کرم مرطوب کننده
کرم دست و ناخن زیتون
سپتامبر 15, 2019
پیشگیری و درمان سوزش، خارش و التهاب ناحیه تناسلی
سپتامبر 17, 2019

لک‌های صورت و روش‌های درمان آن

پوست سالم

پوست سالم

 

زیبایی یکی از اساسی‌ترین موارد در زندگی ما است و زمانی که از این ویژگی بی‌بهره باشیم، دچار مشکلات زیادی در ارتباطات اجتماعی و اعتماد به نفس خواهیم بود. اولین و مهم‌ترین موضوع تاثیرگذار روی زیبایی ظاهری ما پوست صورت ما است. پوست صورت ما اولین چیزی است که بیش از هر چیز دیده می‌شود و مشکلات مختلف مربوط به پوست صورت می‌تواند به شکلی بسیار وسیع زیبایی ما را تحت تأثیر قرار دهد.

زیبایی و مراقبت از پوست دو موضوع کاملاً در هم تنیده و غیر قابل تفکیک هستند. برای داشتن زیبایی مناسب، به هیچ وجه نمی‌توان از مراقبت مناسب از پوست چشم‌پوشی کرد. مخصوصاً برای افرادی که می‌خواهند بهترین ظاهر خود را به نمایش بگذارند، توجه به مراقبت از پوست از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اگر در سنین جوانی عادات مناسب مراقبت از پوست را داشته باشیم، از بسیاری از مشکلات در آینده می‌توان جلوگیری کرد.

همچنین موضوع بسیار مهم دیگری که در رابطه با زیبایی پوست مورد اهمیت است رژیم غذایی مناسب و طبیعی است. نداشتن رژیم غذای مناسب می‌تواند به صورت جدی ظاهر پوست شما را تحت تأثیر قرار دهد. مراقبت از پوست در مقابل خورشید و عدم قرارگیری در مقابل دود سیگار نیز بسیار مهم است. نور خورشید می‌تواند پوست شما را به صورت جدی دچار مشکل کرده و حتی درصد احتمال به سرطان پوست را نیز افزایش دهد.

موضوعی که در رابطه با مراقبت از پوست بسیار اهمیت دارد آن است که در زمان بروز هر مشکل باید به سرعت به پزشک مراجعه کرد. زمانی که به پزشک مراجعه می‌کنیم، مشکل پوستی می‌تواند در مرحل اولیه‌ی خود به سادگی درمان شود. همچنین اگر فرد دچار مشکلات جدی‌تری همچون عفونت‌ها و یا سرطان است، مراجعه‌ی به موقع و شروع درمان در آغاز بیماری می‌تواند درصد موفقیت درمان را بسیار بالا برد. از این رو نباید از مراجعه‌ی به‌موقع به پزشک غافل شد.

در این میان یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که می‌تواند پوست ما را تحت تأثیر قرار داده و زیبایی ما را دور سازد، لک صورت است. شاید همه‌ی ما تا کنون با لک صورت آشنا باشیم چرا که این مشکل یک موضوع کاملاً گسترده بین مردم است و افراد زیادی از آن رنج می‌برند. برای افرادی که دچار این مشکل هستند، برطرف شدن لک‌های صورت یکی از مهمترین دغدغه‌های آنان است چرا که رفع لک صورت می‌تواند تأثیرات بسیار زیادی را روی زیبایی ظاهری آن افراد داشته باشد.

در این مقاله قصد داریم شما را به صورت کامل با لک صورت، دلایلی که باعث ایجاد لک صورت می‌شوند و همچنین روش‌های رفع لک صورت، آشنا سازیم. موضوعی که به صورت کامل درباره‌ی آن خواهید خواند مشکلاتی است که می‌تواند باعث لک صورت شود. درمان لک صورت باید متناسب با دلیل ایجاد آن باشد و درمانی که بدون توجه به این موضوع انجام شود چندان نمی‌تواند نتیجه‌ی مثبتی را به همراه داشته باشد. در پایان نیز نکاتی را درباره‌ی سرطان پوست و لک صورت به عنوان یکی از نشانه‌های اولیه‌ی آن خواهید خواند.

