بهترین ضدآفتاب از دید مصرف کنندگان
معرفی انواع ضدآفتاب
می 25, 2019
شامپوی ضد شوره
کاهش شوره سر
جولای 29, 2019

ناخن هایی سالم

مراقبت از ناخن

مراقبت از ناخن

 
با این 25 روش زیباترین و سالم‌ترین ناخن‌ها را در میان اطرافیان خود داشته باشید.

شاید در شلوغی زندگی روزمره مراقبت از ناخن‌هایتان را فرامویش کنید. اما اگر بدانید که پروتئین‌های تشکیل‌دهنده مو و ناخن یکسان هستند (کراتین)، بهتر می‌توانید درک کنید که چرا ناخن نیز مانند مو به مراقبت احتیاج دارد.
به ناخن‌هایتان نگاه کنید، آیا آن‌ها سالم و محکم به نظر می‌رسند؟ یا دارای شکنندگی، تورفتگی و یا رنگ و شکل غیرطبیعی هستند؟ بسیاری از مشکلات مربوط به ناخن با مراقبت مناسب از آن‌ها از بین می‌رود. سایر مشکلات نیز با مراجعه به متخصص و یافتن علت اصلی برطرف می‌گردد.

اگر این مقاله را تا انتها بخوانید می‌توانید از ناخن‌های ضعیف و شکننده خود خداحافظی کنید. چرا که با رعایت این نکات ساده می‌توانید زیباترین ناخن‌ها را داشته باشید.


• ناخن‌ها را از آب دور نگاه دارید.

• دستانتان را همیشه تمیز کنید.

• با ناخن‌های خود مهربان باشید.

• اولویت خود را روی سلامت ناخن بگذارید نه اندازه آن.

• به طور صحیح سوهان بکشید.

• حواستان به ابزارهای ناخن نیز باشد.

• مکمل بیوتین مصرف کنید.

• مواد شیمیایی مضر را کنار بگذارید.

• انجام مانیکور حرفه‌ای در سالن را محدود کنید.

• ابزارهای مانیکور فقط مختص خودتان است.

• به جای اکستنشن کامل ناخن فقط قسمت بالای آن را اکستنشن کنید.

• به یک رژیم غذایی سالم روی بیاورید.

• ناخن‌هایتان را نجوید.

• از کیوتیکل‌های ناخن به خوبی مراقبت کنید.

• از کرم ناخن استفاده کنید.

• هیچ‌گاه لاک ناخن را نخراشید.

• آب فراوان بنوشید.

• از لوسیون استفاده کنید.

• از ناخن‌ها استفاده‌ی ابزاری نکنید.

• روغن روی ناخن را پاک کنید.

• همواره ناخن‌هایتان را کوتاه کنید.

• ناخن‌های پاهایتان را فراموش نکنید.

• جوراب‌های با کیفیت بپوشید.

• کفش اندازه پاهایتان بپوشید.

• پابرهنه نباشید.

• به ناخن‌هایتان توجه کنید و هرگونه علامت را جدی بگیرید.

• در فصل زمستان از ناخن‌هایتان مراقبت کنید. 
 
 
 

ناخن‌ها را از آب دور نگاه دارید

وقتی صحبت از مراقبت از ناخن‌ها می‌شود، یکی از مهمترین نکات، دورنگه داشتن ناخن از تماس زیاد با آب است چرا که این کار باعث نرم شدن ناخن می‌گردد. با آبرسانی بیش از حد به ناخن، بستر ناخن با نفوذ آب منبسط می‌شود و با تبخیر آب منقبض می‌گردد و آن‌ها را به طرز محسوسی سست و مستعد افتادگی می‌کند. برای اینکه ناخن‌های شما محکم و زیبا بمانند همواره هنگام شستن ظرف‌ها دستکش دستتان کنید و مدت زمان دوش گرفتن و استخر رفتنتان را کوتاه کنید.

