث شکسته شدن کلاژن پوست شده و در نتیجه آسیب‌پذیری پوست افزایش خواهد یافت.

رادیکال‌های آزاد نقش مهمی در تشکیل چروک های پوست ایفا می‌کنند. به همین دلیل است که آنتی‌اکسیدان‌ها باعث جوان‌تر شدن پوست می‌شوند. اگرچه تحقیقات زیادی در این زمینه و همچنین نقش آنتی‌اکسیدان‌ها در بهبود چروک های پوست در دست اجرا است، اما نمی‌توان محصولاتی که حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها هستند را نادیده گرفت، آن‌ها تأثیر چشم‌گیری بر بهبود چروک های پوست دارند.

 
 
بهترین زمان برای استعمال کرم ضد چروک
 
 

تحقیقات نشان می‌دهد تغییرات هورمونی ناشی از یائسگی و کاهش تولید استروژن از عوامل تأثیرگذار در تسریع چروک های پوست هستند. البته هنوز به طور قطعی نمی‌توان گفت که کدام پوست در اثر اشعه خورشید و کدام پوست در اثر کاهش تولید استروژن با تغییرات مواجه شده است، اما مقایسه نتایج کارآزمایی‌های بالینی نشان می‌دهد که فقدان استروژن باعث کاهش 2 درصدی سطوح کلاژن و یک درصدی ضخامت پوست در سال می‌شود.

یکی دیگر از عواملی که ممکن است باعث تعجب شما شود، جاذبه زمین است. نیروی جاذبه باعث شل شدن پوست می‌شود. پوست تحت تأثیر نیروی گرانشی به سمت پایین کشیده می‌شود. تحت تأثیر این نیرو گونه‌ها و پلک‌ها افتاده شده و صورت، پیرتر به نظر می‌رسد. این عامل از جمله مواردی است که تحت کنترل شما نیست.

درست است که این عوامل باعث پیر و چروک شدن پوست سریع‌تر از حالت نرمال می‌شوند و نمی‌توان از گذر زمان جلوگیری کرد، اما با توجه به پیشرفت‌های علمی و محصولات و ابزارهای مدرن می‌توان این روند را به تأخیر انداخت. در صورتی که به موقع و در زمان مناسب اقدامات پیشگیرانه چروک شدن پوست را انجام دهیم، از نتیجه کار رضایت بیشتری خواهیم داشت و پوستمان هم مدت طولانی‌تری از درخشندگی و جوانی برخوردار خواهد بود.

بهترین زمان آغاز استفاده از کرم های ضد چروک

روند پیر شدن و چروک شدن پوست برای هر فرد با فرد دیگر تفاوت دارد و این مسئله همان طور که گفته شد به عوامل بسیاری و این که چه مقدار تحت تأثیر این عوامل قرار بگیرید بستگی دارد. اکثر کارشناسان و متخصصین پوست اعتقاد دارند که هر فردی از سنین 25 تا 30 سالگی باید اقدامات محافظت از پوست را آغاز کند. استفاده از کرم‌های ضدآفتاب، محصولات حاوی مواد ضد چروک مانند اسید هیالورونیک برای پوست ضروری هستند. نوع پوست و سن نقش مهمی در انتخاب بهترین کرم‌های پوست دارند. کرم‌ها برای انواع پوست تولید می‌شوند و نیازهای اختصاصی هر پوست را تأمین می‌کنند.

اگر به دنبال این موضوع هستید که چه زمان باید استفاده از کرم‌های ضد پیری و محصولات مراقبت از پوست را آغاز کنید، باید به شما بگوییم که اگر در سن نوجوانی نیستید، پس همین امروز این کار را شروع کنید. بهترین راه برای مقابله با چروک شدن پوست انجام اقدامات پیشگیرانه است. حتی اگر شما در دهه 20 زندگی خود قرار دارید هم می‌توانید (در واقع باید) از محصولات مراقبت از پوست ضد چروک استفاده کنید.در طول زمان، عملکرد بدن در آبرسانی، محافظت، تغذیه و اکسیژن‌رسانی به پوست ضعیف می‌شود و به همین دلیل با انجام اقداماتی در این زمینه‌ها باید به پوست کمک کرد تا زمان ظاهر شدن چروک‌ها روی پوست را به عقب انداخته و حتی مقدار آن‌ها را کاهش دهد.

اگرچه کرم های ضد چروک به طور معمول بخش ضروری اقدامات مراقبت‌ از پوست افراد حاضر در دهه 20 زندگیشان نیست، اما مرطوب نگه داشتن پوست در این دوران برای حفظ درخشندگی و شادابی پوست در سنین بالاتر از اهمیت بالایی برخوردار است. نواقص کوچک مانند نشانه‌های خستگی و استرس به راحتی تصحیح می‌شوند. در صورت نادیده گرفتن این مشکلات کوچک، ضخامت و تعداد چروک‌ها بیشتر شده و برطرف کردن آن‌ها هم به مراتب دشوارتر خواهد شد.

