خلاصی از چین و چروک
خلاصی از چین‌ و چروک‌ها
می 18, 2019
مراقبت از ناخن
ناخن هایی سالم
جولای 24, 2019

معرفی انواع ضدآفتاب

بهترین ضدآفتاب از دید مصرف کنندگان

بهترین ضدآفتاب

 

با انتخاب بهترین نوع کرم ضدآفتاب برای همیشه از سرطان پوست در امان بمانید

تخلیه پیوسته لایه اوزون ریسک ابتلا به مشکلات پوستی را افزایش داده است. گرچه آفتاب ویتامین D مورد نیاز بدن را تامین می‌کند، اما این بدان معنا نیست که باید سلامتی خود را به‌خاطر آن به خطر بیندازید! استفاده از ضدآفتاب، اشعه‌های مضر خورشید را دفع می‌کند و از بروز مشکلات پوستی جلوگیری می‌کند. همانطور که می‌دانید آفتاب‌سوختگی شانس ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد.
انتخاب یک کرم ضدآفتاب مناسب مثل گذشته آسان نیست. نسل بعدی کرم‌های ضدآفتاب هم‌اکنون وارد بازار شده‌اند.‌ کرم‌هایی مثل ضدآفتاب هایلی پروتکتیو نئودرم که با داشتن آلفابیزابولول علاوه بر مراقبت از پوست در برابر اشعه‌های مضر آفتاب،‌ از پیری زودرس پوست نیز جلوگیری می‌کند.
گرچه انتخاب بهترین نوع ضدآفتاب مهم است،‌ نحوه استفاده از آن اهمیت بیشتری دارد. بسیاری از افراد نمی‌دانند چطور باید از ضدآفتاب استفاده کنند. بنابراین بهتر است با ضدآفتاب بیشتر آشنا شوید.
• اهمیت استفاده از کرم ضدآفتاب
• یافتن بهترین کرم ضدآفتاب
o انواع کرم‌های ضدآفتابکرم‌های ضدآفتاب طیف گسترده
o محافظت در برابر UVB
o محافظت دربرابر UVA
o کرم‌های ضدآفتاب حاوی تیتانیوم دی‌اکسید (titanium dioxide)
o ضدآفتاب‌های مقاوم دربرابر آب و عرق
o برند دلخواه شما
o کرم ضدآفتاب مناسب کودکان
o ضدآفتاب برای مشکلات پوستی یا آلرژی
o اسپری ضدآفتاب
o ضدآفتاب‌های تعبیه شده
o ضدآفتاب معدنی
o ضدآفتاب‌های چسبی
• نحوه استفاده از ضدآفتاب
• نکات مهم در استفاده از ضدآفتاب‌ها
• محافظت و ایمنی در برابر نور خورشید
• محافظت از چشم در برابر نور خورشید
• چه افرادی باید بیشتر از پوست خود در برابر خورشید محافظت کنند؟
• شرایط خاص پوستی
• چه افرادی باید از ضدآفتاب استفاده کنند؟
• چه افرادی نباید از ضدآفتاب استفاده کنند؟
• آیا ضدآفتاب‌ها عوارض جانبی دارند؟
 
