پیشگیری و درمان سوزش، خارش و التهاب ناحیه تناسلی
سپتامبر 17, 2019
کرم مرطوب کننده رنگی اکتی سنس نئودرم
جوانی و زیبایی صورت شما با کرم های مرطوب کننده نئودرم
اکتبر 14, 2019

در چه مواردی باید از ضدآفتاب فاقد چربی استفاده کنیم؟

کرم ضدآفتاب فاقد چربی

کرم ضدآفتاب فاقد چربی

 

در مورد کرم ضدآفتاب چقدر اطلاعات دارید؟ آیا هر روز از ضدآفتاب استفاده می‌کنید؟ اگر به صورت روزمره از ضدآفتاب استفاده نمی‌کنید، دلیل شما چیست؟ آیا چربی ضدآفتاب شما را آزار می‌دهد؟ در مورد ضدآفتاب فاقد چربی چیزی می‌دانید؟ واقعا ضدآفتاب Oil free کاربردی دارد؟ آیا ضدآفتاب فاقد چربی یک حیله تبلیغاتی است؟ اگر اینطور نیست پس چطور یک کرم بدون چربی تولید کرده‌اند؟

اصلا ضدآفتاب چطور عمل می‌کند؟ آیا واقعا ضدآفتاب عملکرد مفیدی دارد یا آن هم یک حیله تبلیغاتی بوده و تنها ما را وادار می‌کند تا از آن استفاده نماییم؟ اصلا چرا واقعا باید از ضدآفتاب استفاده کنیم؟ برای اینکه در این مورد بتوانیم صحبت کنیم، قطعا باید کمی راجع به خود ضدآفتاب تحقیق کنیم.

ضدآفتاب چیست و چطور عمل می‌کند؟

قطعا اکثر ما وقت و هزینه زیادی برای مسائلی خرج می‌کنیم که اصلا برای سلامتی ما مناسب نیستند. اما زمانی که صحبت از حفظ سلامت بدن به میان می‌آید، همگی از محدودیت وقت و هزینه گله می‌کنیم و می‌گوییم که وقت این کار را نداریم و یا هزینه زیادی برای ما خواهد داشت. ضدآفتاب نیز مصداق کامل همین موضوع است. متاسفانه بسیاری از ما اصلا ضدآفتاب استفاده نمی‌کنیم و برای این کار خود دلایل بسیار زیادی داریم.

دلایل ما ممکن است در درجه اول این باشد که اصلا ضدآفتاب هیچ تاثیری ندارد و نمی‌توان به آن اعتماد کرد. در درجه دوم کسانی که به آن باور دارند، وقتی برای استفاده از آن نمی‌گذارند. یا دسته دیگر کسانی هستند که از پرداخت هزینه برای ضدآفتاب امتناع می‌کنند. از همه این‌ها که بگذریم، بسیاری از افراد به دلیل چرب شدن پوست خود علاقه‌ای به استفاده از ضدآفتاب ندارند.

اما واقعا ضدآفتاب چیست؟ آیا واقعا می‌تواند به ما کمک کند تا سلامت پوست خود را حفظ کنیم؟ اصلا اشعه خورشید مگر چقدر می‌تواند روی بدن ما اثر بگذارد؟

شاید بسیاری از ما تصور کنیم که با فاصله چند میلیون سال نوری، خورشید چطور می‌تواند روی زمین باعث آسیب رساندن به پوست ما شود؟ خب شاید باور این مساله برای شما سخت باشد اما نور خورشید به صورت مداوم با قدرت باور نکردنی به زمین می‌تابد و تنها لایه محافظ زمین در برابر آن، لایه اوزون است. لایه اوزون در گذشته تقریبا تمام اشعه‌های مضر نور خورشید یا همان اشعه UV را جذب می‌کرد و نیازی به استفاده از کرم ضدآفتاب نبود. اما در حال حاضر با آسیبی که خود ما انسان‌ها به لایه اوزون وارد کردیم، اشعه های UVA، UVB و UVC قادر هستند اوزون را پشت سر گذاشته و وارد جو زمین شوند.