• لک صورت چیست؟

• دلایل ایجاد لک صورت چیست؟

• انواع روش‌های رفع لک صورت کدام‌اند؟

 
 
کرم ضد لک صورت
 
 

لک صورت چیست؟

لک صورت قسمتی مسطح، مجزا و بدرنگ روی پوست است که معمولاً قطر کمتر از یک سانتی‌متر دارد. لک صورت به هیچ وجه باعث تغییر خاصی در ضخامت و یا بافت پوست نمی‌شود. همچنین موضوع دیگری که باید درباره‌ی لک پوست توجه کرد آن است که سطوحی که رنگ آن‌ها تغییر کرده و بسیار بزرگ‌تر از ۱ سانتی‌متر هستند، به هیچ وجه لک صورت نیستند و برای درمان آن‌ها باید از روش‌های دیگری اقدام کرد. اولین قدم برای رفع لک صورت آن است که به صورت دقیق بتوانیم آن را بشناسیم و تشخیص دهیم. تمامی نشانه‌های بالا می‌توانند به ما کمک کنند که لک صورت را تشخیص داده و از روش‌هایی برای رفع آن استفاده کنیم.

اگر چه افرادی از همه‌ی سنین دچار لک صورت می‌شوند، با این حال بعضی بیش از دیگران با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند، افرادی نظیر:

• کودکان

• نوجوانان

• افراد مسن

برای تشخیص لک صورت باید به موضوعات مختلفی توجه کرد. به صورت کلی، لک‌های پوستی می‌توانند روی هر قسمت از بدن ظاهر شوند. اما در بعضی از نقاط بدن می‌توان بیشتر انتظار وجود لک‌های پوستی را داشت. از جمله قسمت‌های بدن که بیشتر دچار لک پوستی می‌شوند:

• کمر

• سینه

• بازو‌ها

• صورتبعضی از لک‌های پوستی رنگ روشن‌تری نسبت به پوست دارند و بعضی از آن‌ها نیز دارای رنگ تیره‌تری نسبت به پوست هستند. موضوع مهمی که باید درباره‌ی لک صورت در نظر داشت آن است که اگر حس کردید که لک‌های شما درحال بیشتر شدن و یا متورم شدن هستند باید حتماً به پزشک پوست خود مراجعه کنید. هر تغییر در مورد لک‌های پوستی می‌تواند نشان از یک مشکل جدی‌تر باشد. البته نباید بیش از حد خود را نگران سازید. در اغلب اوقات لک‌های پوستی نشان از یک مشکل بسیار جدی و بزرگ ندارند. با این حال، بعضی از اوقات احتمال این موضوع وجود دارد که لک صورت نشانه‌ی عفونت و یا یک بیماری پوستی است که باید سریعاً به آن توجه شود.

دلایل ایجاد لک صورت چیست؟

لک صورت می‌تواند نتیجه‌ی موضوعات زیادی باشد که روی پوست شما تأثیر می‌گذارند. اما با این حال سه مورد هستند که بیش از هرچیز باعث لک صورت می‌شوند که شامل:

• پیسی (ویتیلیگو)

• نور ماوراء بنفش

• آکنه روزاسه

لک‌های پوستی که دلیل ایجاد آن‌ها نور ماوراء بنفش است معمولاً age spot خوانده می‌شوند که عموما لکه‌های قهوه‌ای رنگ روی پوست هستند که با افزایش سن، بیشتر روی دست ها و صورت ظاهر می شوند.
پیسی به عنوان یکی از مهم‌ترین دلایل ایجاد لک‌های پوستی، مربوط به اختلال در سیستم تولید رنگ‌دانه‌ی پوست است. در این شرایط ملانویست‌ها (سلول‌های تولید‌کننده‌ی رنگ‌دانه) در بخش هایی از پوست بدن فرد تخریب شده و نمی‌توانند فعالیت عادی خود را داشته باشند. پیسی یکی از مشکلاتی است که می‌تواند زیبایی ظاهری شما را بسیار تحت تأثیر قرار دهد و باید حتماً به آن توجه ویژه‌ای داشت.

آکنه روزاسه برخلاف نام معمول خود، در حقیقت آکنه نیست. در این مورد، پوست فرد دچار التهاب و قرمزی مزمن می‌شود. این بیماری در زنان بسیار شایع‌تر است و افراد با رنگ پوست روشن‌تر بیشتر دچار آن می‌شوند. این بیماری اغلب افراد بین ۳۰ تا ۶۰ سال را دچار مشکل می‌کند و در مراحل اولیه‌ی خود ممکن است به صورت خود به خودی عود کرده و یا از بین برود اما در طولانی مدت یک روند رو به پیشرفت آرام دارد. در این مورد نور آفتاب، سبک زندگی نامناسب، رژیم غذایی غیر طبیعی و استرس می‌تواند احتمال ابتلا را افزایش دهد. یکی از بهترین رویکردها برای دوری از لک پوست دوری جستن از استرس، نور آفتاب و داشتن سبک زندگی مناسب است.