 
ضدآفتاب نئودرم
 

اهمیت استفاده از کرم ضدآفتاب
1. ریسک ابتلا به سرطان‌های کشنده را کاهش می‌دهد.
استفاده روزانه از کرم ضدآفتاب، حتی در روزهای ابری یا بارانی، به‌طرز قابل توجهی ریسک ابتلا به سرطان پوست پیشرفته را کاهش می‌دهد. این امر خصوصا در رابطه با کشنده‌ترین نوع این سرطان، یعنی ملانوم که عامل 75 درصد مرگ‌ومیر در آیوا است صدق می‌کند.
2. پوست شما را جوان نگه می‌دارد.
آیا می‌دانستید علت اصلی پیری زودرس صورت، قرارگرفتن در معرض اشعه مضر فرابنفش است؟ با استفاده منظم از کرم ضدآفتاب، شکل‌گیری چین‌وچروک پوست را به تعویق بیندازید.
3. کرم ضدآفتاب توناژ پوستی شما را تنظیم می‌کند.
علاوه بر کاهش سرعت پیری پوست، از لکه‌های قهوه‌ای روی پوست و تغییر رنگ پوست نیز جلوگیری می‌کند.
4. لایه اُزون در حال سوراخ شدن است. اُزون در برابر خورشید به مثابه یک سپر برای زمین عمل می‌کند و اشعه‌های مضر UVB را قبل از رسیدن به زمین به خودش جذب می‌کند. با از بین رفتن لایه اُزون، بدن شما به محافظت دوچندان در برابر این اشعه‌های مضر نیاز دارد.
5. الگوی فرزندان خود در استفاده از ضدآفتاب شوید.
کودکان تا رسیدن به سن 18 سالگی بیشتر اوقات خود را در آفتاب سپری می‌کنند. با استفاده از کرم‌های ضدآفتاب، سلامت خود و آنها را در اولویت قرار دهید.
6. کرم ضدآفتاب برای هر نوع پوستی ضروری است.
حتی اگر به سادگی آفتاب‌سوخته نمی‌شوید باز هم بهتر است از ضدآفتاب استفاده کنید. آفتاب‌سوختگی یک عکس‌العمل آنی است، ولی اثرات آسیب‌دیدگی در اثر آفتاب در طولانی مدت مشخص می‌شود. گرچه سرطان پوست در افرادی که پوست روشن‌تر دارند رایج‌تر است، اما آفتاب می‌تواند افرادی با پوست تیره‌تر را نیز تحت تاثیر قرار دهد.
7. استفاده از ضدآفتاب نسبت به گذشته راحت‎‌تر است.
با گزینه‌های بسیاری که پیش روی شماست، از اسپری‌های ضدآفتاب گرفته تا ضدآفتاب‌های تعبیه شده در کرم‌های مرطوب‌کننده، استفاده از ضدآفتاب نسبت به گذشته بسیار راحت‌تر شده است. فقط به‌خاطر داشته باشید باید دست‌کم هر دو ساعت یک‌بار و نیز بعد از شنا از کرم استفاده کنید. حتی اگر کرم شما در برابر آب مقاوم باشد.
8. ضدآفتاب تنها، در برابر آفتاب‌سوختگی از شما محافظت نمی‌کند.
اگر تابحال پوستتان آفتاب‌سوخته شده باشد، درک می‌کنید که یک پوست قرمز و سوخته چقدر ناراحت کننده است. گرمازدگی و خستگی ناشی از گرما دو مسئله دیگری هستند که از قرارگرفتن طولانی مدت در برابر آفتاب ناشی می‌شوند. ضدآفتاب، به همراه رعایت سایر اقدامات احتیاطی مثل مصرف به اندازه آب می‌تواند از بروز این مشکلات پیشگیری کند.
یافتن بهترین کرم ضدآفتاب
ضدآفتاب از پوست شما دربرابر اشعه‌های خطرناک فرابنفش (UV)به دو روش محافظت می کند. بعضی از ضدآفتاب‌ها نور را از سطح بدن پراکنده و دور می کنند. سایر ضدآفتاب‌ها قبل از رسیدن اشعه فرابنفش به پوست آن را جذب خود می کنند.
 
 
 


تا چند سال پیش ضدآفتاب خوب از دید افراد ضدآفتاب حاوی SPF (Sun protection factor) بالا بود. این باور وجود داشت که SPF بالا فاکتور مهمی در مقابله با یک نوع اشعه فرابنفش سرطان‌زا یعنی اشعه فرابنفش ب (UVB) است. تحقیقات به‌زودی نشان داد که اشعه فرابنفش آ (UVA) نیز خطر سرطان پوست را افزایش می‌دهد. گرچه اشعه UVA باعث آفتاب‌سوختگی نمی‌شود،‌ اما عمیقا وارد پوست می‌شود و باعث بروز چین‌وچروک می‌گردد. آژانس حفاظت از محیط زیست تخمین می‌زند که بالای 90 درصد صدمات پوستی مرتبط با افزایش سن در واقع به علت قرارگرفتن طولانی مدت در معرض اشعه‌های UVA ایجاد شده‌اند.