 
 
مزایای کرم ضدآفتاب فاقد چربی
 
 

جالب است بدانید که از نور UV در صنایع برای ضدعفونی کردن استفاده می‌کنند. این یعنی نور UV قادر است موجودات زنده و یا باکتری‌ها را نابود کند. اما این نور ساختگی صنعتی یک میلیونیوم نور خورشید هم قدرت ندارد. حال تصور کنید که شما 24 ساعته در معرض چنین اشعه خطرناکی هستید، آن هم زمانی که قدرت آن به دفعات بیشتر از نور فرابنفش ساختگی است.

طیف نور UV خورشید کامل بوده و شامل UVA,UVB و UVC است. زمانی که مدت طولانی در معرض این اشعه قرار بگیرید، در درجه اول پوست شما دچار سوختگی می‌شود. پس از آن زمانی که از مراحل سوختگی گذشتید، باعث آسیب رساندن به بافت سلولی پوست شما شده و ریسک ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد.

پس از تحقیقات انجام شده روی اشعه UV، محققان به این نتیجه رسیدند که برخی از مواد شیمیایی قادر هستند تا نور UV را بازتاب دهند. پس از تحقیقات بیشتر محققان به این نتیجه رسیدند که برخی مواد شیمیایی دیگر حتی می‌توانند این اشعه را جذب خود کرده و پس از مدتی آن را از خود ساطع کنند. نتیجه این تحقیقات منجر به ساخت کرم‌های ضدآفتاب شد.

این دو ماده شیمایی زینک اکسید و تیتانیوم اکسید نام داشتند. در حال حاضر نیز در بسیاری از کرم‌های ضدآفتاب چه کرم ضدآفتاب فاقد چربی و چه ضدآفتاب دارای چربی، از این دو ماده استفاده می‌شود. اما باید بدانید که این دو ماده تنها مواد تشکیل دهنده یک کرم ضد آفتاب نیستند. برای اینکه حفاظت از پوست شما تمام و کمال انجام شود، موادی آلی با نام‌های Benophenones، cinnamates و paba نیز داخل کرم‌های ضدآفتاب قرار داده شده‌اند. این فرمولاسیون بارها و بارها توسط محققان امتحان شد و نتیجه بخش بود. برای اینکه از نتیجه تحقیقات اطمینان حاصل شود، از این کرم روی پوست افراد مختلف استفاده شد. این تحقیقات در مدت زمان طولانی انجام شد و نتایج را به دقت بررسی کردند. نتایج نشان دادند که استفاده از ضدآفتاب حداقل 90% از نور مضر خورشید را دفع می‌کند و در مدت زمان طولانی باعث کاهش احتمال ابتلا به سرطان پوست می‌گردد.

چرا کرم ضدآفتاب فاقد چربی یا همان ضدآفتاب oil free ابداع شد؟

اولین بار کرم‌های ضدآفتاب به نوعی ترکیبی از کرم‌های مرطوب کننده و مواد شیمیایی و آلی ذکر شده بودند. با پیشرفت تکنولوژی به تدریج فرمول شیمیایی خاصی برای کرم‌های ضدآفتاب در نظر گرفته شده و همه شرکت‌ها از آن ترکیب استفاده کردند. رفته رفته به دلیل رقابتی بودن بازار تجاری، هر برند یک مزیت اضافی به این کرم اضافه کرد تا بتواند از رقبای خود پیشی بگیرد.

در این حین بود که به کرم‌های ضدآفتاب، روغن زیتون، روغن آرگان و یا از این قبیل مزایای مختلف اضافه کردند. در این میان بسیاری از افراد بودند که از چربی کرم ضدآفتاب گلایه داشتند. اکثر افراد معترض آقایان بودند. آقایان معمولا عادت ندارند که پوست‌شان چرب باشد و یا اینکه وجود چیزی را روی پوست خود احساس کنند. به همین دلیل که ترجیح می‌دهند در معرض آسیب نور خورشید باشند اما از کرم ضدآفتاب استفاده نکنند!