حداقل تا دو دقیقه بعد از شستن ظرف‌ها یا حمام، دستان خود را خشک کنید. همچنین بعد از شنا یا حمام انگشت‌های دست و پایتان را خشک کنید. اگر ناخن‌ها خیس بمانند ریسک ابتلا به عفونت قارچی افزایش میابد.
گرچه شست‌وشوی منظم دست‌ها به حفظ سلامتی‌تان کمک می‌کند، اما اگر این کار را مکررا انجام دهید ناخن‌هایتان دچار مشکل می‌شوند. اگر شغل شما به گونه‌ای است که باید به طور مکرر دستانتان را بشویید، بهتر است چندین بار در روز از مرطوب کننده استفاده کنید و مقداری هم به کیوتیکل ناخن بمالید. حین شستن لباس و ظرف مراقبت باشید مواد شوینده شیمیایی با دست شما در تماس نباشد و همیشه دستکش بپوشید.


دستانتان را همیشه تمیز کنید

باید همواره ناخن‌ها و پوست اطراف آن را تمیز کنید. باقیمانده‌ی لاک قبلی را از روی ناخن پاک کنید. بهتر است مقداری صابون به یک مسواک بمالید و بعد به آرامی ناخن‌ها و پوست اطراف آن را اسکراب کنید. این کار باعث حذف کثیفی و لایه‌برداری پوست مرده می‌شود بدون اینکه نیاز به استفاده از مواد شیمیایی قوی و خشک کننده و اسکراب‌های گران قیمت باشد.


با ناخن خود مهربان باشید

ناخن‌های شما حساس هستند، بهتر است به آرامی آن‌ها را اسکراب کنید و از ابزارهای فلزی برای دسترسی به زیر ناخن استفاده نکنید. چرا که دستکاری بیش از حد ناخن باعث جدا شدن صفحه ناخن از پوست و سفید شدن نامنظم سر ناخن شود.

اولویت خود را روی سلامت ناخن بگذارید نه اندازه آن

ناخن‌های بلند زیبا هستند، اما اگر شما فردی هستید که از شکستگی ناخن رنج می‌برید، بهتر است ناخن‌هایتان را کوتاه نگه دارید. مدیریت و مراقبت از استایل ناخن کوتاه با سر گرد راحت‌تر است.


به طور صحیح سوهان بکشید

نحوه سوهان کشیدن ناخن تاثیر زیادی بر روی سلامت آن دارد. ابتدا با ناخن‌گیر ناخن‌هایتان را کوتاه کنید و بعد با یک سوهان نرم کوسنی (به جای سوهان فلزی) آن‌ها را سوهان بکشید. برای داشتن ناخن‌های سالم همواره به یک جهت سوهان بکشید، چرا که عقب و جلو کردن سوهان روی ناخن می‌تواند لبه‌های آن را ضعیف کند و باعث شکستگی و افتادگی ناخن شود. نکته دیگر این است که همواره یک سوهان همراه خود اشته باشید. خصوصا اگر فردی باشید که کارتان استهلاک دارد. اگر همراه خود سوهان داشته باشید می‌توانید هرگونه لبه‌ی نامتوازن را صاف کنید.


حواستان به ابزارهای ناخن نیز باشد

بعد از هربار استفاده از ابزارهای ناخن آن‌ها را ضد عفونی و تمیز کنید. برای اینکه ناخن‌های سالم و عاری از عفونت داشته باشید بهتر است ابزارهای ناخن را با آب و صابون بشویید و بعد با الکل تمیز و ضدعفونی کنید.


مکمل بیوتین مصرف کنید

بیوتین، یک ویتامین حل شونده در آب، تنها مکملی است که از لحاظ علمی ثابت شده که می‌تواند ناخن‌ها را استحکام ببخشد. در یک تحقیق مشاهده شد که استفاده از بیوتین باعث افزایش 25 درصدی استحکام ناخن، کاهش شاخه‌شاخه شدن ناخن و بهبود شکنندگی ناخن در طول 6 تا 9 ماه می‌شود. گاهی اوقات از مکمل‌های ناخن برای مو نیز می‌توان استفاده کرد چرا که مو و ناخن موارد اشتراک زیادی دارند. بیوتین یک ماده غیرسمی است و هیچ عارضه‌ی جانبی ندارد. اما بهتر است قبل از مصرف آن با دکتر خود مشورت کنید.