انواع کرم‌های ضدآفتاب

خب،‌ بهترین نوع کرم ضدآفتاب چه نوع کرمی است؟ مسلما شما به دنبال کرمی هستید که پوست شما را از هردو اشعه مضر فرابنفش محافظت کند.

کرم‌های ضدآفتاب طیف گسترده نئودرم
کرم‌های ضدآفتاب طیف گسترده، از پوست در برابر اشعه‌های مضر UVA و UVB محافظت می‌کنند. ضدآفتاب نئودرم دارای ترکیباتی است که علاوه بر محافظت در برابر اشعه‌های مضر فرابفش، از لک‌های پوستی و سرطان پوست پیشگیری می‌کند. عصاره آلفا بیزابولول موجود در ضدآفتاب نئودرم به آن خاصیت ضدالتهابی بخشیده و از پیری زودرس پوست هم پیشگیری می‌کند و بر روی پوستی که در اثر تابش دچار التهاب شده باشد، اثری التیام بخش دارد. این کرم در دو نوع هایلی پروتکتیو با SPF 50 و فاقد چربی مناسب برای پوست های چرب موجود است.

محافظت در برابر UVB
فاکتور SPF نشان‌دهنده موثر بودن ضدآفتاب در پیشگیری از آفتاب‌سوختگی ناشی از اشعه‌های UVB است. اگر شما معمولا در عرض 10 دقیقه دچار آفتاب‌سوختگی می‌شوید،‌ SPF 15 این عدد را در 15 ضرب می‌کند،‌ یعنی می‌توانید به مدت 150 دقیقه بدون آفتاب‌سوختگی زیر نور آفتاب راه بروید.
برای اکثر افراد SPF 15 مناسب است. اما افرادی که پوست خیلی روشنی دارند، یا سابقه خانوادگی سرطان پوست دارند‌ و یا بیماری‌هایی مثل لوپوس دارند که میزان حساسیت به نور خورشید را افزایش می‌دهد،‌ بهتر است از SPF 30 یا بالاتر استفاده کنند. خلاف آنچه تصور می‌کنید،SPF 30 نسبت به SPF 15 قدرت دوبرابری ندارد. درحالی که SPF 15 ، 93 درصد از اشعه‌های UVB را دفع می‌کند، SPF 30،‌ 97 درصد از اشعه‌های UVB را دفع می‌کند. همانطور که می‌بینید تفاوتشان در 4 درصد است.

محافظت دربرابر UVA
هیچ معیاری وجود ندارد که به ما بگوید یک کرم ضدآفتاب چقدر می‌تواند از پوست دربرابر اشعه UVA محافظت کند. بنابراین اگر دنبال کرم مناسب برای محافظت در برابر UVA هستید باید به مواد تشکیل دهنده آن دقت کنید. دنبال ضدآفتابی باشید که حداقل شامل یکی از این مواد باشد:‌ اکسامیل (ecamsule)،‌ اُکسی‌بنزون (oxybenzone)، تیتانیوم دی‌اکسید (titanium dioxide)، سولیسوبنزون (sulisobenzone) یا زینک اُکساید (zinc oxide). هر یک از این مواد می‌توانند موثر باشند.
اکسامیل (ecamsule): ماده‌ای است که تاثیر آن به تازگی تایید شده است و اشعه‌های مضر UVA را فیلتر می‌کند. اشعه‌های فرابنفش صرفا فقط به وسیله کرم ضدآفتاب دفع نمی‌شوند. ماده اکسامیل این اشعه‌ها را به خود جذب می‌کند و توسط یک فرایند مولکولی به نام ایزومراسیون نوری به صورت انرژی گرمایی تخلیه می‌شوند.
کرم ضدآفتاب نئودرم با داشتن فرمولاسیون منحصربه‌فرد می‌تواند پوست را در برابر اشعه‌های مضر UVA و UVB محافظت کند.