به همین دلیل بود که شرکت‌های ساخت ضدآفتاب اقدام به طراحی کرمی ضدآفتاب و فاقد چربی کردند. نتیجه این تحقیقات و تلاش‌ها، کرم‌های ضدآفتاب Oil Free شد. کرم‌های ضدآفتاب فاقد چربی به نوعی طراحی شده‌اند که حتی افرادی با پوست چرب نیز می‌توانند از آن استفاده نمایند. اما واقعا فایده یا ضرر چربی داخل کرم ضدآفتاب چیست؟

 
 
 
 

علت حضور یا عدم حضور چربی داخل کرم ضدآفتاب چیست؟

شاید با خودتان بپرسید که اصلا به چه منظور داخل کرم ضدآفتاب چربی قرار می‌دهند که بعدا مجبور به ساخت یک کرم ضدآفتاب Oil free شوند؟ اصلا وجود چربی چه فایده‌ای برای پوست دارد؟ خب به صورت کلی باید بدانید که چربی یکی از عناصر مهم سلامت پوست شماست. دلیل اصلی اینکه بعد از کهولت سن پوست شما دچار چروک می‌شود، کاهش ضخامت چربی زیر پوست است. چربی همواره به عنوان یک لایه محافظ عمل کرده و جلوی آسیب رسیدن به بافت پوست را می‌گیرد. علاوه بر آن قسمت عمده‌ای از بافت پوست را آب و چربی تشکیل می‌دهند.

در نتیجه با این تفاسیر اصلا جای تعجب نیست که چرا داخل کرم‌های ضدآفتاب از چربی استفاده می‌کنند. از طرف دیگر باید بدانید که یکی از پیامد‌های حضور در معرض نور خورشید، خشکی پوست و از دست دادن آب و چربی است. زمانی که زیر نور آفتاب قرار گرفته باشید، گرمای خورشید و اشعه فرابنفش باعث خشکی پوست شما و کاهش چربی و آب داخل بافت پوستی شما می‌شود.

زمانی که داخل کرم‌های ضدآفتاب، چربی وجود داشته باشد، این چربی روی منافذ پوستی را پوشانده و باعث کمتر شدن تعریق و در نتیجه از دست رفتن آب بدن می‌شود. در نتیجه به نوعی می‌توان چربی کرم‌های ضدآفتاب را یک لایه دیگر محافظ در مقابل آفتاب دانست. اما متاسفانه هیچ دارویی را نمی‌توان برای همه تجویز کرد.

برخی افراد دارای پوستی چرب هستند. چربی پوست آنها بسیار بالا بوده و حتی در بسیاری از موارد دچار جوش‌های بزرگ صورت می‌شوند. چربی پوست این دسته از افراد به صورت خدادادی زیاد بوده و تعریق کمی دارند. در برخی موارد این چربی به حدی زیاد است که منافذ به کلی بسته می‌شوند و صورت آنها جوش می‌زند. شاید اگر از این دسته افراد بپرسید، در اکثر موارد ترجیح می‌دهند که به وسیله نوعی دارو چربی پوست خود را کمتر کنند. حال تصور کنید شما نیز جزو این دسته افراد هستید و پوست‌تان چرب است. حتی اگر با تمام وجود مزایای استفاده از کرم ضدآفتاب را باور هم داشته باشید، باز هم نمی‌خواهید به دلیل چربی بالا از آن استفاده کنید. چربی کرم ضدآفتاب برای این دسته افراد بسیار آزاردهنده بوده و حس می‌کنند که با استفاده از آن به پوست خود اجازه تنفس نمی‌دهند. در برخی موارد نیز استفاده از ضدآفتاب ممکن است برای آنها باعث ایجاد جوش‌های بیشتر صورت و پیشانی شود.

آیا بدن ما به صورت طبیعی سیستم دفاعی در مقابل اشعه UV ندارد؟

جالب است بدانید که سیستم ایمنی بدن ما به صورت طبیعی راه‌کاری امنیتی در این زمینه دارد. بدن به صورت خودکار در مواجعه با نور ماورابنفش، در بافت خود ماده‌ای به نام ملانین می‌سازد. ملانین همان رنگ‌دانه قهوه‌ای پوست است و قادر به محافظت از بدن در مقابل اشعه ماورابنفش خورشید است. اما اگر اینطور است پس چرا باید از کرم ضدآفتاب استفاده کنیم؟

متاسفانه در چند سال اخیر به دلیل استفاده بیش از حد گاز‌های گلخانه‌ای، آسیب بسیار زیادی به لایه اوزون وارد شده است. همین موضوع باعث شده تا دیگر لایه اوزون مثل سابق قادر به فیلتر کردن اشعه ماورابنفش نباشد. پوست ما و سیستم ایمنی بدن‌مان شاید هیچ‌گاه انتظار چنین حجمی از تابش اشعه ماورابنفش را نداشته و نخواهد داشت. به همین دلیل خود ما باعث شدیم تا سیستم ایمنی بدنمان قادر نباشد به صورت طبیعی کار خود را انجام دهد.