 
 
کرم آ چ آ
 
 

انواع روش‌های رفع لک صورت کدام‌اند؟

مهم‌ترین موضوع درباره‌ی رفع لک صورت آن است که دلیل ایجاد کننده‌ی آن تشخیص داده شود. هر درمانی که می‌خواهیم برای رفع لک صورت به کار گیریم باید با توجه به دلایل ایجاد‌کننده‌ی آن باشد. دلیل این موضوع آن است که درمان غیر مرتبط با مشکل ایجاد کننده‌ی لک صورت نمی‌تواند نتیجه‌ی خاصی در بر داشته باشد چرا که مشکلی که پوست شما را دچار لک می‌کند همچنان وجود دارد. لک صورت اغلب اوقات نشان از یک مشکل دیگر است. بنابراین نباید انتظار داشت که بدون توجه به مشکل اصلی، هر درمانی موفقیت آمیز باشد. رفع لک صورت باید پس از تشخیص دلیل ایجاد آن صورت پذیرد.

انواع روش‌های رفع لک صورت بسیار وسیع و مختلف هستند. دلیل این وسعت درمان‌ها هم دقیقاً آن است که دلایل به وجود آورنده‌ی لک صورت نیز مختلف و وسیع هستند. با از بین بردن دلایل ایجاد این لک‌های صورت قادر خواهید بود از ایجاد بیشتر این لک‌ها جلوگیری کرده و افزایش آن‌ها را متوقف کنید.

رفع لک‌های پوستی که دلیل ایجاد آن پیسی است باید بسیار سریع به صورت جدی انجام شود. بیشترین تأثیر این درمان‌ها زمانی است که لک پوستی به تازگی به وجود آمده است. اگر لک پوستی را رها کرده و به درمان به‌موقع اقدام نکنید، در طول زمان، درمان آن پیچیده‌تر و سخت‌تر خواهد شد. انواع روش رفع لک پوست به شرح زیر است:

• نور درمانی

• استروئید موضعی

• عمل جراحی

• استفاده از درمان‌های ظاهری

زمانی که لک پوستی پیشرفت چندانی نکرده باشد، استفاده از درمان‌های ظاهری برای پوشاندن آن‌ها مورد نظر قرار می‌گیرد. این درمان‌ها با استفاده از کرم‌ها و دیگر موارد این چنینی صورت می‌گیرند که برخی از این محصولات را می‌توانید از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید.

موضوع بسیار مهمی که باید به آن توجه داشت آن است که سرطان پوست نیز گاهی اوقات با لک‌های پوستی در آغاز ظاهر می‌شود. از این رو توجه به لک‌های پوستی و تلاش برای یافتن دلایل ایجاد آن از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است. اما با این حال نباید چندان نگران باشید و هر لک پوستی را به سرطان مرتبط بدانید.

لک صورت به هیچ وجه به تنهایی نشانه‌ی سرطان پوست نیست اما با این حال یکی از نشانه‌های سرطان پوست می‌تواند این لک‌ها باشد. برای این موضوع باید موضوعات بسیار دیگری را نیز کنترل کرد که بتوان دقیقاً متوجه شد که آیا فرد دچار سرطان پوست شده است یا خیر. به صورت کلی ما چهار نوع سرطان پوست داریم که هرکدام نشانه‌های خاص خود را دارند که لک‌های پوستی فقط یکی از آن‌ نشانه‌ها می‌تواند باشد و هر لک پوستی لزوماً نشان از سرطان نیست. افراد بسیار زیادی به دلایل مختلف دچار لک پوستی می‌شوند و درصد بسیار کمی از آن‌ها دچار مشکلات جدی‌تری همچون سرطان پوست هستند.

برای تشخیص دلیل به وجود آورنده‌ی لک پوستی، پزشک به صورت کامل لک را مورد بررسی قرار می‌دهد. در اکثر موارد همچون لک‌های پوستی که دلایل آن‌ها پیسی و یا آکنه روزاسه است، کنترل ظاهری لک پوستی می‌تواند مشکل را مشخص کند. اما با این حال در این موارد هم ممکن است که پزشک معالج نیاز به کنترل‌های دقیق‌تری برای یافتن مشکلات دیگری نیز در رابطه با پوست فرد داشته باشد.