مواد شیمیایی مضر را کنار بگذارید

شاید مطلبی که در اینجا عنوان می‌شود را دوست نداشته باشید. لاک‌های مورد علاقه شما، آکریلیک‌ها و پاک‌کننده‌های لاک حاوی مواد شیمیایی مضری هستند که باعث شکنندگی، خشکی و نازک شدن ناخن می‌شوند. بنابراین چطور می‌توان استحکام ناخن‌ها را افزایش داد؟
بهتر است از لاک‌های ناخن ژلی، چسب ناخن آکریلیک و استون استفاده نکنید. اگر نمی‌توانید ناخن‌هایتان را لاک نزنید، بهتر است از لاک ناخن غیرسمی و پاک‌کننده‌های لاک عاری از استون استفاده کنید. تنها محصولی که تمام متخصصان پوست راجع به مضر بودنش اتفاق نظر دارند، استون است، خصوصا اگر ناخن‌های شکننده‌ای داشته باشید.
برای لاک از محصولی استفاده کنید که این سه ترکیب را نداشته باشد: دی‌بوتیل فتالات، تولوئن و بنزآلدهید.


انجام مانیکور حرفه‌ای در سالن را محدود کنید

گرچه شاید کنارگذاشتن پدیکور و مانیکور برای بعضی از افراد دشوار باشد، اما بهتر است بدانید که یک تحقیق نشان داده افرادی که به طور منظم مانیکور و پدیکور انجام می‌دهند بیشتر از ناخن‌های خشک و شکننده رنج می‌برند. یکی از دلایل آن می‌تواند استفاده از مواد شیمیایی قوی باشد.

افرادی به طور مکرر مانیکور می‌کنند بیشتر به بیماری‌های مزمن ناخن و عفونت بستر ناخن مبتلا می‌شوند. وقتی به کنار ناخن‌هایتان نگاه می‌کنید باید بستر ناخن مسطح باشد، اگر برآمده است، می‌تواند نشانه‌ی عفونت مزمن ناخن باشد.


ابزارهای مانیکور فقط مختص خودتان است

هرچیزی که با ناخن شما در تماس است باید فقط و فقط مختص به شما باشد و نباید آن را با دیگران به اشتراک بگذارید.
به اشتراک‌گذاری سوهان، برس و سایر ابزارهای ناخن با سایر افراد، باعث پخش آلودگی و عفونت می‌شود و باعث ملتهب و قرمز شدن پوشش ناخن و ضعیف شدن آن می‌گردد.


حتی یک سالن ناخن حرفه‌ای نیز ممکن است ابزارهای خود را به خوبی تمیز و استرلیزه نکند. بنابراین هنگام رفتن به سالن ناخن ابزارهایتان را همراه داشته باشید.
 
 
 
 

به جای اکستنشن کامل ناخن فقط قسمت بالای آن را اکستنشن کنید

اکستنشن ناخن در کل برای ناخن مضر است و منجر به عفونت و قارچ ناخن و یا حتی آسیب مادام‌العمر می‌شود. اگر مجبورید از اکستنشن ناخن استفاده کنید، فقط قسمت بالای آن را اکستنشن کنید. این کار گرچه باز هم مشکل‌دار است ولی آسیب احتمالی آن کمتر است.