کرم‌های ضدآفتاب حاوی تیتانیوم دی‌اکسید (titanium dioxide)
گزینه ارزان‌تر برای محافظت در برابر اشعه‌های UVA،‌ تیتانیوم دی‌اکسید است که از مدت‌ها پیش موجود بوده است. کرم‌های ضدآفتاب قدیمی حاوی تیتانیوم دی‌اکسید یا زینک اکساید،‌ پوست افراد را پژمرده و بی‌روح نشان می‌داد. اما تکنیک‌های جدید تولید ضدآفتاب این مشکل را برطرف کرده است.

ضدآفتاب‌های مقاوم دربرابر آب و عرق
اگر می‌خواهید در فضای باز تمرین کنید یا داخل آب بروید بهتر است ضدآفتابی تهیه کنید که در برابر آب و عرق مقاوم باشد. این ضدآفتاب‌ها در حالت عادی به مدت 40 دقیقه در آب موثر باقی می‌مانند و بعد از آن اثر خود را از دست می‌دهند. البته برخی ضدآفتاب‌ها که Very Water Resistant هستند می‌توانند تا 80 دقیقه درون آب موثر بمانند.

برند دلخواه شما
حتی اگر یک برند توسط متخصصان توصیه شده باشد اما اگر از آن خوشتان نمی‌آید به‌احتمال زیاد از آن استفاده نخواهید کرد. پس بهتر است به‌دنبال برند دلخواه خود باشید.
 
 
کرم ضدآفتاب مناسب کودکان
پوست حساس نوزادان و کودکان به آسانی با مواد شیمیایی موجود در ضدآفتاب بزرگسالان دچار حساسیت می‌شود. بنابراین از ضدآفتاب‌های حاوی پارا-آمینوبنزوئید اسید (PABA) و بنزفنونزهایی مثل دی‌اکسی‌بنزون، اکسی‌بنزون یا سولیسوبنزون استفاده نکنید. ضدآفتاب‌های مخصوص کودکان حاوی موادی مثل تیتانیوم دی‌اکسید و زینک اکساید است که حساسیت کمتری در پوست ایجاد می‌کند. این مواد بدون جذب شدن در پوست،‌ از پوست کودکان محافظت می‌کنند.
برای کودکان 6 ماه به بالا،‌ به دنبال ضدآفتاب مختص کودکان با SPF 15 یا بالاتر باشید. بهتر است کودکان زیر 6 ماه در معرض نور آفتاب قرار نگیرند.
ضدآفتاب برای مشکلات پوستی یا آلرژی افرادی که دارای پوست حساس یا دارای مشکلات پوستی مثل آکنه روزاسه هستند می‌توانند از ضدآفتاب مخصوص کودکان استفاده کنند. اگر دچار آلرژی پوستی هستید از ضدآفتاب‌های حاوی الکل،‌ معطر و دارای مواد نگه‌دارنده استفاده نکنید.

اسپری ضدآفتاب
اسپری‎‌های ضدآفتاب نسبت به لوسیون‌های ضدآفتاب راحت‌ترند، خصوصا برای پدرومادرهایی که می‌خواهند برای فرزندشان از ضدآفتاب استفاده کنند. ضدآفتاب‌های تعبیه شده
برخی از مرطوب‌کننده‌ها، رژلب‌ها و فونداسیون‌ها شامل ضدآفتاب هستند. این ضدآفتاب‌ها برای روزهایی که قرارنیست خیلی بیرون بمانید و برای مراقبت روزانه مناسب هستند. اگر قصد دارید مدت بیشتری بیرون بمانید بهتر است از یک منبع ثانویه ضدآفتاب استفاده کنید.

ضدآفتاب معدنی ضدآفتاب‌های معدنی یا هیپوالرژیک برای افرادی با پوست حساس مناسب است. این نوع از ضدآفتاب‌ها به جای اینکه جذب پوست شوند، بر روی سطح آن می‌نشینند و بدون ایجاد حساسیت برای پوست، از آن محافظت می‌کنند.

