کرم مرطوب کننده هیدروسنس
کرم مرطوب کننده هیدروسنس آبرسان قوی برای جوانسازی پوست شما
اکتبر 23, 2019
بعضی از محصولات نئودرم
نئودرم ، حس اطمينان در يک قطره
نوامبر 9, 2019

مراقبت از سلامت پا با روش‌های درمان ترک پا

پا قلب دوم شما است و رفع ترک پا کمک به سلامتی آن است

آیا پوست کف پای شما ترک خورده و خشک است؟ آیا احساس می‌کنید پوست کف پاهای شما سخت‌ترین و زبرترین پوست بدنتان است یا آیا پاشنه‌های پای شما همیشه ترک خورده است؟ در صورتی که شما هم با این مسئله ترک پا مواجه هستید باید بدانید که تنها نیستید و ترک پا یکی از شایع‌ترین مشکلات مربوط به پا است. امروز می‌خواهیم در مورد ترک پا و دلایل ترک پا برای شما صحبت کنیم و به شما نشان دهیم که چگونه و با استفاده از چه نوع کرم‌هایی می‌توانید آن را درمان کنید.

  • ترک پا
  • دلایل شایع ترک پا
  • درمان ترک پا
  • کرم های ترک پا

ترک پا

انباشته شدن پوست مرده ممکن است منجر به ترک‌ پا و در نهایت باعث عفونت و درد در پاها شود. گاهی اوقات خشکی پوست در چندین ناحیه از بدن ایجاد می‌شود و در نتیجه عفونت‌های ثانویه و مشکلات بسیار مهمی را برای سلامتی فرد به وجود می‌آورد. اما در برخی موارد تنها پاها تحت تأثیر خشکی قرار می‌گیرند که متعاقباً باعث ترک خوردگی و پینه بستن پاشنه‌ها و کف پاها خواهد شد. خشکی شدید (یا xerosis) ممکن است از یک طرف ظاهر پاها را تحت تأثیر قرار داده و زیبایی پاها را از بین ببرد و از طرف دیگر منجر به مشکلات جدی‌تری همچون خارش پوست، درد یا عفونت ثانویه گردد.

خشکی و ترک پا ممکن است منجر به عفونت‌های شدید شوند که در اثر نفوذ باکتری‌ها و آلودگی‌ها از طریق ترک‌ها و شکاف‌های روی پا وارد شده‌اند. در مواردی هم پیش آمده است که عدم درمان ترک پا منجر به قطع پاها به دلیل بیماری قانقاریا شده است. به همین دلیل درمان خشکی پوست و جلوگیری از افزایش ترک پا از اهمیت بالایی برخوردار است. اما برای درمان ترک پا باید بدانیم که علت بیماری چیست. به همین دلیل قصد داریم پیش از هر چیز برخی از مهم‌ترین دلایل ترک پا را به شما نشان دهیم.

 

دلایل شایع ترک پا

در ابتدا باید خاطر نشان کرد که خشکی پوست پا ممکن است دلیل خاص و مشخصی نداشته باشد. برخی از مردم طبیعتاً پوست و پاهای خشک دارند. در صورتی که پاهای شما همیشه در معرض آب و هوای بسیار گرم یا سرد بوده یا چنانچه همیشه سطح خارجی پاهایتان در زمان راه رفتن برهنه بوده یا از صندل‌ها به جای کفش استفاده می‌کنید، پاهای شما ممکن است خشک شوند. در غیر این صورت برخی از دلایل پزشکی باعث خشک شدن پاها می‌شوند. در زیر می‌توانید برخی از دلایل شایع خشک شدن و ترک پا را مطالعه نمایید.

اگزما

اگر در پوست خود خارش، قرمزی، خشکی و پوسته‌ریزی دارید، این احتمال وجود دارد که مبتلا به اگزما باشید. اگزما یکی از مشکلات شایع پوستی است که در هر سنی ممکن است ایجاد شود. این مشکل توسط متخصص پوست تشخیص داده می‌شود و اگر برای شما اگزما تشخیص داده شد، کرم‌ها و لوسیون‌های مخصوص اگزما را تجویز می‌کنند. در صورتی که این محصولات اثربخش نبودند، پزشک کرم‌ها و لوسیون‌های قوی‌تری را پیشنهاد خواهد داد.