در بعضی از موارد نیز ممکن است پزشک نیاز داشته باشد که فرد بیمار آزمایش خون را برای تشخیص دلیل لک پوستی انجام دهد. دلیل این موضوع آن است که با استفاده از آزمایش خون می‌توان عفونت‌های ویروسی و باکتریایی را تشخیص داد. در صورتی که دلیل این مشکل عفونت‌های ویروسی و باکتریایی باشد، رفع لک صورت درمان جدایی را می‌طلبد.

اگر پزشک به سرطان پوست شک داشته باشد، ممکن است که برای اطمینان از این موضوع اقدام به بافت‌برداری پوستی کند. این پروسه درباره‌ی پوست می‌تواند بسیار سریع انجام شود و نیاز به تجهیزات پیچیده‌ی پزشکی خاصی نیست. زمانی که بافت برداشته شد، آن را برای انجام تست‌های مختلف به آزمایشگاه می‌برند.

بر اساس نتیجه‌ی هریک از آزمایش‌هایی که در بالا به آن اشاره شد، پزشک روش‌هایی را برای رفع لک صورت پیشنهاد می‌دهد. در هر صورت نباید انتظار داشت که پزشک بدون توجه به این موضوعات اقدام به تجویز یک درمان برای فرد کند چرا که اگر این درمان مرتبط با بیماری مورد نظر نباشد، به هیچ وجه تاثیرگذاری مناسبی را نخواهد داشت.

اگر به سرعت موضوع رفع لک صورت مورد توجه قرار گیرد، معمولاً می‌توان به سادگی و به راحتی آن‌ها را از بین برد و نیاز به درمان‌های طولانی‌مدت و گران نیست.
برای کاهش احتمال مبتلا شدن به سرطان پوست می‌توانید چندین کار ساده را انجام دهید که شانس ابتلا به سرطان را بسیار کاهش می‌دهد. از جمله‌ی این کارها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• استفاده از کرم ضد آفتاب

• پوشاندن بدن به صورت نسبتاً کامل

• یافتن سایه در هر مکان که امکانش باشد

• دوری جستن از شعله و توجه به عدم سوختن پوست

• دوری کردن از روش‌های برنزه‌ کردن غیر طبیعی پوست

• کنترل منظم پوست

اگر به تمام این موارد توجه کنید، احتمال ابتلا به سرطان پوست تا حدود زیادی کاهش می‌یابد. جدای از این مورد، باید به صورت دقیق پوست خود را کنترل کرده و زمانی که مشکلی با این مشخصات ایجاد شد، به سرعت به پزشک مراجعه کنید.

در اغلب اوقات تمامی مشکلات مرتبط با پوست از جمله لک صورت اگر در مراحل اولیه‌ی خود تشخیص داده شوند، به سادگی درمان خواهند شد. از این رو مراجعه به پزشک متخصص پس ظهور علائم اولیه لک‌های پوستی، بسیار ضروری است. لک صورت می‌تواند نشانه از بیماری‌های جدی‌تری همچون عفونت‌های ویروسی و باکتریایی و یا حتی سرطان پوست باشد. در تمامی این موارد، تشخیص به‌ موقع می‌تواند خطر را به سرعت از شما دور سازد و درصد درمان موفقیت‌آمیز را افزایش بخشد.

با داشتن پوستی شفاف و سالم و دور از لک پوستی قادر خواهید بود ظاهری زیبا داشته باشید. با داشتن ظاهر زیبا در روابط اجتماعی می‌توانید بسیار بهتر عمل کرده و از اعتماد به نفس بالاتری برخوردار باشید. استفاده از انواع کرم ضد آفتاب و دیگر روش‌های مراقبت از پوست از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر از سنین جوانی دارای عادات مناسب مراقبت از پوست باشید می‌توانید از بسیاری از مشکلات پوستی در سنین بالاتر جلوگیری کنید. مراقبت از پوست یک موضوع دائمی در طول زندگی است و نباید آن را به عنوان یک موضوع مقطعی نگاه کرد.

یکی دیگر از موارد مهم در رابطه با مراقبت از پوست دوری جستن از مواد غیر طبیعی است. انواع مواد غیر طبیعی می‌تواند به سرعت سلامت پوست شما را دچار مشکل ساخته و آن را تحت تأثیر قرار دهد. اگر رژیم غذای خود را پر از مواد طبیعی کنید، می‌توانید پوستی بسیار سالم‌تر داشته باشید. همچنین استفاده از مواد آرایشی بیش از حد نیز می‌تواند پوست شما را به سرعت تحت تأثیر منفی قرار دهد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.