در نتیجه با افزایش تابش اشعه ماورابنفش، ما باید خودمان از پوست‌مان مراقبت کنیم و کرم‌های ضدآفتاب تنها راه‌حل هستند. حتی اگر با چربی این کرم‌ها مشکل دارید، می‌توانید از کرم‌های ضدآفتاب فاقد چربی استفاده نمایید. این کرم‌ها فاقد هر گونه چربی هستند و باعث می‌شوند تا احساس سنگینی و خفگی روی پوست خود نکنید. اما شاید از خودتان بپرسید که چرا برخی از افراد اینقدر پوستی چرب دارند؟ اصلا چطور پوست انسان چربی تولید می‌کند؟

 
 
مزایای کرم ضدآفتاب فاقد چربی
 
 

چطور پوست ما چربی می‌سازد؟

ساخت چربی زیر پوستی وظیفه غددی میکروسکوپی با نام غدد سباسه یا همان غدد چربی‌ساز است. این غدد به صورت پراکنده روی تمام قسمت‌های پوست ما غیر از کف دست و پاشنه پا قرار دارند. در حقیقت علت اصلی وجود این غدد چربی ساز، ضدآب کردن پوست ما است. چربی ساخته می‌شود تا پوست ما در مقابل آب مقاومت داشته باشد و اجازه نفوذ آب زیادی را از پوست ندهد.

به صورت معمول در هر یک سانتی‌متر مربع، حدود 100 غده سباسه باید وجود داشته باشد. البته این تعداد در پیشانی و پوست سر بیشتر است. در پیشانی و پوست سر این تعداد به 400 تا 900 عدد نیز خواهد رسید. به همین دلیل است که معمولا در قسمت پیشانی و سر خود احساس چربی بیشتری می‌کنیم. همین چربی باعث رشد بهتر ریشه مو و پر پشت‌تر شدن آن نیز می‌شود.

حال در برخی موارد کسانی که دارای پوست چرب هستند، تعداد بیشتری از این غدد را در هر سانتی متر مربع پوست خود دارند. این غدد مایعی به نام سبوم را ترشح می‌کنند که همان چربی پوست است. از زمان کشف این غدد و شناخت عملکرد آن‌ها، همواره محققان به دنبال راهی بودند که قادر به کنترل این غده مفید شوند. در حال حاضر تحقیقات نتیجه‌بخش بوده و محققان توانسته‌اند روشی برای کنترل تولید سبوم پیدا کنند.

کرم‌های ضدآفتاب oil Free، مفید یا مضر؟

جالب است بدانید که در حال حاضر برند‌های مختلف و معتبر بازار اقدام به تولید کرم‌های ضدآفتاب فاقد چربی کرده‌اند. تمامی این برند‌ها به شکلی تلاش دارند تا به افرادی دارای پوست چرب کمک کنند تا بتوانند از کرم‌های ضدآفتاب استفاده نمایند. معمولا افرادی که دارای پوست چرب هستند، خودشان را در معرض آسیب نور خورشید قرار می‌دهند و حاضر به استفاده از کرم‌های چرب نیستند.

به همین دلیل تلاش برند‌های مختلف تولیدی مثمر ثمر بوده و منجر به تولید کرم‌های ضدآفتاب فاقد چربی شده است. اگر بخواهیم این کرم‌ها را بررسی کنیم، قطعا نمی‌توانیم در نهایت به یک نتیجه محض برسیم و بگوییم که مفید یا مضر است؟

قسمتی از چربی کرم‌های ضدآفتاب به دلیل وجود ماده نگه‌ دارنده‌ای به نام پارابن است. در حال حاضر برند‌های معتبری همانند نئودرم با حذف پارابن و جایگزین کردن آن با متیل ایزوتیازولینون، کلروفینزین و گلوکز اکسید این مشکل را حل و از مضرات پارابن نیز دوری کرده است.