پای ورزشکاران

خشکی پاها ممکن است یکی از علائم بیماری پای ورزشکار (Athlete’s foot) باشد. این بیماری وقتی بروز می‌کند که پاهای شما برای مدتی طولانی مرطوب بوده یا در جوراب‌های خیس از عرق باشند. پای ورزشکار نوعی بیماری قارچی است که امکان شیوع آن در بین دوستان یا اعضای خانواده که از حوله‌ها و نواحی مرطوب مانند حمام به صورت مشترک استفاده می‌کنند نیز وجود دارد.

سایر بیماری‌ها

دیابت، کم کاری تیروئید و تغذیه نامناسب نیز از جمله بیماری‌های شایع هستند که باعث خشکی پوست می‌شوند. کمبود ویتامین A یا برخی اسیدهای چرب ضروری مانند آلفا- لینولنیک اسید و گاما- لینولنیک اسید می‌توانند باعث مشکلات مهمی در بدن شوند. شایع‌ترین این مشکلات ترک پا و خشکی پوست است. برخی از بیماری‌ها مانند سلیاک و کرون مانع از جذب ویتامین A و اسیدهای چرب ضروری در بدن می‌شوند. در این حالت متخصص پس از تشخیص بیماری، درمان مناسب را تجویز خواهد کرد.

 افزایش سن

 تغییرات هورمونی و  سوخت و ساز، در طول زمان روند بهبود سلول‌های پوستی را کاهش می‌دهند. درنتیجه لایه‌های بیرونی پوست ضخیم‌تر می‌شوند. هر چه سن بالاتر می‌رود لایه چربی محافظ روی سطح کف پا نازک‌تر می‌شود. از دست رفتن این لایه محافظ در پاشنه پا باعث افزایش تنش (کشش) در پوست می‌شود. این تنش‌ها در نهایت باعث ترک خوردن پا می‌شوند.

علاوه بر این موارد باید به شرایط محیطی و مواد بهداشتی و شوینده‌ها هم اشاره کرد که منجر به خشکی پوست می‌شوند.

شرایط محیطی

فضای درون یک کفش از دمای بالایی برخوردار است و گاهی به 49 درجه سانتیگراد هم می‌رسد. تغییرات دما و رطوبت، باعث از دست رفتن آب پوست و در نهایت ضخیم شدن لایه بیرونی پوست خواهند شد.

مواد بهداشتی پوست

برخی از صابون‌ها باعث از بین رفتن چربی‌های محافظ پوست می‌شوند و یا مواد باقی‌مانده از این مواد روی پوست منجر به خشکی پوست و در نتیجه ترک پا خواهند شد.

درمان ترک پا

نخستین درمان پیشگیری است، سعی کنید از قرار دادن پاهای خود در معرض آب و هوای بسیار گرم و سرد جلوگیری کنید. شما می‌توانید با پوشیدن کفش و جوراب مناسب در تمامی فصول سال از پاهای خود در برابر شرایط متفاوت آب و هوایی مراقبت کنید. این مراقبت همچنین شامل استفاده از جوراب‌های کاملاً خشک و کفش‌های دقیقاً اندازه پا می‌شود.

در زمان حمام کردن سعی کنید پاهای خود را در صورتی که مبتلا به پوست خشک و ترک پا هستید، در معرض آب خیلی داغ قرار ندهید. به علاوه مشخصات نوع صابونی که برای شستشوی بدن استفاده می‌کنید را به دقت مطالعه کنید، ممکن است باعث خشکی پوست شما شود. سدیم لورت سولفات و مواد معطر مصنوعی از جمله مواد اصلی تشکیل‌دهنده مواد شوینده و صابون‌ها هستند که وقتی پوست شما دچار خشکی شده، باید از مصرف آن‌ها خودداری نمایید. خوشبختانه خشکی و ترک پا قابل کنترل و درمان است. اگرچه ممکن است پاهای شما هرگز مانند پاهای یک بچه نرم و لطیف نشوند، اما با مراقبت صحیح همیشگی، از ظاهر و سلامتی بسیار مناسبی برخوردار خواهند شد.