به یک رژیم غذایی سالم روی بیاورید

یکی از نکات مهم برای حفظ استحکام ناخن داشتن یک رژیم غذایی سالم است. خوراکی‌هایی مثل بلوبری سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که سلول‌های بدن را از آسیب رادیکال‌های آزاد حفظ می‌کنند.
سبزی‌های برگ‌دار، آهن مورد نیاز برای استحکام ناخن‌ها را تامین می‌کنند. بادام سرشار از منگنز است و برای هموار کردن رگه‌های اطراف ناخن مفید است و کلسیم موجود در لبنیات یک ماده معدنی ضروری برای رشد ناخن محسوب می‌شود. روغن ماهی، ویتامین D و مقدار زیادی روغن نارگیل به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا ناخن‌هایتان همواره سالم بمانند.
مصرف روزانه شیر و تخم‌مرغ پخته نیز به سلامت ناخن‌هایتان کمک می‌کنند، خصوصا اگر ناخن‌هایتان لکه‌های سفیدی دارد (که نشان از کمبود زینک است)، شیر و تخم‌مرغ معجزه می‌کند.


ناخن‌هایتان را نجوید

جویدن ناخن موجب بروز آسیب‌های فراوانی می‌شود. علاوه بر اینکه باعث می‌شود ناخن‌هایتان نازیبا به نظر برسند، تماس ناخن با بزاق دهان باعث ضعیف و شکننده شدن آن‌ها می‌شود. این کار به کیوتیکل‌ها نیز آسیب می‌زند. علاوه بر این قرار دادن انگشتان در دهان باعث انتقال جرم و کثیفی به دهان می‌شود.


از کیوتیکل‌های ناخن به خوبی مراقبت کنید

کیوتیکل‌ها بخش ظریف و حساس ناخن هستند و به‌راحتی در معرض آسیب قرار می‌گیرند. مراقبت مناسب از آن‌ها کلید اصلی داشتن ناخن‌های زیبا و محکم است. اگر اطراف ناخن خود پوست اضافی دارید، با دقت آن را بردارید. همواره کیوتیکل‌های ناخن را با روغن نارگیل یا بادام مرطوب کنید و به خوبی ماساژ دهید.


از کرم ناخن استفاده کنید

ماساژ دادن ناخن و پوست اطراف آن به‌وسیله کرم ناخن می‌تواند گردش خون اطراف آن را افزایش داده و به رشد موثرتر ناخن کمک کند. کرم ناخن همچنین ناخن‌ها و کیوتیکل‌ها را از صدمه و آسیب حفظ می‌کند. یکی از بهترین کرم‌هایی که می‌توانید بر روی ناخن خود استفاده کنید، کرم ناخن نئودرم است. این محصول محافظت کننده، تغذیه کننده، استحکام دهنده و بازسازی کننده ناخن ها و پوست اطراف آن می باشد که با عصاره های معدنی و گیاهان ارگانیک، در تحریک سنتز کلاژن و کراتین بدن و استحكام ناخن‌ها نقش شگفت انگیزی دارند.
 
 
 
 

هیچ‌گاه لاک ناخن را نخراشید

خراشیدن لاک ناخن بدترین کاری است که می‌توانید انجام دهید. این کار باعث ناهموار شدن سطح ناخن می‌شود و لایه‌ی بالایی ناخن را از بین می‌برد. برای اینکه لاک ناخن به طور خودکار از روی ناخن پاک نشود، بهتر است دو لایه لاک بزنید.


آب فراوان بنوشید

نوشیدن مقدار مناسب آب برای سلامتی ضروری است و سلامت ناخن از این قاعده مستثنی نیست. اگر بدن شما به اندازه کافی آب نداشته باشد، ناخن‌ها شکننده و نرم می‌شوند.


از لوسیون استفاده کنید

بعد از پاک کردن لاک ناخن، یا اگر تصور می‌کنید بدنتان به اندازه کافی هیدراته نیست، از یک کرم دست بر روی ناخن‌های خود استفاده کنید.


از ناخن‌ها استفاده‌ی ابزاری نکنید

استفاده از ناخن برای باز کردن درب بطری نوشابه یا خراشیدن برچسب‌ها ایده‌ی خوبی نیست. این کار باعث ضعیف شدن و شکستن ناخن می‌شود.