وقتی دهه 30 زندگی آغاز شود، چروک‌ها خیلی زود خود را نشان می‌دهند. تقریباً همه افراد به دنبال کند کردن و به حداقل رساندن چروک های پوست هستند. کرم های ضد چروک برای همین امر طراحی و تولید شده‌اند. مواد تشکیل‌دهنده این کرم‌ها با اولین نشانه‌های پیری مقابله می‌کنند. این دهه حیاتی‌ترین زمان استفاده از کرم های ضد چروک است و بهتر است اگر هنوز در دهه 30 زندگی خود قرار دارید همین حالا یکی از بهترین کرم های ضد چروک را انتخاب نمایید.

 
 
 
 

اما اگر در دهه 40 زندگی خود قرار دارید، درست است که مهم‌ترین دوره را پشت سر گذاشته‌اید اما هنوز هم دیر نشده است با مرطوب نگه داشتن پوست و استفاده از کرم های ضد چروک مناسب، می‌توانید به جوان‌سازی پوست خود کمک کنید. اما فراموش نکنید که از عوامل تأثیرگذار بر چروک شدن پوست اجتناب نمایید.

هر چه سن بالاتر می‌رود، چروک های پوست بیشتر نمایان می‌شوند. اگرچه در سنین بالا نمی‌توان از تشکیل چروک‌ها جلوگیری کرد، اما می‌توان با انجام اقدامات مراقبت از پوست مناسب، به سلامت و سرزندگی پوست کمک کرد.

تأثیر مواد تشکیل‌دهنده کرم‌های ضد چروک

شما نمی‌توانید جلوی گذر عمر و پیر شدن را بگیرید، پس بهتر است برای آن آماده باشید و با انجام مراقبت‌های مناسب از پوست، روند پیر شدن آن را به تأخیر اندازید. برخی از مواد به کار رفته در کرم های ضد چروک تأثیر قابل توجهی بر این روند دارند و به جوان و درخشان به نظر رسیدن پوست کمک می‌کنند. کرم های ضد چروک شامل مواد مرطوب‌کننده، آنتی‌اکسیدان‌ها، اسیدهای ضروری، ویتامین‌ها و بسیاری مواد دیگر هستند که هر کدام می‌توانند به کاهش چروک‌ها و حفظ شادابی و جوانی پوست کمک کنند. در ادامه قصد داریم تأثیر مهم‌ترین مواد تشکیل‌دهنده ضد چروک را به شما نشان دهیم.

اسید هیالورونیک

اسید هیالورونیک یکی از مواد طبیعی است که در بسیاری از بافت‌های بدن یافت می‌شود. غلظت‌های بالای این ماده در پوست قرار گرفته است. این ماده به حفظ رطوبت، انعطاف‌پذیری و خاصیت کشسانی پوست کمک می‌کند. در بسیاری از تحقیقات انجام شده در زمینه پوست، به مزایای ضد پیری و ضد چروک اسید هیالورونیک اشاره شده است. هرچه سن بالاتر می‌رود، عوامل بسیاری مانند تغییرات هورمونی و حتی عناصر محیطی مانند نور خورشید، باعث خشک‌تر شدن پوست می‌شوند. با مصرف محصولات حاوی اسید هیالورونیک پوست صاف‌تر، ملایم‌تر و انعطاف‌پذیرتر خواهد شد.

ویتامین C

آلودگی‌ها، نور خورشید و استرس می‌توانند به پوست شما صدمه بزنند و باعث تشکیل رادیکال‌های آزاد شوند. این رادیکال‌ها همان‌طور که پیش از این گفته شد، سرعت چروک شدن پوست را افزایش می‌دهند. در اینجا است که ویتامین C می‌تواند نقش مهم خود را ایفا کند. به عبارت دیگر ویتامین C یک آنتی‌ اکسیدان قدرتمند است که از پوست در برابر صدمات سلولی محافظت می‌کند. تأثیر کرم های ضد چروک حاوی ویتامین C در درمان نشانه‌های پیری زودرس ناشی از اشعه‌های خورشید به اثبات رسیده است.

SYN-COLL

یک پپتید مصنوعی است که برای تحریک مکانیسم طبیعی پوست در تولید کلاژن طراحی و تولید شده است. این ماده مبتنی بر یک پپتید کوچک تولید شده تا هر نوع چروک پوست را کاهش دهد. کارآزمایی‌های بالینی نشان می‌دهد SYN-COLL می‌تواند نوع و ابعاد چروک ها را کاهش و تغییر دهد و سن شما را سال‌ها جوان‌تر نشان دهد. این ماده در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست مانند کرم‌ها، سرم‌ها، ژل‌ها و لوسیون‌های ضد چروک و ضد پیری استفاده می‌شود. این ماده نه تنها باعث تحریک تولید کلاژن شده و هر نوع چروک را حذف می‌کند، بلکه باعث سفت شدن و آبرسانی به پوست هم می‌شود. ایمنی و اثربخشی SYN-COLL در تحقیقات علمی به اثبات رسیده است. البته باید این موضوع را یادآوری کرد که این ماده به تنهایی و مستقیماً روی پوست استفاده نمی‌شود و نباید استفاده شود. SYN-COLL به فرمولاسیون محصولات مراقبت از پوست اضافه می‌شود و بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