کرم های ترک پا

ترک‌های عمیق پا می‌توانند تا کل پاشنه پا هم گسترش یابند که بسیار دردناک بوده و گاهی با خونریزی هم همراه هستند. برای اکثر مردم این شرایط آزاردهنده است، اما اگر شما علاوه بر این به دیابت و سایر بیماری‌های گردش خون هم مبتلا باشید، ترک پا ممکن است مسیری برای ورود عفونت‌ها باشد.

کرم‌های بسیاری برای پا در بازار محصولات مراقبت از پوست وجود دارند که برخی از آن‌ها برای رفع ترک پا تأثیرگذار هستند و به درمان ترک پا کمک می‌کنند. اکثر کرم های ترک پا هدف تجاری دارند و در بازار شهرت و فروش بالایی را بدست آورده‌اند، اما آیا واقعاً کارایی مناسب را دارند؟ پا بهترین عضو بدن است و تا زمانی که مشکلی برایش پیش نیاید ارزش این نعمت عظیم خداوند را درک نمی‌کنید. بهترین درمان، مراقبت صحیح از پاها و پیشگیری از مشکل است، اما چنانچه پاهای شما با خشکی و ترک خوردگی مواجه شدند سعی کنید در اولین فرصت و خیلی سریع درمان مناسب را انتخاب کنید تا با عوارض جدی‌تری مواجه نشوید.

کرم ترک پا در صورتی که از مواد مورد نیاز درمان این مسئله برخوردار باشد به خوبی ترک‌های پا را رفع کرده و پاها را نرم و لطیف می‌کند. ترکیبات و مواد تشکیل‌دهنده این کرم‌ها نقش مهمی در اثربخشی آن‌ها دارد. گاهی در ساخت برخی از کرم‌ها از عصاره‌های گیاهی و مواد طبیعی استفاده شده که نه تنها باعث ترمیم و تقویت پوست پا می‌شوند، بلکه نرمی و لطافت را هم در پاهای شما ایجاد می‌کنند.

پاهای لطیف و سالم با استفاده از کرم های ترک پا

کرم‌های حاوی روغن دارچین

روغن دارچین عصاره درخت دارچین است. این ماده نه تنها ضد قارچ است بلکه خاصیت ضد درد و آرامش‌دهنده هم دارد. کرم‌های حاوی این ماده قدرت احیا و کاهش درد سریع دارند. این کرم‌ها از یک طرف زخم‌های سطحی ناشی از ترک پا را التیام می‌دهند و از طرف دیگر خاصیت ضد میکروبی داشته و باعث از بین رفتن عفونت‌ها و باکتری‌ها در سطح پا می‌شوند.

کرم‌های حاوی روغن رازیانه

روغن رازیانه از فواید و خواص شگفت‌انگیزی برای سلامتی و زیبایی برخوردار است. روغن رازیانه در ساخت بسیاری از محصولات آرایشی و مراقبتی مانند صابون‌ها، عطریات، خمیردندان‌ها، کرم‌های مناسب پوست استفاده می‌شود. یکی از مهم‌ترین خواص این روغن برای سلامتی، قدرت بهبود دهندگی زخم‌ها است. کرم‌های حاوی این روغن می‌توانند از عفونی شدن زخم‌ها جلوگیری کنند. طبق نتایج تحقیقاتی که صورت گرفته است این اثر احیاکنندگی و التیام بخشی روغن رازیانه بیشتر در رابطه با درد پاها مشاهده شده است، به طوری که خاصیت ضد قارچی و ضد میکروبی آن می‌تواند تمامی بیماری‌های پا را درمان کند.

کرم‌های حاوی عصاره حنا

پودر برگ‌های حنا درمان بسیاری از دردها است. عصاره حنا خاصیت ضد باکتری و ضد قارچ دارد. برخی از محققان اعتقاد دارند که حنا به رفع اگزما کمک می‌کند و باعث تسکین درد می‌شود. کرم های ترک پا حاوی عصاره حنا نه تنها باعث رفع ترک پا می‌شوند، بلکه به لطیف شدن کف پا و ترمیم زبری پا نیز کمک می‌کنند.