روغن روی ناخن را پاک کنید

گرچه باید دستان خود را با کرم مرطوب کننده، مرطوب کنید ولی بهتر است ناخن خود را از روغن و مواد روغنی دور نگه دارید، روغن‌هایی مثل روغن پخت و پز. چرا که این کار باعث تغییر رنگ ناخن می‌شود.


همواره ناخن‌هایتان را کوتاه کنید

شاید دلتان بخواهد ناخن‌های بلند و گردی داشته باشید، اما اگر می‌خواهید سالم بمانند بهتر است آن‌ها را کوتاه کنید. هرچه ناخن بلندتر باشد احتمال آسیب دیدن آن بیشتر است. ناخن‌های کوتاه کمتر در معرض شکستگی قرار می‌گیرند و حفظ ظاهر ناخن وقتی که کوتاه‌تر است ساده‌تر می‌شود.


ناخن‌های پاهایتان را فراموش نکنید

هر چیزی که در مورد ناخن انگشت دست ذکر شد، در مورد ناخن پا نیز باید درنظر گرفته شود. حتی ناخن‌های پا بیشتر در معرض مشکلات و بیماری‌ها قرار دارند چرا که اغلب افراد توجه کمتری به آن‌ها دارند. پاها اغلب داخل کفش هستند، یک محیط تاریک و مرطوب برای رشد قارچ. اگر به طور منظم پاهایتان را پدیکور می‌کنید بهتر است ابزارهایتان را همراه خود ببرید و هیچ‌وقت اجازه ندهید ناخن‌کار، به کیوتیکل یا قسمت‌های درونی اطراف ناخن دست بزند. همچنین کوتاه کردن ناخن‌ها به شکل گرد، نسبت به حالت صاف، ناخن‌ها را بیشتر در معرض فرورفتن در گوشت قرار می‌دهد. این عارضه بسیار دردناک است و گاهی اوقات به عفونت منجر می‌شود.


جوراب‌های با کیفیت بپوشید

از جوراب‌های 100 درصد پنبه استفاده کنید. این جوراب‌ها برای جذب رطوبت بسیار مناسب هستند و باعث پیشگیری از عفونت‌های قارچی می‌شوند.کفش اندازه پاهایتان بپوشید

اگر کفشتان کوچک و تنگ باشد باعث می‌شود ناخن‌ پاهایتان در پوست اطرافش فرو رود و منجر به درد، التهاب و عفونت شود. وقتی ناخن‌ها بیش از حد بلند باشند، کفش‌ تنگ می‌تواند آسیب بیشتری به ناخن‌های پا وارد کند. اگر پنجه‌های پای شما به قسمت جلوی کفش فشار وارد کنند،‌ ناخن‌ها می‌توانند بشکنند یا سیاه و آبی شوند.
 
 
 
 


پابرهنه نباشید


در مکان‌های عمومی(استخر شنا،‌ اتاق رختکن، مغازه کفش فروشی) کفش‌هایتان را در نیاورید. مکان‌های گرم و مرطوب محیطی برای رشد قارچ و ویروس است. همچنین به دلیل وجود باکتری بهتر است در اتاق هتل نیز یک دمپایی بپوشید تا باکتری و قارچ به ناخن‌هایتان منتقل نشود.