از طرف دیگر اگر بخواهیم در مورد مثال ذکر شده خود بیشتر صحبت کنیم، کرم نئودرم تلاش کرده تا به صورت پلکانی اقدام به حذف چربی نماید. این مساله را در مورد برند‌های معتبر دیگر نیز می‌توانید مشاهده کنید. کرم‌هایی مخصوص پوست‌های چرب، نیمه چرب و خشک داخل بازار وجود دارند. کسانی که دارای پوست خشک هستند، قطعا به کرم‌های ضدآفتاب دارای چربی بالا نیاز دارند. به همین دلیل است که باید به صورت پلکانی با شیبی ملایم و برای پوست‌های متفاوت کرم ضدآفتاب را طراحی کرد.

اگر دقیقا نمی‌دانید که پوست شما جزو کدام دسته قرار می‌گیرد، بهتر است به یک پزشک متخصص پوست، مو و زیبایی مراجعه نمایید تا بتواند به خوبی شما را راهنمایی کند. استفاده از کرم‌های چرب روی پوست‌های چرب ممکن است باعث ایجاد جوش و یا آکنه شود. به همین دلیل باید به خوبی تحقیق کنید و بهترین تصمیم‌گیری را داشته باشید.

سبوماین چیست و چطور عمل می‌کند؟

داستان ساخت کرم‌های ضدآفتاب Oil free به همین‌جا ختم نمی‌شود. در حال حاضر برند نئودرم مدعی است که در ساخت کرم‌های ضدآفتاب فاقد چربی خود از ماده‌ای با نام تجاری سبوماین استفاده کرده است. اما واقعا سبوماین چیست و چطور عمل می‌کند؟

سبوماین در حقیقت ترکیبی از دو ماده شیمایی لاکتوفرین و لاکتنین بوده و قادر است میزان تولید سبوم را کنترل کند. این دو ماده شیمیایی می‌توانند روی غدد سباسه تاثیر بگذارند و میزان تولید سبوم توسط آن‌ها را کنترل کنند. شاید واقعا برای شما قابل باور نباشد که تکنولوژی ساخت کرم‌های ضد آفتاب تا این حد پیشرفت کرده باشد! اما باید باور کنید!

در حال حاضر برند نئودرم در جهت سلامتی پوست شما یک گام فراتر رفته و سعی کرده تا چربی پوست شما را به خوبی کنترل کند. محصول ضدآفتاب نئودرم هایلی پروتکتیو نام داشته و دارای SPF 50 است. این محصول کاملا فاقد پارابن بوده و از نگه‌دارنده‌های متیل ایزوتیازولینون، کلروفینزین و گلوکز اکسید به جای آن استفاده شده است.

اگر بخواهیم به صورت کلی یک پکیج کامل از مواردی که باید یک کرم ضدآفتاب Oil free داشته باشد را کنار هم جمع کنیم، آن پیکیج، هایلی پروتکتیو نئودرم خواهد بود. این محصول فاقد چربی، فاقد پاربن و دارای سبوماین است که می‌تواند چربی پوست شما را کنترل کند. در حقیقت این کرم با SPF بالای خود می‌تواند از پوست شما در مقابله اشعه UVA محافظت کند. بیشترین ضرر را در طیف اشعه ماورابنفش UVA دارد که این کرم قادر است از پوست شما در مقابل آن به صورت کامل محافظت کند.

در نتیجه باید گفت که بهتر است قبل از خرید ضدآفتاب به ترکیبات روی آن دقت کنید. اگر پاسخ سوال خود را در مورد حیله تبلیغاتی بودن هنوز نگرفته‌اید، باید بدانید که گاهی ممکن است برند‌های نامعتبر شما را فریب دهند. آنها روی بسته‌بندی خود ممکن است عبارت ضدآفتاب Oil free را قرار دهند اما ترکیباتی مناسب آن را نداشته باشند. بهتر است از برند‌های معتبر خرید کرده و همواره ترکیبات آن‌ها را بررسی نمایید تا بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید.

 
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.