ورزش یوگا و مدیتیشن، راهی موثر برای کاهش اضطراب

آیا تا به حال به تاثیرات مفید مدیتیشن و ذهن آگاهی فکر کرده‌اید؟ یوگا و مدیتیشن هر دو فواید و مزایای بسیاری بر روی افراد دارد و دارای نقطه مشترکی هستند. رسیدن به آرامش و صبوری، از جمله نقاط مشترک این دو واژه است. برای آشنایی با این موارد باید بدانید که فواید ورزش یوگا و مدیتیشن چیست و چه تاثیراتی بر جسم و روح فرد می‌گذارد؟

یوگا یکی از قدیمی‌ترین سنت‌ها و مجموعه‌ای از تمرینات است که سبب پرورش و آرامش جسم و روح می‌شود. فلسفه این ورزش بر خود شناسی و تقویت نیروی ذهن استوار است. بر طبق تحقیقات صورت گرفته، این ورزش نه فقط بر جسم، بلکه بر تنظیم نیروی حیات و جریان آن و همین طور بر ضمیر انسان بسیار موثر بوده و بر افزایش آرامش، کاهش استرس و اضطراب تمرکز دارد. مدیتیشن نیز مجموعه، تکنیک و ترکیبی از تمرینات ذهنی و فیزیکی را شامل می‌شود که فرد در یک جای ثابت نشسته، توجه خود را به درون می‌برد و تمرینات مربوط به ذهن آگاهی را انجام می‌دهد تا به آرامش جسمی و ذهنی دست پیدا کند.

انجام یوگا و مدیتیشن که به‌ منظور پاکسازی ذهن، رسیدن به آرامش، ایجاد پیوند درونی و… صورت می‌گیرد، به شما کمک می‌کند تا تمرکز خود را افزایش داده و آرامش درونی خود را حفظ کنید. برخی از مهم‌ترین مزایای مدیتیشن عبارتند است از کاهش فشار خون، رفع استرس‌، بهبود و تنظیم خواب، درمان اضطراب مزمن، کاهش خستگی ناشی از فعالیت سنگین و تقویت قوه‌ی تجسم ذهنی.

آموزش مراقبه یا مدیتیشن و برخی از حرکات در خانه

انجام مراقبه و مدیتیشن کار دشواری نیست و با مشاهده دوره‌های آموزشی مختلف و همچنین شرکت در کلاس‌های گوناگون، می‌توان این فرایند را به راحتی انجام داد. برخی ترجیح می‌دهند تا با انجام مدیتیشن، روزشان را با انرژی مثبت آغاز کنند و برخی دیگر شب، قبل از خواب این عمل را انجام می‌دهند، تا خواب راحتی داشته باشند. بهتر است تا دو ساعت قبل و بعد از مدیتیشن، از خوردن غذا پرهیز کرد تا شکم نه زیادی پر باشد و نه خالی. دقت کنید که ورزش یوگا و مدیتیشن را باید با رعایت اصول کامل انجام داد. برخی از این اصول را در اینجا بررسی می‌کنیم.

برای شروع مراقبه، باید یک مکان آرام و خلوت انتخاب کرده و کمر و ستون فقرات خود را صاف نگه دارید. سپس دستان خود را روی پاها یا زانوهای خود قرار دهید. وزنی را که دست‌ها و بازوهایتان بر پاهایتان وارد می‌کند، کاملا احساس کنید. بر حواس بویایی، چشایی، شنوایی حاکم باشید و به احساس گرما، سرما یا باد توجه کنید.

راه های رسیدن به آرامش از طریق حواس پنجگانه را در این مقاله مطالعه کنید.

هنگام انجام یوگا یا مدیتیشن می‌توانید چشمانتان را ببندید یا باز نگه‌ دارید، به نقطه معینی از محل خیره شوید و پنج نفس عمیق و قابل شنیدن بکشید. از طریق بینی نفس بکشید و از دهان خارج کنید. در آخرین بازدم، چشمان خود را ببندید. حدود ۳۰ ثانیه مکث کنید و به این موضوع فکر کنید که چرا امروز در این محل نشسته‌اید.

هر انتظار یا خواسته‌ای را که دارید، اول شناسایی کرده و سپس رها کنید. فقط به لحظه حال تمرکز کنید. عشق را در وجودتان گسترش دهید. این مراحل را هر روز تکرار کنید تا در طولانی مدت نتایج مثبت آن را ببینید. اگر به دنبال روش مدرن‌تری هستید، ما به شما مدیتیشن با صندلی ماساژ را پیشنهاد می‌کنیم.

دقت کنید که برای شروع یوگا و مدیتیشن، فضای مناسب و لباس راحتی بپوشید. موزیک مدیتیشن به‌صورت کلامی و یا بی‌کلام پخش کرده و مدیتیشن را شروع کنید. ۵ تا ۱۰ دقیقه برای مدیتیشن می‌تواند زمان مناسبی باشد. این مراحل را هر روز تکرار کنید تا در طولانی مدت نتایج مثبت آن را ببینید.

فواید شگفت انگیز مدیتیشن پیش از خواب

یوگا و مدیتیشن به عنوان یک تکنیک آرامش بخش برای ذهن و بدن افراد بسیار مفید است و بر روی فعالیت قسمت‌هایی از مغز به نام تالاموس و آمیگدال که بر روی کارکردهای حسی و پردازشی مغز اثر گذار است، به خوبی تاثیر دارد. انجام این عمل سبب تغییراتی فیزیولوژیکی مانند افزایش ملاتونین و سروتونین، کاهش ضربان قلب، فشار خون و همچنین هورمون استرس در بدن شده و با آرام کردن سیستم عصبی و رفع استرس و اضطراب، کیفیت خواب را بهبود می‌بخشد و ذهن و افکار برانگیخته را از شما خارج می‌کند.

افرادی که با مشکل بی‌خوابی مواجه هستند و یا به دلیل مصرف برخی داروها دچار مشکل بی‌خوابی هستند، با انجام حرکات کششی، دوش آب گرم، ورزش یوگا در خانه یا مدیتیشن خواب به خوبی می‌توانند به مشکلات خواب خود کمک کرده و خواب بهتر و سالم‌تری داشته باشند.

علاوه بر مدیتیشن و پاک سازی ذهن پیش از خواب، تحقیقات ثابت کرده‌اند که داشتن یک ساعت خواب منظم می‌تواند در کاهش استرس تاثیر گذار باشد و منجر می‌شود تا راحت‌تر به خواب بروید. داشتن خواب با کیفیت و کافی احتمال ابتلا به آلزایمر را کاهش داده، ذهن را آرام کرده و حس سلامتی و شادابی را برایتان به ارمغان می‌آورد.

شما می‌توانید با انجام یوگا و مدیتیشن در سه هفته متوالی، تاثیراتی که این تمرینات روی کیفیت خواب شما دارند را باهم مقایسه کنید و از نتایج آن شگفت زده شوید.