به ناخن‌هایتان توجه کنید و هرگونه علامت را جدی بگیرید

در اکثر مواقع، مشکلات مربوط به ناخن، به حمله‌های محیطی مربوط می‌شود (در معرض مواد شیمیایی قوی قرار گرفتن، استفاده از محصولاتی که ناخن را خشک می‌کنند، یا مواردی مثل تایپ طولانی مدت و استفاده بیش از حد از نوک انگشت).
ناخن‌های شما از لایه‌های طبقه طبقه‌ای پروتئینی به نام کراتین تشکیل شده‌اند و از ناحیه پایه ناخن زیر کیوتیکل رشد می‌کنند. ناخن‌های سالم صاف هستند، بدون فرورفتگی یا برآمدگی. رنگ آن‌ها یکدست است و هیچ‌گونه نقطه یا تغییر رنگی در آن مشاهده نمی‌شود. گاهی اوقات در اطراف ناخن رگه‌های عمودی تشکیل می‌شود که از کیوتیکل شروع شده و تا انتهای ناخن می‌رسد. رگه‌های عمودی با افزایش سن بیشتر می‌شوند. گاهی اوقات روی ناخن خطوط یا نقاط سفید رنگی ناشی از صدمه به‌وجود می‌آید. اما با رشد ناخن این نقاط سفید رنگ نیز محو می‌شوند. البته همه مشکلات مربوط به ناخن طبیعی نیستند. شکل و حالت ناخن می‌تواند سلامت کلی شما را منعکس کند. بهتر است مراقب این علائم باشید:

• سفید شدن ناخن: مشکل کبدی

• ناخن نیمه صورتی نیمه سفید: مشکل کلیوی

• زرد شدن و ضخیم شدن ناخن و کاهش رشد آن: مشکل ریوی

• بستر ناخن رنگ پریده: کم خونی

• ناخن زرد و کمی قرمز: دیابت

• تغییر شکل ناخن

• ضخیم یا نازک شدن ناخن

• جدا شدن ناخن از پوست اطراف

• خونریزی اطراف ناخن

• التهاب یا درد اطراف ناخن

• رشد نامناسب ناخن

اگر با هرکدام از علائم بالا مواجه شدید به پزشک مراجعه کنید.

علائم سالم بودن ناخن:

• رنگ ناخن صورتی مایل به سفید است.

• کیوتیکل‌ها وجود دارند (آن‌ها را نبرید).

• اندازه ناخن‌ها یکسان است.

• قسمت پایه ناخن گرد و شکل نیمکره‌ی ماه است.
مراقبت از ناخن در فصل زمستان

چرا ناخن در زمستان آسیب پذیرتر می‌شود؟ به یک علت: از بین رفتن رطوبت.
"ناخن‌های سالم به طور متوسط شامل حداقل 18 درصد آب هستند. در زمستان شما دائما بین فضای گرم داخل و هوای سرد بیرون در رفت‌وآمد هستید. این باعث کاهش سطح رطوبت ناخن می‌شود. ناخن‌های خشک بیشتر در معرض شکنندگی و جداشدن قرار می‌گیرند. علاوه بر شرایط محیطی، عواملی مثل دوش آب داغ و محصولات خشک کننده ناخن مثل، پاک کننده لاک ناخن حاوی استون، ضدعفونی کننده‌های حاوی الکل و مایع ظرف‌شویی باعث خشک شدن ناخن می‌شوند.

ناخن ها از سلول های مرده مسطح تشکیل شدند، اما مرطوب‌کننده می‌تواند آن‌ها را انعطاف‌پذیر و مستحکم کند و از شکنندگی آن جلوگیری کند.
بنابراین وقتی به سراغ یک کرم مخصوص زمستان و با قیمت بالا می‌روید این عادت را در خود به وجود بیاورید که به ناخن‌هایتان نیز کرم بمالید. اگر لاک ناخن زده‌اید کافیست فقط مقداری کرم به کیوتیکل‌ها بزنید تا ناخن‌ها رشد بهتری داشته باشند.
به سراغ لوسیون‌هایی بروید که حاوی اوره (ماده‌ای نم نگه‌دار که به حفظ رطوبت پوست کمک می‌کند) باشد.
شب‌ها روغن مخصوص کیوتیکل بزنید (روغن زیتون نیز مناسب است) و هفته‌ای یک بار ناخن‌هایتان را برای کمتر از 10 دقیقه در آب ولرم خیس کنید و بعد روغن مخصوص کیتوتیکل بزنید و بعد به مدت یک ساعت دستکش پنبه‌ای دستتان کنید.
 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.