ضدآفتاب‌های چسبی
ضدآفتاب‌های چسبی برای استفاده در نقاط خاص پوست مثل گوش و بینی مناسب هستند. این نواحی بسیار مهم هستند و در صورت بروز سرطان، نسبت به سایر نواحی پوست بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

نحوه استفاده از ضدآفتاب
گرچه انتخاب یک ضدآفتاب خوب مهم است،‌ اما اگر به‌طور روزانه و صحیح از آن استفاده نکنید فایده‌ای ندارد.
• 15 تا 30 دقیقه قبل از بیرون رفتن ضدآفتاب بزنید.
• برای خانم‌ها، ضدآفتاب می‌تواند زیر آرایش استفاده شود.
• حدود 30 گرم (یا دو قاشق غذاخوری) ضدآفتاب برای کل بدن خود استفاده کنید. در استفاده از کرم صرفه‌جویی نکنید. مطالعات نشان داده‌اند، اغلب افراد به اندازه کافی از کرم ضدآفتاب استفاده نمی‌کنند و به همین علت تنها از 10 تا 25 درصد خاصیت آن بهره می‌برند.
• از یک سری از نقاط مثل لبه‌های گوش، پا، و اگر بی‌مو هستید، نقاط بی‌موی سرتان غافل نشوید. ازآنجایی که لب‌ها نیز در معرض آفتاب‌سوختگی قرار دارند، از کرم ضد UV مخصوص لب استفاده کنید.
• مهم نیست کرم ضدآفتاب شما تا چه مدت دوام دارد، حداقل هر دو ساعت یک‌بار کرم را مجددا اعمال کنید. اگر عرق کردید یا خیس شدید بهتر است حتی در فاصله کمتری از کرم استفاده کنید.
• به تاریخ انقضای ضدآفتاب دقت کنید. در طول زمان ضدآفتاب خاصیتش را از دست می‌دهد. اگر ضدآفتاب شما تاریخ انقضا ندارد، بهتر است بعد از 3 سال استفاده، آن را دور بیندازید.
 
 
 
نکات مهم در استفاده از ضدآفتاب‌ها
• ازکرم‌های ضدآفتاب حاوی ویتامین A خودداری کنید.
مصرف سبزیجات حاوی ویتامین A مفید است، اما استفاده از ویتامین A بر روی پوست شاید مفید نباشد. تحقیقات نشان داده تومورها و جراحت‌های پوستی در پوست‌هایی که دائما با ویتامین A پوشانده شده‌اند زودتر اتفاق می‌افتد. نام دیگر آن رتینیل پالمیتیت (retinyl palmitate) است و تقریبا در 12 درصد ازکرم‌های ضدآفتاب موجود است.
• ضدآفتاب تنها برای استفاده در فضای باز نیست.
اشعه‌های UVA می‌توانند از شیشه نیز عبور کنند. بهتر است وقتی قرار است مدتی را در ماشین یا یک اتاق آفتابی سپری کنید از ضدآفتاب طیف گسترده‌ای مثل ضدآفتاب نئودرم استفاده کنید. خورشید هم اشعه‌های چین‌وچروک‌آور UVA و هم اشعه‌های سوزاننده UVB را ساطع می‎‌کند. شیشه اکثر اشعه‌های UVB را بلوکه می‌کند، به همین دلیل است که هیچ‌گاه از پشت شیشه آفتاب‌سوخته نمی‌شوید. ولی اغلب اشعه‌های UVA از شیشه عبور می‌کنند.
• SPF بالاتر به معنای محافظت طولانی‌تر نیست.
حتی اگر از یک ضدآفتاب با SPF بالای 100 استفاده کنید، باز هم باید مکررا ضدآفتاب را اعمال کنید. SPF نشان‌دهنده میزان اشعه UVB بلوکه شده توسط کرم ضدآفتاب است، نه مدت زمان محافظت.
• حتی اگر قرار است فقط 20 دقیقه زیر نور آفتاب باشید، باز هم به ضدآفتاب نیاز خواهید داشت.
شاید فکر کنید اگر مدت زمان کوتاهی را بیرون سپری کنید نیازی ندراید که از ضدآفتاب استفاده کنید. اما 20 دقیقه با یک ساعت فرقی ندارد. ممکن است در این مدت کوتاه آفتاب‌سوخته شوید و البته ممکن است این 20 دقیقه تبدیل به 40 دقیقه شود. کسی چه می‌داند؟

محافظت و ایمنی در برابر نور خورشید وقتی نور آفتاب در شدیدترین حالت خود قرار دارد در سایه بایستید. معمولا بین ساعت 11 صبح تا 3 بعداز ظهر خورشید در بیشترین میزان نور خود قرار دارد. اطمینان حاصل کنید که: • در این ساعات زیر نور خورشید نیستید.
• از لباس با پوشش مناسب و عینک ضدآفتاب استفاده می‌کنید.
• از کودکان به‌خوبی محافظت می‌کنید.
• از کرم یک ضدآفتاب خوب با حداقل SPF 15 استفاده می‌کنید.