 
 
 
 
رتینال

رتینال ویتامین A است و در فرمولاسیون بسیاری از محصولات مراقبت از پوست به کار می‌رود. رتینوئیدها هم ترکیبات شیمیایی مرتبط با ویتامین A هستند. رتینوئیدها از تأثیر قابل توجهی بر انواع فرایندهای سلولی همچون رشد سلولی دارند. اثربخشی رتینال بر بهبود صدمات ناشی از نور خورشید، حذف چروک ها، تحریک تولید کلاژن پوست، افزایش اسید هیالورونیک طبیعی پوست، حفظ رطوبت و کاهش خطوط ظریف و صاف‌تر کردن پوست در بسیاری از تحقیقات به اثبات رسیده است. البته متخصصین پوست توصیه می‌کنند که کرم های ضد چروک حاوی رتینال را در شب استفاده نمایید، زیرا نور باعث تجزیه این ماده می‌شود و ممکن است اثرات معکوسی روی پوست داشته باشد. کرم های ضد چروک حاوی رتینال در صورتی که به صورت صحیح و طبق توصیه پزشک مصرف شود به مرور زمان باعث بهبود پوست و جوان‌تر شدن پوست خواهد شد.

اسیدهای هیدروکسی

اسیدهای هیدروکسی (آلفا، بتا و پلی) البته بیشتر برای لایه‌برداری از پوست استفاده می‌شوند. محصولات مراقبت از پوست حاوی این اسیدها لایه سطحی پوست خشک، مرده و چروک را برمی‌دارند و باعث تحریک رشد پوست جدید می‌شوند. خاصیت لایه‌برداری این مواد در تحقیقات به اثبات رسیده است.

رزوراترول

رزوراترول یکی از ترکیبات موجود در گیاهان است که مانند یک آنتی‌ اکسیدان عمل می‌کند. انواع انگور، انواع توت‌ها، بری‌ها و بادام زمینی، حاوی مقادیر بالایی از این ماده هستند. این ماده بیشتر در بخش‌هایی از پوست و دانه‌های انگور یافت می‌شود. این ماده با از بین بردن رادیکال‌های آزاد، از پوست محافظت می‌کند. کرم های ضد چروک حاوی این ماده از پتانسیل بالای درمانی برخوردار بوده و قادر به ترمیم صدمات ناشی از اشعه UV می‌باشند.

آگاهی از ترکیبات سازنده یک محصول امکان انتخاب و خرید آن محصول را ساده‌تر می‌کند. وقتی بدانید که کدام مواد برای چه مشکلاتی مناسب هستند، با دیدن اسامی آن‌ها روی محصول مورد نظر، بهتر می‌توانید تصمیم بگیرید. البته تنها وجود اسامی موادی که به آن اشاره شد و ادعای بهتر بودن یک برند، همیشه نشانه بهترین بودن آن محصول نیست و شما باید از سابقه برند و محصولی که خریداری می‌کنید نیز اطلاع داشته باشید.

همچنین باید بدانید که مراقبت از پوست همیشه در بلند مدت نتیجه می‌دهد و شما در عرض یک شب نمی‌توانید تفاوت ایجاد شده را مشاهده کنید. از طرفی کسب نتایج مطلوب به نوع پوست، سن و شرایط پوست هم بستگی دارد. برخی نشانه‌ها هستند که شما سریعاً می‌توانید آن‌ها را احساس کنید. ملایم و مرطوب شدن، بر طرف شدن خطوط بسیار نازک و ظریف، سریع‌تر از سایر نشانه‌ها بر روی پوست مشاهده خواهند شد. برای تأثیر بیشتر و بهتر کرم های ضد چروک، شما باید به طور منظم و طبق دستور متخصص این کرم‌ها را در سرتاسر زندگی خود استفاده کنید.

پوست انسان در طول زندگی با تغییرات بسیاری مواجه می‌شود، به همین دلیل به مراقبت مداوم و مناسبی هم نیاز دارد. حتماً لازم نیست محصولات گران قیمت و رژیم‌های غذایی پیچیده‌ای را استفاده کنید، گاهی تنها لازم است به نشانه‌های پوست خود توجه کرده و به صدای مشکلات گوش دهید. این نشانه‌ها به شما می‌گویند که به چه اقداماتی نیاز دارید. در صورتی که قادر به تشخیص مشکلات پوستی خود نیستید و یا در صورتی که در انتخاب محصول مناسب پوست خود تردید دارید، همیشه بهترین کار مشورت با متخصص پوست و زیبایی است.

در آخر باز هم باید یادآوری کنیم که پیری بخشی از چرخه زندگی و اجتناب‌ناپذیر است. در عوض نگرانی در مورد پیر شدن و چروک شدن پوستتان در آینده، همین حالا بهترین تصمیم را برای خود بگیرید و از محصولات مراقبت از پوست و کرم‌ها و روش‌های ضد چروک استفاده نمایید تا وقتی پیر شدید از پوستی سرزنده، جذاب، سالم و درخشان برخوردار باشید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.