حنا موثر در رفع ترک پا

کرم‌های فلفل سیاه

فلفل سیاه یکی از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین ادویه‌جات کشف شده است که به طور معمول برای طعم دادن به غذا استفاده می‌شود. اما فلفل سیاه از خواص و فواید بسیاری هم برای سلامتی برخوردار است. این ماده از گذشته تا به حال در علوم دارویی و پزشکی هم به کار رفته است و از حدود 4000 سال پیش تا به حال به عنوان بهترین درمان درد مفاصل و عضلات استفاده شده است. عصاره فلفل سیاه باعث کاهش سریع دردها می‌شود. روغن فلفل سیاه از قدرت بازسازی و بهبود ترک‌های پا و رفع خشکی پوست برخوردار است.

کرم‌های حاوی روغن اکالیپتوس

امروزه روغن برگ اکالیپتوس ماده اصلی بسیاری از کرم های ترک پا و مراقبت از پوست را تشکیل می‌دهد. این ماده با عصاره‌های طبیعی موجود در خود می‌تواند درد‌ها را التیام بخشد. خواص منحصر به فرد این ماده به کاهش دردهای حاد در پا کمک می‌کند.

روغن اکالیپتوس به ویژه در محصولات مراقبت از پا و کرم های ترک پا استفاده می‌شود و هم دردها را تسکین می‌دهد و هم باعث لطافت و رفع زبری کف پا می‌شود. کرم های ترک پا حاوی روغن اکالیپتوس، می‌تواند بدون درد و ناراحتی به سرعت ترک‌های کف پا و پاشنه پا را درمان ‌کند.

روغن برگ اکالیپتوس خاصیت ضدباکتری دارد. به همین دلیل در تولید بسیاری از کرم های ترک پا برای جلوگیری از ورود باکتری‌ها به پا و حفظ سلامت پا از این روغن استفاده می‌شود. با استفاده از کرم های ترک پا حاوی اکالیپتوس، می‌توانید کف پاهای خود را عاری از هر گونه عفونت و باکتری کنید.

کرم‌های حاوی عصاره نعنا

عصاره نعنا یکی از اثربخش‌ترین مواد به کار رفته در درمان زیبایی است که باعث نرمی، بازسازی و جوانی پوست می‌شود. نعنا حاوی ماده‌ای به نام منتول است که خاصیت ضد درد و بهبوددهنده دارد. از طرفی نعنا آرامش‌ بخش است و استفاده از آن در کرم های ترک پا باعث کاهش استرس، خارش و سوزش حاصل از ترک‌های ایجاد شده در کف و پاشنه پا می‌شود.

کرم‌های حاوی عصاره لاوندر

عصاره لاوندر به عنوان یک ماده تسکین‌دهنده و نرم‌کننده در کرم های ترک پا استفاده می‌شود. به علاوه این ماده ضد میکروب و ضد التهاب هم می‌باشد که به سرعت باعث التیام و بازسازی پاشنه پا می‌شود. کرم‌های پا حاوی عصاره لاوندر به نرمی، جوانی و احیای پا کمک می‌کند. این عصاره می‌تواند پوست مرده را از کف و پاشنه پا جدا کرده و با جایگزینی سلول‌های جوان و تازه به رشد بهتر پوست کمک کند. این ماده به دلیل عطر، خاصیت ضد درد و التیام‌ بخش دارد و در بسیاری از کرم های ترک پا و مخصوص پوست خشک استفاده می‌شود.

عصاره لوندر یکی از درمان‌های ترک پا

 

کرم‌های لانولین خالص

لانولین از چربی پشم گوسفند بدست می‌آید و دارای خواص شگفت‌انگیزی برای پوست و مو است. لانونین از خاصیت نرم‌کنندگی و مرطوب کنندگی بالایی برخوردار است و ضمن حفظ رطوبت پوست می‌تواند ترک پا را به بهترین شکل درمان کند. بسیاری از کرم های ترک پا حاوی لانولین خالص هستند. این کرم‌ها به جوان‌سازی و احیای سلول‌های پوست کمک کرده و باعث رفع ترک پا می‌شوند.