محافظت از چشم در برابر نور خورشید
سپری کردن یک روز در ساحل برابر است با سوختگی موقت اما دردناک سطح چشم، درست مشابه آفتاب‌سوختگی.
نور تابیده شده از برف، ماسه، بتن و آب و نورهای مصنوعی اتاقک سولاریوم خطرناک هستند. از نگاه کردن به نور خورشید به طور مستقیم خودداری کنید چرا که موجب آسیب دائمی به چشم می‌شود.

چه افرادی باید بیشتر از پوست خود در برابر خورشید محافظت کنند؟
• افرادی با پوست‌های سفید و روشن و رنگ‌پریده.
• افرادی که لک پوستی و موی قرمز و ظریف دارند.
• افرادی که بجای برنزه شدن، آفتاب‌سوخته می‌شوند.
• افرادی که خال سیاه گوشتی دارند.
• افرادی که به دلیل مشکل پزشکی، دارای پوست حساسی هستند.
• افرادی که در روزهای خاص مثل تعطیلات بیشتر در معرض نور آفتاب هستند.
• افرادی که در یک شهر گرم زندگی می‌کنند.
• افرادی که سابقه خانوادگی سرطان پوست دارند.
افرادی که مدت زمان زیادی را در آفتاب سپری می‌کنند. حال چه برای کار، چه برای بازی کردن، اگر بخوبی از پوست خود محافظت نکنند
ریسک بالاتری در ابتلا به سرطان پوست دارند.
شرایط خاص پوستی
اگر روی پوست خود لکه و خال‌های سیاه گوشتی زیادی دارید، ممکن است ریسک بالاتری در ابتلا به سرطان پوست داشته باشید، بنابراین باید بیشتر مراقب باشید. حواستان باشد هیچ‌گاه آفتاب‌سوخته نشوید. همیشه در سایه بمانید و از لباس مناسب و کرم ضد‌آفتاب با SPF حداقل 15 استفاده کنید.
همواره به تغییرات پوستی خود دقت کنید. تغییراتی مثل:
 لکه جدید، یا توده و پوست زائد
 تغییر سایز، حالت یا رنگ خال گوشتی یا لکه

چه افرادی باید از ضدآفتاب استفاده کنند؟
افراد بالای 6 ماه، که در معرض نور شدید آفتاب قرار دارند، حتی به مدت 10 دقیقه، باید از ضدآفتاب استفاده کنند. کودکان، کارگرانی که در فضای باز فعالیت می‌کنند، راننده‌ها، و همه افرادی که در معرض نور نرمال آفتاب ولی به مدت طولانی قرار دارند نیز باید از کرم ضدآفتاب استفاده کنند.

چه افرادی نباید از ضدآفتاب استفاده کنند؟
• کودکان زیر 6 ماه
• افرادی که به یک نوع ضدآفتاب خاص حساسیت دارند.
• در موارد آفتاب‌سوختگی شدید به همراه تاول
• در صورت عفونت‌های شدید پوستی
• در نواحی پوستی نزدیک زخم‌های باز

آیا ضدآفتاب‌ها عوارض جانبی دارند؟
برخی افراد ممکن است به بعضی از ضدآفتاب‌ها حساس باشند. برای تست ضدآفتاب مقداری از آن را روی مچ دست خود بمالید. اگر دچار قرمزی شد، به این معناست که شما به این نوع ضدآفتاب حساسیت دارید و باید از آن اجتناب کنید. برای اینکه تعیین کنید نسبت به چه موادی حساس هستید بهتر است یک آزمایش پچ پوستی بدهید. ضدآفتاب‌های حاوی الکل ممکن است باعث خشکی پوست شوند.
 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.