کرم‌های اسید سالیسیلیک

اسید سالیسیلیک اثر ضد قارچی و ضد عفونی کننده دارد و همچنین باعث پوسته ریزی سریع می‌شود. به همین دلیل استفاده از این ماده در فرمولاسیون بسیاری از کرم های ترک پا طبیعی است. چرا که نه تنها لایه زبر و مرده سطح کف و پاشنه پا را جدا می‌کند، بلکه از ورود عفونت‌ها و قارچ‌ها از طریق ترک‌های پا به داخل بدن جلوگیری می‌کند.

کرم‌های آمونیوم لاکتات

کرم‌های آمونیوم لاکتات برای نرم کردن و مرطوب نگه داشتن پوست خشک، پوسته پوسته شده و ترک خورده استفاده می‌شوند. کرم‌های آمونیوم لاکتات رطوبت را به خود جذب می‌کنند و باعث افزایش میزان آب در پوست می‌شوند. این کرم‌ها باعث نرمی و لطافت کف پا شده و خشکی را کاهش می‌دهند. البته مصرف کرم‌های آمونیوم لاکتات برای خانم‌های باردار و مادران شیرده توصیه نمی‌شود. مصرف این نوع کرم‌ها به رغم تأثیر خوب باید حتماً با توصیه متخصص باشد.

کرم‌های اوره

درست است که کرم‌های اوره تنها برای درمان برخی از مشکلات تخصصی پوست استفاده می‌شوند، اما این نوع کرم‌ها نقش مهمی در ترمیم ترک‌های پاشنه پا ایفا می‌کنند و یکی از کاربردهای تخصصی این نوع کرم‌ها، درمان ترک پا است. کرم‌های اوره حاوی یک نوع نرم‌کننده و یک کراتولیتیک هستند که در کنار یکدیگر باعث مرطوب شدن و رفع خشکی و ترک پا می‌شوند. با استفاده از این کرم‌ها یک لایه چربی روی سطح پوست قرار می‌گیرد و مانع خروج رطوبت از پوست می‌شود و سپس با ریختن لایه بیرونی و سفت پوست و حذف پوست مرده، پوست بازسازی شده و از نرمی و لطافت مطلوبی برخوردار خواهد شد.

کرم‌های حاوی شی باتر

شی باتر برای درمان خشکی پوست و به ویژه پاشنه‌های ترک خورده استفاده می‌شود. افرادی که به سایر مواد نرم‌کننده و مرطوب‌کننده حساسیت و آلرژی دارند کرم‌های حاوی شی باتر را بهتر تحمل می‌کنند. شی باتر عصاره درخت شی است. این ماده حاوی یک نوع نرم‌کننده طبیعی بوده و نیازی به افزودنی‌های شیمیایی، رنگ‌های مصنوعی یا مواد معطر ندارد. به علاوه این ماده مانع خروج رطوبت از پوست می‌شود.

شی باتر درمانی طبیعی برای رفع ترک پا 

افزون بر موارد فوق بسیاری از برندهای آرایشی و بهداشتی برای تولید محصولات مراقبت از پوست و به ویژه کرم های ترک پا، ترکیبی از مواد مؤثر، التیام بخش و نرم‌کننده را در کنار مواد ضد قارچ و ضد عفونی‌کننده در فرمولاسیون مختص خود استفاده می‌کنند که باعث چندین برابر شدن اثربخشی آن‌ها می‌شود.

خشکی و ترک پا بسیار ناخوشایند و حتی دردناک است، اما استفاده از محصولات مناسب و درمان به موقع و زود هنگام آن، به رفع سریع این مشکل کمک کرده و مانع از بروز مشکلات جدی‌تر در آینده خواهد شد. ضمن اینکه به جای پاهایی با ظاهر زشت و ترک خورده و زبری غیر قابل تحمل، از پاهایی نرم، لطیف و جوان برخوردار خواهید شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.